تجربه کاربری یکی از آن عبارت هایی است که وقتی به برنامه های طراحی یک محصول دیجیتال اضافه ­می­شود باید به آن توجه کرد. تجربه کاربری به معنی تجربه کلی یک نفر به هنگام تعامل و کار کردن با یک محصول است،و تعیین می­کند که چه مقدار از سرمایه گذاری شما (زمان – هزینه) باز خواهد گشت. به طور خاص، این شامل مواردی مانند کاربردپذیری، سرعت انجام دادن کار ها در زمان استقاده از محصول شما، سودمندی توابع و زیبایی شناسی (چگونگی خشنودی کاربر از تجربه کاربری توسط طراحی بصری ) است. طراحی تجربه کاربری یک اپ موبایل نباید در درجه دوم قرار بگیرد. اگر برنامه شما در وهله اول تجربه کاربری خوبی را رقم نزند احتمالا کاربران دیگر از آن استفاده نخواهند کرد.

در حقیقت ۶۰ درصد کاربران، قبل از این که از یک برنامه دست بکشند کمتر از یازده بار از آن استفاده می کنند، و تقریبا از هر چهار نفر ،یک نفر برنامه را بعد از یکبار استفاده رها می کند. اگر شما از آن دسته شرکت هایی هستید که هنوز زمان و سرمایه خود را صرف تجربه کاربری نکرده اید، در اینجا به دلایلی برای اثبات این که سرمایه گذاری در تجربه کاربری بازگشت سرمایه فراوانی را برای کسب و کار شما رقم میزند، اشاره میکنیم.

 

۱) استقاده از تجربه کاربری فروش را آسان می کند:

کاربردپذیری موثر برابر است با سادگی. این به این معنا نیست که برنامه شما باید خسته کننده باشد. بیشتر برنامه های موفق دارای طراحی های ساده و ویژگی های مفید هستند. علاوه براین، اگر شما برای ورود به بازار محصولات دیجیتال که در حال حاظر خیلی شلوغ است آماده هستید باید بدانید که برنامه ایی می­تواند کاربران بیشتری را جذب کند که هدف مشخص، طراحی جذاب و توابع در دسترس و راحتی برای استفاده داشته باشد. دان نورمن کارشناس طراحی و مدافع برجسته طراحی کاربر محور ادعا می­کند که طراحی خوب فقط درمورد کشف و درک کردن است. یک قدم به عقب بردارید و به برنامه هایی که هر روز از آنها استفاده می­کنید فکر کنید. به طور حتم می­توان در نظر گرفت که برنامه هایی که شما مدام از آنها استفاده می­کنید برنامه هایی هستند که شما آسان ترین راه را برای انجام اهداف آنها پیدا کرده اید. بنابراین، طراحی تجربه کاربری شما باید بر روی سادگی تمرکز کند.

طراحی بر مبنای سادگی توسط مواردی که در ادامه به آن اشاره می کنیم امکان پذیر است :

 • در مورد این که کدام ویژگی از برنامه شما، کاربران را بیشتر جذب می­کند تحقیق کنید.
 • قبل از اجرا کردن با استفاده از بازخوردهای کاربران برای از بین بردن ویژگی های پیچیده و گزینه های غیر ضروری، محصول را آزموده و بررسی کنید.
 • برای محصولتان یک راهنمای موثر ایجاد کنید(یک معرفی نامه مختصر برای برنامه) تا کاربران بتوانند راحت تر از برنامه شما استفاده کنند.
۲) تجربه کاربری خوب موجب میشود که کاربران تشویق بشوند و تعامل بیشتری با محصول داشته باشند:

برنامه های سودآور آنهایی هستند که کاربران را تشویق به مشارکت می کنند. هر چند که این یک کشف جدید نیست، اما شاید شما متوجه نشوید که طراحی تجربه کاربری چگونه روی مشارکت کاربر اثر می­گذارد. یکی از روش های افزایش تعامل کاربر که ممکن است شما مایل به انجام آن باشید استفاده از گیم فیکیشن (Gamification) -یکپارچه سازی مکانیسم بازی(مثل ویژگی های استفاده شده در بازی های ویدئویی)- در طراحی یک محصول دیجیتال برای ایجاد برنامه جذاب تر و کاربر پسند تر است. کنجکاوی قطعا می­تواند “بازیکنان” شما را برای استفاده بیشتر از ویژگی های یک برنامه تحریک کند. گیم فیکیشن می­تواند از طریق راه های زیر به تجربه کاربری محصول شما اضافه شود:

 • تشویق کاربران به تنظیم کردن تعاملشان با برنامه با استفاده از اعلان های روی صفحه و پیشنهاد های استفاده از برنامه.
 • شفافیت با رتبه بندی جایگاه هر فرد (به عنوان مثال، لیستی از تعداد دفعاتی که مردم از ویژگی های مختلف برنامه استفاده کرده اند)
 • استفاده از ماموریت ها و چالش هایی در وب سایتتان یا صفحات شبکه های اجتماعی که در آن بر روی برخی از ویژگی های برنامه خود تاکید می­کنید.
 • فراهم کردن فرصت هایی برای “افزایش” پاداش کاربران همیشگی با دسترسی دادن به ویژگی های اضافی (اگر منطقی به نظر می­رسد پس در طراحی خود آن را لحاظ کنید.)
۳) تجربه کاربری منجر به تولید یک محصول منحصر به فرد برای شما می شود:

