هر زمان که تمرکز شما برای ترویج (‌پروموشن) یک وب سایت، سرویس یا یک برند، در فضای آنلاین است، در واقع دارید بر بهبود رتبه در نتایج جستجو تمرکز می کنید و یک محتوای با کیفیت با هدف نمایش در صفحه نخست نتایج جستجوی گوگل تولید میکنید.

این هدف در ظاهر بسیار ساده بنظر میرسد، اما در حقیقت یک پروسه پیچیده در پیش دارید که نیازمند زمان و انرژی زیادی برای دستیابی به موفقیت است. گوگل اصلا SEO را برای ما بسیار ساده نگذاشته است! هر از گاهی الگوریتم ها را تغییر میدهد و ما می بینیم چیزهایی که زمانی بخوبی کار میکردند، دیگر یک استراتژی قابل قبول برای کسب و کار ما نیستند. برای اینکه تصور خوبی از گرفتن رنک خوب در گوگل داشته باشید، کافیست این مورد را در نظر داشته باشید که گوگل بر اساس ۲۰۰ فاکتور مختلف رنک سایت شما را در نظر میگیرد! بله ۲۰۰ فاکتور و بلکه بیشتر! و یک مشکل خیلی بزرگتر اینکه هرگز نمی دانیم دقیقا این فاکتور ها چه چیزهایی هستند.

لیست هایی از این عوامل موثر بر رنکینگ منتشر شده است، اما تنها درصد کمی از آنها کاملا قطعی و ثابت شده هستند.

تنها چیزی که از آن اطمینان داریم اینست که گوگل تمام تلاش خود را میکند تا تجربه کاربرانش را بهبود ببخشد. موتور جستجو تنها یک ماموریت اصلی دارد :‌ محتوای مرتبط را به کاربر برساند. این همان نقطه ای است که طراح تجربه کاربری شکل میگیرد.

تعریف تجربه کاربری به خودی خود بسیار ساده است: « فرایند ایجاد محصولی که بتواند تجربه معنی دار و مرتبطی را به کاربران ارائه دهد.»

معمولا این موضوع هر چقدر در آن عمیق تر می شوید، پیچیده تر می شود. طراح تجربه کاربری نقش بسیار کلی و جامعی در کل فرایند طراحی و برندینگ محصول را به عهده دارد. پس یافتن ارتباط بین طراحی تجربه کاربری و SEO میتواند بسیار حیاتی و مفید باشد.

Martina Sorgi، متخصص بازاریابی در UKBestEssays ، ارتباط بین این دو مفهوم را اینچنین توضیح می دهد:‌« تجربه کاربری به شکل حساس و دقیقی به گوگل مرتبط می شود، پس باید این فاکتور مهم را در کمپین های SEOخودتان در نظر بگیرید. SEO دیگر فقط کلمات کلیدی نیستند؛ بلکه موضوع امروز آن درباره اینست که نشان دهید وب سایت شما یک تجربه کاربری خوب را به کاربران گوگل ارائه میکند. SEO در مورد موتور جستجو است و تجربه کاربری درباره ایجاد رضایت بازدید کنندگان وب سایت شماست. این دو استراتژی در کنار یکدیگر می توانند یک هماهنگی بی نظیر را خلق کند.»

آیا برای شناخت این موضوع آمادگی دارید؟ دقیقا چگونه می توانید از طراحی تجربه کاربری برای بهبود رتبه SEOاستفاده کنید؟ در این بخش ۵ نکته برای این مورد به شما خواهم گفت.

۱- سرعت سایت را افزایش دهید

از زاویه دید خود بعنوان یک کاربر وب سایت بیاندیشید: اولین چیزی که در بررسی یک سایت انتظار دارید چیست؟ پاسخگویی. مسلما شما نمی خواهید ثانیه های بسیاری را در انتظار بارگزاری یک صفحه هدر دهید. مهم نیست چقدر برای دیدن محتوا علاقمند هستید، انتظار بدون شک شما را عصبی خواهد کرد. سرعت وب سایت شما دقیقا یکی از عناصر اصلی در طراحی تجربه کاربری است. چون باعث می شود تا تجربه سریعتر و قابل قبول تری را به کاربر منتقل کنید. اما از دیدگاه گوگل چطور؟ آیا موتور جستجو سرعت سایت شما را در رتبه بندی نتایج خود در نظر میگیرد؟ بله!

یک مورد تحت عنوان Speed Update  در ژانویه ۲۰۱۸ منتشر شد. «اگرچه سرعت بارگزاری در رنکینگ پیش از این هم استفاده میشد، این سیگنال بر جستجوهای دسکتاپ تمرکز داشت. امروز ما از تاریخ ژولای ۲۰۱۸ اعلام می کنیم که سرعت بارگزاری صفحات یک عامل رتبه دهی برای جستجو های موبایل خواهد بود.»

