ماموریت من در ارائه این ۳۱ درس این است که ، طراحان (یا طراحان مشتاق) بیشتری در طراحی تجربه کاربری شروع به کار کنند. بهترین مکان برای شروع یادگیری هر چیز از ابتدای آن است.

@JoelMarsh


در دنیای امروز، ما فقط در مورد یک گوشی یا لپ تاپ صحبت نمی کنیم. احتمالا علاوه بر این دو در مورد یک تبلت یا دستگاه پوشیدنی مثل ساعت هوشمند یا عینک گوگل هم صحبت می کنیم. پس امروز می خواهیم از “طراحی برای دستگاه ها” بنویسیم.

 

طراحی برای دستگاه ها

 

قدم اول: چطور با رابط کاربری شما ارتباط بر قرار می شود؟

با انگشت شما یا با ماوس؟ در این مقاله تصمیم نداریم به این موضوع بپردازیم چرا که مقاله ای تحت عنوان “نکات حرفه ای درباره رابط ماوس در مقابل رابط لمسی” در حال آماده سازی است که در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

قدم دوم: کوچک شروع کنید.

اغلب افراد تصور میکنند که اصطلاح “mobile first” با محبوب شدن تلفن های همراه ارتباط دارد. تا حدودی همینطور هم هست ولی نه کاملا: وقتی شما اول طراحی خود را برای کوچکترین و ضعیف ترین دستگاه انجام می دهید، بعد از آن می توانید روی محتوا و نحوه عملکرد هسته طراحی خود تمرکز کنید. و این شما را به سمت اپ های ساده و درعین حال زیبا سوق می دهد. درغیر اینصورت مثل این است که تلاش کنید یک کار سخت را به کمک ابزار های کوچک انجام دهید. خروجی کار شما نه زیبایی خواهد داشت و نه سادگی.

قدم سوم : دستگاهی که شما برای آن طراحی انجام می دهید چه قدرت های ویژه ای دارد؟

موبایل ها هم با ما در حال سفر هستند بنابراین ما مدت زیادتری را با آنها میگذرانیم و موقعیت مکانی فاکتور مهمی است. به دلیل کوچکی آنها، همین جابجایی آسان آنها یک خاصیت به حساب می آید. اما در طرف دیگر لپ تاپ ها اینچنین نیستند، اما خیلی قدرتمند هستند، مانیتور و صفحه کلید های بزرگ دارند و ماوس آنها عملکرد و انتخاب های دقیقی را در اختیار ما می گذارد. خیلی نگران موضوع “استحکام” نباشید، دستگاه های مختلف گاهی اوقات نیازمند تفکری متفاوت هستند.

قدم چهارم : نرم افزار را درنظر بگیرید.

Mac در مقابل PC چیزی بیشتر از یک کمپین تبلیغاتی جذاب است. قبل از شروع، دستورالعمل های تجربه کاربری را مطالعه کنید. iOS7 یا Windows 8 ظاهری متفاوت با iOS6 و Windows Vista  دارند. شاید نیاز باشد انتخاب کنید می خواهید از کدام ورژن پشتیبانی کنید و کدام ورژن را نادیده بگیرید. با پشتیبانی از هر یک از آنها، زمان طراحی، برنامه نویسی و نگهداری چند برابر خواهد شد. برای تصمیم گیری خود به خوبی فکر کنید!

قدم پنجم :  Responsive(واکنش گرا) باشید

آیا محصول شما تحت وب است؟ فقط از چند نوع گوشی مختلف پشتیبانی می کند؟ اگر Apple گوشی آیفونی با کمی تغییرات ارائه کند چه؟ اینترنت مدرن، چه روی وب سایت باشد و چه اپلیکیشن، روی تمامی دستگاه ها کار می کند، پس مطمئن شوید اپلیکیشن شما هم انعطاف پذیر بوده و با هر دستگاهی که کاربر تصمیم به استفاده از آن را دارد منطبق باشد.

قدم ششم : در آن واحد به بیش از یک صفحه نمایش فکر کنید.

این مورد کمی پیشرفته است ولی فکر می کنم برای آن آماده هستید. آیا می توانید همزمان از گوشی و کامپیوترتان مثل کنترل و تلویزیون استفاده کنید؟ آیا یک گروه از گوشی ها می توانند یک بازی روی تبلت را در حالی که همگی در یک اتاق هستند کنترل کنند؟ آیا وقتی در اپلیکیشنی همزمان از طریق دو گوشی وارد شده اید می توانید اطلاعات را از یکی به دیگری سرازیر کنید؟ Sync کردن اطلاعات چطور؟ آیا اجرا بطور Real-Time مشکلی ایجاد می کند؟ به همیه این موارد فکر کنید!

منبع : http://thehipperelement.com


در uxbook تصمیم گرفتیم سری مقالات وب سایت thehipperelement.com را که ۳۱ مقاله می باشد، ترجمه و بر روی وب سایت قرار بدهیم. این مقالات طبق گفته آقای جویل مارش نقطه اصلی و انگیزه او برای شروع نوشتن و ارائه کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” بوده است. تمام این ۳۱ درس بخش های کوچکی از کتاب اصلی هستند. نسخه کاملEBook  کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان را از طریق وب سایت uxbook می توانید تهیه کنید.

طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان

هومان عماد

نویسنده هومان عماد

کارشناس نرم افزار هستم. اوایل دانشگاه به گرافیک کامپیوتری علاقه پیدا کردم. حدود 10 سال هست در زمینه رابط کاربری خصوصا وب سایت ها فعالیت میکنم. چند سال اخیر به طراحی اپلیکیشن های موبایل و همچنین UX علاقه زیادی پیدا کردم و در حال مطالعه در این زمینه هستم.

نوشته های بیشتر از هومان عماد

نظرتان را بگویید