 

تنها یک تجربه کاربری عالی است که می­تواند یک محصول دیجیتال را از دیگر محصول هایی که ویژگی ها و قابلیت های مشابه ای را دارند، متامیز کند. یک راه برای داشتن یک تجربه کاربری منحصر به فردتر،  این است که کاربران هدف خود را بشناسید و در نتیجه شما می­توانید واکنش های کاربران را نسبت به برنامه خود پیش بینی کنید. شما می توانید از تحقیقات گسترده که شامل اطلاعاتی مانند نظرسنجی های آنلاین قبل از راه اندازی محصول، گروه های متمرکز(که هم اکنون می­تواند به طور موثر و از راه دور انجام شود) و تست کاربرد پذیری برای کشف انتظارات کاربران از تجربه کاربری محصولی که ارائه داده­اید استفاده کنید. این دانش ها بعدا می­تواند برای خلق یک تجربه کاربری منحصر به فرد مورد استفاده قرار بگیرد که باعث می­شود محصول شما  نسبت به محصول های دیگر که کار مشابهی را انجام می­دهند ترجیح داده شود.

۴) با به کارگیری طراحی تجربه کاربری از پس انداز بلند مدت خود لذت ببرید :

وقتی مشغول این هستید که محصول خود را از جنبه های مختلف برای راه اندازی آماده کنید، ممکن است برای شما ارزان تر تمام شود اگر در طراحی تجربه کاربری هزینه نکنید. با این حال، اگر شما بعد از راه اندازی بخواهید مشکلات طراحی تجربه کاربری را بهبود ببخشید باید هزینه بیشتری را صرف کنید. همچنین برایتان سخت می­شود که پس از ساخت نسخه اولیه محصول، بخواهید به عقب برگردید و ایرادات طراحی تجربه کاربری را حل کنید. این ریسک را با تست کردن محصول خود به محض این که به مرحله MVP (کمینه محصول پذیرفتنی) رسیدید کم کنید و می­توانید گروه کوچکی از کاربران را برای بازخورد اولیه داشته باشید. به یاد داشته باشید کسانی که محصول شما را تست می­کنند اطلاعات مفیدی را از طریق موارد زیر برای شما فراهم می­کنند:

 • مطرح شدن سوالاتی راجع به ویژگیهایی که ممکن است تیم طراحی هنوز آنها را بررسی نکرده نباشد.
 • مشخص شدن نیاز های اصلی (مشکلاتی که برنامه قصد دارد آنرا حل کند) که به اندازه کافی توسط تیم توسعه محصول شناسایی نشده اند.
 • مشخص شدن نگرانی هایی درباره سازگاری با سیستم عامل یا نحوه عملکرد یک برنامه با مرورگرهای مختلف.
 • شناسایی هر گونه اختلاف بین آنچه که برنامه قرار است انجام دهد و آنچه که آزمایش کنندگان انجام می دهند.
۵) تجربه کاربری موجب افزایش وفاداری مشتریان می شود:

کاربران محصولات دیجیتال امروزه بسیار پر توقع هستند. آنها همچنین یک رسانه نیز به حساب می­آیند، که می­توانند یک اثر خوب روی استارت­آپ شما بگذارند یا یک اثر بد. اگر تجربه کاربری شما معایبی داشته باشد، واژه های منفی که در فرم های نظرسنجی آنلاین و شبکه های مجازی در مورد محصول شما گفته می­شود به راحتی می­تواند محصول شما را از بین ببرد. از سوی دیگر، کاربرانی که از تجربه خود با محصول شما راضی هستند احتمالا برنامه شما را به دوستان خود معرفی می­کنند و بازخوردهای مثبتی که بیان می کنند، دیگران را ترغیب می­کند تا محصول شما را بررسی کنند. به یاد داشته باشید، که شما فقط یک فرصت دارید تا کاربران را جذب کنید و وفاداری آنها را به دست آورید.

