ماموریت من در ارائه این ۳۱ درس این است که ، طراحان (یا طراحان مشتاق) بیشتری در طراحی تجربه کاربری شروع به کار کنند. بهترین مکان برای شروع یادگیری هر چیز از ابتدای آن است.

@JoelMarsh


همیشه صحبت کردن در مورد معماری اطلاعات کاری آسانی نیست. این مقاله به ما کمک می‌کند که بتوانیم در مورد معماری اطلاعات با تیم خود صحبت کنیم و به راحتی در مورد آن فکر کنیم و تصمیم بگیریم.

داستان‌ های کاربر و انواع مختلف معماری اطلاعات

داستان کاربر یک مسیر ممکن را توصیف می‌کند که کاربر می‌تواند سایت یا برنامه شما را توسط آن مرور کند. باید کوتاه اما کامل باشد. شما به بسیاری از داستان‌های کاربر نیاز دارید تا کل طراحی تان را توصیف کنید. یک داستان ساده از کاربر برای کار با وب سایت google.com ممکن است به این شکل باشد:

  • کاربر وارد صفحه اصلی جستجو می‌شود.
  • کاربر می‌تواند هر متنی را برای جستجو paste کند و یا با ماوس یا صفحه‌کلید متنی را بنویسد.
  • صفحه بعد لیستی از نتایج جستجو را بر اساس مرتبط ‌ترین نتایج در بالای صفحه نشان می‌دهد.
  • کاربر می‌تواند روی لینکی کلیک کرده تا به محل مناسب برود، یا می‌تواند تا زمانی که چیز مفیدی پیدا کند، از طریق صفحات بیشتر در نتایج حرکت کند.

توجه : این موضوع کمی بسیار ساده است، اما شما ایده هایی برای داستان کاربر را به دست می‌ آورید.

توجه داشته باشید که هیچ چیز در این داستان به طور خاص به شما نشان نمی دهد که چگونه کارهایی که کاربر انجام می دهد را، حل و یا طراحی کنید؛ این داستان ها فقط اشاره می کنند که ممکن است این روند اتفاق بیافتد. هدف از این داستان‌ها توصیف جریان است، گزینه ‌هایی که کاربر برای انتخاب در اختیار دارد. و این روندها به تنهایی برای طراحی رابط کاربر نهایی به کار نمی روند.

اگر جریان ساده و موثر باشد، شما کار را به خوبی انجام می‌دهید. مدیران اغلب فکر می‌کنند که داستان‌ های کاربر روشی برای سفارش طراحی تجربه کاربری به طراح است، اما این کاملا اشتباه است و چرا؟ از آنجا که یک داستان کاربر اساسا فهرستی از ویژگی‌ها و توابع است، یک تاثیر مهم بر راه‌ حل نهایی می گذارد و طراح تجربه کاربری داستان‌هایی برای ارتباط با افراد مختلف تیم می‌نویسد.

بسیار خوب، پس حالا که می‌توانید ماجراهای مربوط به کاربر را بنویسید، ما باید معماری اطلاعات شما ( IA ) را با این موضوع هماهنگ کنیم. ساختار صفحات شما مراحل مربوط به داستان‌های کاربر را مشخص می‌کند. و برای ساختار صفحات باید یک نوع معماری اطلاعات را برای کار انتخاب کنید ( یا چند نوع ، اما اجازه دهید آن را ساده نگه داریم ).

انواع معماری اطلاعات :
  • دسته بندی
  • وظایف
  • جستجو کردن
  • زمان
  • مردم

در ادامه به روش های مختلف معماری اطلاعات که می توانیم انتخاب کنیم، نگاه دقیق تری خواهیم داشت.

دسته بندی

زمانی که شما به یک فروشگاه خرده ‌فروشی مثل H & M فکر می‌کنید، احتمالا منوی آن‌ها را به عنوان یک مجموعه از گروه‌ها تصور می‌کنید: ” مردان، زنان، کودکان، تخفیف ها” و غیره که شامل انواع محتوا هستند. زمانی که روی یک دسته بندی کلیک می‌کنید انتظار دارید که محتوای مربوط به آن دسته بندی را ببینید. این رایج‌ترین نوع معماری اطلاعات است. با این حال، اگر دسته ها پیچیده باشند، مانند محصولات بانکی، یا مواد شیمیایی صنعتی، یا اسباب‌ بازی‌ها، پس شما و کاربرانتان ممکن است انتظارات مشابهی در مورد آنچه در این دسته ها وجود دارد داشته باشید، و این می‌تواند گیج‌کننده باشد.

برای مثال اگر بخواهم یک اسباب بازی برقی بخرم، آیا نوعی که از ” باطری ” استفاده می کند مناسب است یا نمونه ای که ” توسط ال ای دی های خورشیدی شارژ می شوند ” ؟! زندگی پر از سوالات سخت است.