این مطلبی است که وب مسترهای گوگل بیان کردند، و موضوعی است که می توانید از آن کمک بگیرید.

چندین عامل برای بهبود سرعت وب سایت شما وجود دارند:

 • فشرده سازی تصاویر برای بارگزاری سریعتر
 • فعال سازی کش شدن ، بازدیدکنندگانی که مجدد سایت شما را میبینند نیازی به صرف زمان برای بارگزاری مجدد ندارند.
 • بهینه سازی کد
 • اگر هنوز انتظار شما براورده نشده است به فکر تغییر سرور باشید !
۲- هر کاری که در توان دارید برای نگاه داشتن کاربران در وب سایت خودتان انجام دهید.

زمانی که کاربر در یک صفحه شما صرف می کند یک عامل بسیار گیج کننده است، و ما دقیقا نمیتوانیم مطمئن باشیم که چه عاملی بر رنکینگ تاثیر مستقیم دارد. با این وجود اگر هدف شما ایجاد یک تجربه کاربری فوق العاده است، زمان صرف شده توسط کاربر در یک صفحه برای تان یک نشانگر مهم خواهد بود. هر چه بیشتر کاربر در صفحه بماند، یعنی محتوای شما را بیشتر دوست دارد. هر چقدر این زمان بیشتر باشد، احتمال لایک و به اشتراک گذاری و نوشتن کامنت را بالاتر میبرد. با این توصیف که گفته شد، بسیار مشخص است که زمان ماندن کاربر در صفحه بسیار مستقیم به چندین عامل در رتبه SEO مرتبط می شود.

برای بهبود این عوامل چه کاری می توانید انجام دهید؟

 • هر زمان که محتوای جدیدی منتشر میکنید، لینک هایی به محتوای مشابه قبلی در سایت داشته باشید، اینکار باعث میشود تا کاربر به گشتن در سایت شما مشغول شود.
 • محتوای بصری خوبی ارائه کنید. آیا واقعا اینکه چقدر محتوای بصری برای کاربران امروز اینترنت اهمیت دارد نیاز به توضیح بیشتری است؟ بعنوان مثال ویدیوها، خوانندگان محتوای شما را در تعامل بیشتری قرار میدهند و باعث ماندگاری بیشتر آنها در صفحات شما میشوند.
 • محتوا را خوانا کنید ! اگر این مشکل به راحتی و به شکل موثری قابل رفع نباشد، کاربران شما بسرعت و بدون تلاش زیاد، از سایت شما خارج میشوند، بدون اینکه شما پیام عمیقی که در نظر داشتید به آنها منتقل کرده باشید.
۳- عناصر فراخوان را در نظر داشته باشید ( Call to Actions‌)

سرعت و ریسپانسیو بودن وب سایت شما بسیار مهم است، اما باید حتما CTA های مناسبی برای همه اهداف UX خود داشته باشید. شما قصد دارید تا راهکارهایی به کاربران خود ارائه دهید، این به معنی ارائه گام بعدی در فعالیتهای کاربر شماست. اگر بعنوان مثال آنها را دعوت به تغییر زندگی از طریق خواندن یک کتاب میکنید، باید CTA مناسبی برایشان فراهم کنید که به کتاب مورد نظر دسترسی داشته باشند. شاید همه بازدیدکنندگان وب سایت شما آماده کلیک روی این دکمه نباشند، اما دسترسی به این CTA باید بعنوان یک گزینه در مسیر کاربر وجود داشته باشد.

به وضوح مشخص است که بهبود و طراحی CTA ها در طراحی تجربه کاربری بسیار اهمیت دارند، اما از دیدگاه گوگل این موضوع چه جایگاهی دارد؟ یک پاسخ بسیار ساده و صریح برای این سوال وجود دارد: گوگل به نتایج نهایی رفتار کاربر شما توجه می کند، مانند نرخ کلیک. اگر طراحی CTAهای شما بتواند این نرخ کلیک را بهبود ببخشد، دقیقا بعنوان یک عامل موثر بر رنکینگ سایت شما تاثیر خواهد گذاشت.

۴- محتوای Meta Description بهتر و موثر تری بنویسید

همه ما خوب میدانیم که متن های متا چقدر در SEO موثر هستند. این محتوا ها به موتور جستجو میگوید که محتوای شما در چه موردی است، علاوه بر این به مخاطبان گوگل می گوید که در چه موردی قرار است بخوانند. و این همان نکته ای است که به UX ارتباط پیدا میکند.