۶) تجربه کاربری موجب افزایش نرخ تبدیل میشود:

نرخ تبدیل برابر است با درصد کاربرانی که یک کار توصیه شده یا هدفمند را انجام می­دهند. این رقم نشان می دهد که آیا شما انتظارات و نیازهای کاربران را برآورده می کنید یا خیر. شما احتمالا با نرخ تبدیل وب سایت ها آشنا هستید. همان مفهوم درمورد محصول شما نیز صدق می­کند. اگر تفاوت چشمگیری بین افرادی که برنامه شما را بازدید کرده اند و تعداد افرادی که آنرا دانلود کرده اند وجود داشته باشد، تحقیقاتی را انجام دهید تا متوجه شوید که دلیل کاربران بالقوه چیست کاربرانی که مایل به پرداخت هستند اما تبدیل نمی­شوند و دانلود نمی­کنند. مسائل مربوط به نرخ تبدیل در موارد زیر خلاصه می­شوند:

 • وب سایت شما: اگر در سایت شما نمی­توان به راحتی برنامه تان را دانلود کرد و یا محتوای سایت شما به درستی توضیح نمی­دهد که چه کاری انجام می­دهد و چه چیزی آنرا خاص می کند، اینها می­تواند دلایلی باشد بر این که چرا شما نرخ تبدیل پایینی را مشاهده می­کنید.
 • عدم توجه به نیاز های اصلی کاربر: کاربران بالقوه ایی که به سایت شما می­آیند انتظار دارند که برنامه شما یک مشکل منحصر به فرد را حل کند. اگر ایراد در این زمینه است، تحقیقات بیشتری را برای کشف نیاز هایی که شما به خوبی به آنها توجه نکرده اید انجام دهید.
 • هزینه های غیر منتظره: اگر هزینه ایی برای دانلود برنامه شما وجود دارد، درمورد آن رک باشید. اگر قیمتی را ذکر نکنید کاربران انتظار یک دانلود رایگان را دارند و کاربرانی که قبل از دانلود از هزینه آن خبر ندارند احتمالا احساس منفی تری نسبت به پرداخت دارند در برابر کاربرانی که از قبل این موضوع را می­دانند. همچنین هزینه های مربوط برای دسترسی به ویژگی های بیشتر محصول را کامل توضیح دهید.

 

۷) تجربه کاربری به خلق یک تجربه خوب برای برند شما کمک می کند:

برای ساخت یک تجربه کاربری خوب هم در برنامه اپلیکیشن و هم در وب سایت خودتان تلاش کنید زیرا می­تواند اتفاقات خوبی را برای برند شما رقم بزند، مخصوصا از آنجایی که سایت شما نقش قابل توجهی را برای استفاده شدن یا نشدن از محصول شما بازی میکند. جایگاه برند شما مستقیما به طراحی تجربه کاربری اپ موبایل شما وابسته است. اگر کاربران تجربه خوبی را با برنامه شما داشته باشند، احتمالا آنها برند شما را به یاد می­آورند. ایجاد یک نام تجاری مشهور و خوب به خاطر ارائه یک محصول عالی اتفاق می افتد، و راه اندازی محصولات دیگر در آینده زیر نام این برند راحت تر انجام شود(مانند برند Google و Apple ).

تجربه کاربری همچنین شامل ارتباطات و تعمالات کاربران با یک محصول می باشد، نه فقط خود محصول. طراحی تجربه کاربری سایت شما به اندازه طراحی تجربه کاربری برنامه موبایل شما مهم است زیرا ممکن است یک نفر برای اولین بار از طریق اپلیکیشن شما به سایت شما رجوع کند. اگر مسیر یابی به سایت شما دشوار باشد یا محتوای برنامه شما همان محتوای سایت شما باشد، کاربران بالقوه را از دست خواهید داد. بهتر است به جای توجه بیش از حد به هر تعامل احتمالی با برنامه شما، در بلند مدت به کارتان ادامه دهید و بر روی اهداف واقعی کاربرانتان تمرکز کنید. بنابراین، شما باید تست های خود را ادامه دهید – به ویژه اگر ویژگی های جدیدی را اضافه کنید، تغییرات رابط کاربری انجام دهید یا نرخ های تبدیل کمتر از حد انتظار را مشاهده کنید – و همچنان بعد از راه اندازی محصول به دنبال بازخورد ها باشید تا نظرات کاربران فعلی را درمورد برنامه و برند خودتان بدانید.

“خب، بسیار عالی! ممنون که این مقاله را مطالعه کردید. از بقیه روز لذت ببرید، رویاهای خود را به حقیقت تبدیل کنید، غذای سالم بخورید، یک ساعت برای ورزش وقت بگذارید”

 

منبع :
https://medium.com/@Queble_Solutions/7-critical-reasons-startups-must-invest-in-ux-design-for-a-digital-product-72b1b1d58188

 

رسول آخوندی

نویسنده رسول آخوندی

رسول آخوندی هستم دانشجو کامپیوتر شهید بهشتی تهران و علاقه مند به شاخه UI/UX.عاشق خوندن مطالب جدید و دیدن طراحی های جذاب و خلاقانه پاتوقم هم سایت Awwwards و شاید دلیل علاقم به UX این باشه که طراح رو یه خالق میدونم و دوست دارم خالق ایده های نو و طرح های با حال باشم. پر انرژی و از کار کردن تو UI/UX خسته نمیشم. اینم آدرس سایتم واسه دیدن نمونه کارام خوشحال میشم یه سر بهم بزنید :) RasoulAkhoundi.ir

نوشته های بیشتر از رسول آخوندی

نظرتان را بگویید