ماموریت من در ارائه این ۳۱ درس این است که ، طراحان (یا طراحان مشتاق) بیشتری در طراحی تجربه کاربری شروع به کار کنند. بهترین مکان برای شروع یادگیری هر چیز از ابتدای آن است.

@JoelMarsh


یکی از اصول مهم در طراحی بصری، شامل استفاده از الگوهای مشخص است که منجر به دیده شدن چیزهای مهم  توسط کاربر می شود. و مانند تمام قوانین خوب، الگوها برای شکسته شدن ساخته شده اند. بنابراین امروز با هم اصول بصری، تکرار و شکستن الگوها را یاد خواهیم گرفت.

 

مغز انسان استعداد خاصی برای درک الگوها و ترتیب آنها دارد. وقتی چیزی در طبیعت بارها و بارها تکرار می شود، سریعا آن را خواهیم فهمید. در حقیقت، ما فقط متوجه آن نمی شویم، بلکه درمورد آن چیزها بطور متفاوتی فکر میکنیم. در تصویر بالا تعداد پنج عدد اردک پلاستیکی یک شکل، که در یک ردیف قرار دارند نشان داده شده است. ما فقط پنج اردک یک شکل را نمی بینیم، بلکه ما یک ردیف از اردکها را می بینیم. ما به آنها بصورت یک گروه یا یک توالی از اردکها نگاه می کنیم و اگر شما در دنیای غرب زندگی می کنید از چپ به راست به آنها نگاه می کنید چون ما اینگونه یادگرفته ایم که بخوانیم.

اگر آن ردیف از اردکها شبیه یک منو یا یک لیست بود ما باز هم همین کار را می کردیم. بنابراین می تو انیم این انتظار را داشته باشیم که اکثر مردم گزینه های سمت چپ را انتخاب می کنند و تعداد افراد کمتری گزینه های سمت راست را انتخاب می کنند.

شکستن یک الگو

شکل دوم همان پنج اردک پلاستیکی را نشان می دهد، (خوشکل هستن مگه نه؟) اما این بار یکی از آنها تک روی کرده است. ما آن را بیانسه (خواننده مشهور) می نامیم. این تک روی همه چیز را تغییر داده است!

حال ما یک ردیف چهار تایی از اردکهای حسود را می بینیم و بیانسه در آن وسط تنهاست و بسیار جلب توجه می کند. سخت می شود به بیانسه توجه نکرد با وجود آنکه همه آن پنج اردک به طور برابر، موجودات شاهکاری هستند. حالا اگر آنها یک لیست بودند، گزینه وسطی با تفاوت زیادی کلیک های بیشتری را بدست می آورد چون چشمان ما روی آن متمرکز شده است. همچنین آن کلیک ها از گزینه سمت چپ دزدیده شده اند، بنابراین گزینه های سمت چپ نسبت به قبل محبوبیتشان کمتر شده است. (گرچه برای شما همچنان از گزینه های سمت راست محبوبتر هستند)

دانستن و درک این موضوع بسیار با ارزش است

این می تواند ساده و بدیهی باشد اما وقتی از آن در طراحی خود استفاده می کنید، باعث می شود مردم دکمه ها و گزینه های مهم را انتخاب کنند.

مراقب باشید : شکستن الگو می تواند منجر به این شود که چشمان کاربران از چیزهای مهم دور بماند. قبل از اینکه الگویی را بشکنید باید هدفی که دنبال می کنید را انتخاب کنید.

اصول خود را ترکیب کنید

برای ساختن یک الگو یا یک توالی، وزن بصری و سازگاری رنگی را حفظ کنید. چشمان کاربران الگو را از انتهای یک سمت شروع می کند و آن را تا انتهای سمت دیگر دنبال می کند. برای شکستن الگو، فقط بر روی مکانی که می خواهید در آنجا اتفاقی رخ بدهد تمرکز کنید. دکمه “هم اکنون ثبت نام کنید” را با یک رنگ، سایز، شکل و یا سبک دور از انتظار طراحی کنید و نظاره گر افزایش کلیکها باشید.

منبع : http://thehipperelement.com


در uxbook تصمیم گرفتیم سری مقالات وب سایت thehipperelement.com را که ۳۱ مقاله می باشد، ترجمه و بر روی وب سایت قرار بدهیم. این مقالات طبق گفته آقای جویل مارش نقطه اصلی و انگیزه او برای شروع نوشتن و ارائه کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” بوده است. تمام این ۳۱ درس بخش های کوچکی از کتاب اصلی هستند. نسخه کاملEBook  کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان را از طریق وب سایت uxbook می توانید تهیه کنید.

طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان

غزاله زندیه

نویسنده غزاله زندیه

غزاله زندیه هستم . در زمینه های مختلفی کار کردم و در کل برای من کیفیت زندگی و شاد بودن در کنار موفقیت اهمیت داره. از وقتی یادمه عاشق ورزش بودم . تلاش برای بهتر بودن و تو هر مرحله ای از زندگی که باشی همیشه چیزی هست که بخوای یاد بگیری، مهم اینه که راکد نباشی.

نوشته های بیشتر از غزاله زندیه

نظرتان را بگویید