از سال ۲۰۰۹، گوگل اعلام کرد که محتوای تگ های متا در رنکینگ تاثیر ندارند. با این وجود اگر محتوای آنها را درست بنویسید، میتواند در بهبود نرخ کلیک تاثیر خوبی بگذارد. وقتی کسی نتایج گوگل را مشاهده می کند و محتوای متا به وی کمک میکند تا راهنمای یافتن پاسخ سوالش باشد، بدون شک احتمال کلیک شدن لینک شما بسیار بالاتر خواهد بود. پس در حقیقت متا تگ ها بر نرخ کلیک تاثیر می گذارند و نرخ کلیک بر بهبود رتبه شما در نتایج گوگل موثر است، پس بی توجهی به نوشتن محتوای مناسب برای meta description ها اصلا توصیه نمیشود.

 • اول از همه ، محتوای متا باید شامل کلمات کلیدی مرتبط باشند.
 • داشتن یک rich snippet یک شرط ضروری است! یک عنصر بصری می تواند باعث جلب توجه کاربران گوگل شود، تا برای دیدن محتوای اصلی جذب شوند.
 • به یاد داشته باشید که در دسامبر ۲۰۱۷ ، می توانید محتوای متا خود را تا ۳۰۰ کاراکتر طولانی کنید. از این فرصت برای نوشتن محتواهای معنی دار تر استفاده کنید.
۵- بر روی ایجاد یک تجربه کاربری خوب برای کاربران موبایل تمرکز کنید.

John Mueller یکی از وب مسترهای گوگل در جلسه ای در فوریه ۲۰۱۶ در پاسخ به این سوال که « آیا AMP( Accelerated mobile pages ) یک عامل رتبه دهی SEOاست ؟‌» چنین پاسخ داد: در حال حاضر ، جواب منفی است!

آپدیت های اخیر تر گوگل اما به شدت بر استراتژی اولویت موبایلی سایتها متمرکز شده اند. نسخه موبایلی از سایت شما یک عامل رتبه دهی اساسی است. یک تجربه کاربری موبایل فرندلی بدون شک برای SEO شما حیاتی است.

 • نویگیشن و رسیپانسیو بودن – این دو از عوامل اصلی برای ایجاد یک تجربه موبایلی خوب از وب سایت شماست.
 • طراحی بی نهایت در اهمیت قرار دارد. حتی سایز دکمه ها بر تجربه کاربر موبایلی شما موثر است، هر اندازه که می توانید بر تک تک المانهای صفحه توجه صرف کنید، مهم نیست که به نظر شما چقدر بی اهمیت باشند. اگر بتواند تجربه کاربری را بهبود ببخشد، بر رتبه SEO نیز تاثیر می گذارد.
 • منوهای کوچک ، یک نه بزرگ. منو ها را در طراحی موبایلی، تبدیل به یک خصوصیت ارزشمند کنید، تا کاربر براحتی بتواند چیزی که نیاز دارد را پیدا کند.
تجربه کاربری +‌ بهینه سازی برای موتور جستجو = یک ترکیب برنده!

وقتی بر بهینه سازی برای موتور جستجو متمرکز هستید ، استراتژی شما باید فراتر از نزدیک شدن به یک سلسله از کلمات کلیدی باشد. طراحی تجربه کاربری با توجه به اهمیتی که گوگل برای تجربه کاربران خود قایل است، در واقع یک المان مهم در این فرایند است.

ترکیب صحیح طراحی تجربه کاربری و SEO می تواند شما را به یک نتیجه عالی در رنکینگ نتایج جستجو برساند، البته باید برای دستیابی به این نتیجه به سختی تلاش کنید!

لینک متن اصلی https://myopportunity.com/

سعید محمدی

نویسنده سعید محمدی

طراحی تجربه کاربری برای من نقطه اجتماع تجاربی بود که در طول بیست سال بدست آوردم. نخستین بار در پروژه‌ای در سال ۱۹۹۹ با موضوع طراحی تجربه کاربری درگیر شدم و در این سالها از جایگاههای مختلفی همیشه به نوعی بخشی از فعالیت تخصصی و کاری من بوده است. میل به یادگیری همیشه در من بوده و احساس میکنم دنیا‌های بسیاری برای کشف بیشتر وجود دارند!

نوشته های بیشتر از سعید محمدی

پیوستن به بحث و گفتگو 3 نظر

 • بسیار جالب و آموختنی بود. روانی مطلب هم عالی بود.

 • Avatar حسین وجدانی گفت:

  سلام و ممنون از مطلب به روزتون
  لطفا یوایکس رو در ویراستاری متون و UI سایت وزین uxbook هم رعایت بفرمایید که مصداق عالم با عمل باشید که حتما هستید ؛)
  مثلا طول خطوط رو کاهش بدید که خصوصا در مانیتورهای بزرگ خواننده رغبت رسیدن به انتهای خط رو داشته باشه

نظرتان را بگویید