وظایف

یک راه دیگر برای سازماندهی سایت یا برنامه تان، استفاده از اهدافی است که کاربران باید به آن دست یابند. اگر شما یک صاحب بانک هستید، شاید چیزهایی مانند “واریز پول، وام گرفتن، سرمایه گذاری، دریافت کمک، باز کردن حساب” برای کاربر یک منو ساده ‌تر باشند. اگر کاربر بداند که آن‌ گزینه ها چه می‌خواهند، این راهی خوب برای ساختار طراحی شما است. اما مراقب باشید؛ کاربران همیشه به اندازه کافی نمی‌دانند که ماجراجویی خود را چگونه انتخاب کنند و از کجا شروع کنند.

اگر در مورد آن به دقت فکر کنید، متوجه خواهید شد که یک سایت مبتنی بر وظایف و یا مبتنی بر دسته بندی برای شرکتی یکسان می‌تواند بسیار متفاوت به نظر برسد. این یک انتخاب مهم است.

جستجو کردن

اگر سایت شما بسیار پیچیده است یا بیشتر از محتوای تولید شده توسط کاربر تشکیل شده است، یک معماری مبتنی بر جستجو ممکن است منطقی ‌تر باشد.مثل وب سایت یوتیوب. اگر یوتیوب تنها دسته بندی ‌های ( خنده‌دار، ناراحت‌کننده، تبلیغات، فیلم‌ها و غیره ) داشت، استفاده از آن مشکل به نظر می رسید و کارههای زیاد و بسیار متفاوتی برای حفظ این دسته‌ بندی ها باید انجام میشد! استفاده از این نوع معماری اطلاعات یک انتخاب مهم است.

زمان

اگر شما به تازگی  طراحی تجربه کاربری را شروع کرده اید، ممکن است این موضوع کمی ذهن شما را منفجر کند: شما می‌توانید معماری اطلاعات را به روشی طراحی کنید که با گذشت زمان تغییر ‌کند. ساده‌ترین نسخه آن inbox شما خواهد بود، که در آن پیام‌ها به ترتیبی که دریافت شده اند نمایش داده می‌شوند.

این نوع معماری اطلاعات “معماری اطلاعات بر اساس زمان” است. در اینگونه وب سایت ها شما می‌توانید صفحاتی برای چیزهایی مثل : اخبار داغ ، بایگانی، بعدا بررسی کنید، جدید و غیره… را در اختیار داشته باشید. وب سایت Reddit یا سرویس خبری فیس بوک نیز نمونه ‌هایی از طراحی مبتنی بر زمان هستند.

مردم

فیس بوک – یا هر شبکه اجتماعی – معماری اطلاعات براساس مردم است. تمام صفحات در اطراف این که اطلاعات در مورد چه کسی است و روابط بین آن‌ها طراحی شده‌اند. هنگامی که در پروفایل کسی هستید، Facebok از دسته‌ بندی ها ( عکس، دوستان، مکان‌ها ) برای سازماندهی انواع مختلف محتوا استفاده می‌کند.

و احتمالا انواع دیگری از معماری اطلاعات نیز وجود دارند! اما این مقاله تا به اینجا هم بسیار طولانی شده‌ است (نسخه کامل این آموزش را می توانید در کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” مطالعه کنید)

در درس بعد به یکی از مهم‌ ترین مسئولیت ‌های یک طراح تجربه کاربری می پردازیم: Wireframes !

منبع : http://thehipperelement.com


در uxbook تصمیم گرفتیم سری مقالات وب سایت thehipperelement.com را که ۳۱ مقاله می باشد، ترجمه و بر روی وب سایت قرار بدهیم. این مقالات طبق گفته آقای جویل مارش نقطه اصلی و انگیزه او برای شروع نوشتن و ارائه کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” بوده است. تمام این ۳۱ درس بخش های کوچکی از کتاب اصلی هستند. نسخه کاملEBook  کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان را از طریق وب سایت uxbook می توانید تهیه کنید.

طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان

سامان وحدت

نویسنده سامان وحدت

سامان وحدت هستم در زمینه طراحی و توسعه سیستم های نرم افزاری فعالیت می کنم . اعتقاد دارم که در فرصت کوتاه زندگی باید آموخت ، آموزش داد و برای بهبود زندگی خودمون و دیگران تلاش کرد . خلاقیت مهمترین چیز برای پیشرفت هست . نگرش و تفکر سیستمی در تمام وجه های زندگی رو به عنوان یک اصل قبول دارم . و همیشه باور دارم که باید خوب تمام بشیم و به گفته دکتر فرهنگ خوبی ها رو زندگی کنیم .

نوشته های بیشتر از سامان وحدت

نظرتان را بگویید