ماموریت من در ارائه این ۳۱ درس این است که ، طراحان (یا طراحان مشتاق) بیشتری در طراحی تجربه کاربری شروع به کار کنند. بهترین مکان برای شروع یادگیری هر چیز از ابتدای آن است.

@JoelMarsh


از اردک های حمام متاثر از دهه ۶۰ ، میتوان چند درس درباره رنگ گرفت.

به عنوان طراحان تـجربه کاربری ما معمولا وایرفریم ها را سیاه و سفید ایجاد می کنیم و این کار خوبی است. ما روی عملکرد محصول تـمرکز می کنیم در حالیکه طراحان رابط کاربری بر روی زیبایی تـمرکز می کنند.

(اگر به‌تازگی دورۀ کوتاه مدت و فشردۀ  UX را آغاز کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.)

اما گاهی اوقات رنگ، یک عملکرد است. مثل چراغ راهنما یا بستنی یخی ای که رنگ آن با طعمش مطابق است. خودتان هم می دانید دیگر، چیزهای مهم!

معنا :

در تصویر بالا، سه اردک وجود دارند، آبی، زرد و قرمز، که خیلی هم زیبا هستند. در نگاه اول، به نظر می رسد که این اردک ها تنالیته متفاوتی با یکدیگر دارند و تصور اینکه این رنگ ها می توانند معنای هر اردک را تغییر دهند، ساده است. اگر این اردک ها دکمه بودند میتوانستند تایید، لغو یا حذف باشند. اگر راهنمای  یک مخزن سوخت بودند می توانستند نشان دهنده ی پُر، نصف و خالی باشند. و اگر روی اجاق گاز بودند،  سرد، گرم و داغ. همانگونه که متوجه شدید: اردک ها کاملا شبیه هم هستند اما رنگ هایشان معنایشان را تغییر می دهند.

اگر شما نـمی خواهید چنین چیزهایی را نشان دهید، اجازه دهید طراح رابط کاربری رنگ ها را انتخاب کند. اما اگر می خواهید از اینگونه مفاهیم استفاده کنید، بگذارید وایرفریم های شما تعیین کننده باشند.

عقب نشینی یا پیشروی :

مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که رنگ ها می توانند بلند (پر سر و صدا) و ساکت باشند. عکس دوم بالا نشان دهنده یک اردک قرمز و دو اردک آبی است. اردک قرمز کمی نزدیک تر به نظر می رسد. اینطور نیست؟ اما نیست. دکمه ای مثل “خرید” باید رنگی داشته باشد که انگار میخواهد از صفحه بیرون بپرد. اکثر مردم بر روی رنگی کلیک می کنند که پیشروی می کند (جلو می آید و نزدیک تر به نظر می رسد).

از سوی دیگر، گاهی ما می خواهیم چیزی به سمت عقب برود تا قابل دیدن باشد اما خیلی حواس پرت کننده نباشد مثل این دو اردک آبی که عقب نشینی می کنند (به عقب می روند و دورتر به نظر می رسند). این کار برای چیزی مثل منو که همیشه روی صفحه قرار دارد، مناسب است. اگر عنصری بیش از حد جلب توجه می کند، حضور آن در صفحه غیرضروری است و توجه را از چیز های مهم منحرف می کند.

وایرفریم ها را ساده نگه دارید :

وایرفریم های رنگی مزاحم جزئیات در عملکرد  می شوند. از رنگ ها در جاهای مهم استفاده کنید اما وایرفریم خود را مثل یک نقشه آبی ساختمانی طراحی نکنید یا برای جلب نظر مشتریان آن را بسیار گرافیکی اجرا نکنید. این کار تـمام بحث های مربوط به استفاده از رنگ را گیج کننده خواهد کرد.

قواعد بصری را ترکیب کنید!

به کار بردن رنگ ها می توانند به خوبی با درس قبل درباره وزن بصری ترکیب شوند.عناصر  بزرگ  قابل توجه هستند ولی اگر هم بزرگ باشد هم قرمز، نـمی تواند از دید کاربر دور بـماند!  خطاها و هشدار ها را قرمز و با کنتراست (تضاد رنگی) بالا قرار دهید، اما اگر می خواهیدعمل کاربر را تایید کنید یا چیزی که کمی عقب نشینی می کند را نشان دهید، سبز انتخابی عالی است.

منبع : http://thehipperelement.com


در uxbook تصمیم گرفتیم سری مقالات وب سایت thehipperelement.com را که ۳۱ مقاله می باشد، ترجمه و بر روی وب سایت قرار بدهیم. این مقالات طبق گفته آقای جویل مارش نقطه اصلی و انگیزه او برای شروع نوشتن و ارائه کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” بوده است. تمام این ۳۱ درس بخش های کوچکی از کتاب اصلی هستند. نسخه کاملEBook  کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان را از طریق وب سایت uxbook می توانید تهیه کنید.

طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان

کیمیا قوامی

نویسنده کیمیا قوامی

من کیمیا هستم و دوست دارم بتونم کمک کنم که آدما زندگی راحت تری داشته باشن. به مبحث تجربه کاربری علاقه دارم چون من رو به چالش میکشه و باعث خلاقیت میشه. همیشه دنبال اینم که چیزای جدید یاد بگیرم و زندگی خودم و اطرافیانم رو بهتر کنم.

نوشته های بیشتر از کیمیا قوامی

نظرتان را بگویید