ماموریت من در ارائه این ۳۱ درس این است که ، طراحان (یا طراحان مشتاق) بیشتری در طراحی تجربه کاربری شروع به کار کنند. بهترین مکان برای شروع یادگیری هر چیز از ابتدای آن است.

@JoelMarsh


وقتی اکثر مردم به تجربه کاربری (UX) فکر می‌کنند، آنها به خطوط و کادرهای نمودارها که ما به آنها وایرفریم (wireframe) می‌گوییم فکر می‌کنند. متاسفانه، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که طراحی و ساخت  وایرفریم ‌ها همان UX است. بنابراین امروز ما یاد خواهیم گرفت که :

وایرفریم چیست؟

اگر که تا به اینجا “دوره فشرده آموزش طراحی تجربه کاربری” را دنبال کرده باشید، می‌دانید که UX  شبیه یک کوه یخی است : قسمتی که شما آن را می‌بینید فقط قسمت کوچکی از مساله است.  قبل از اینکه شروع کنیم، شما باید مقاله «چه چیزی وایرفریم نیست» را مطالعه کنید، تا بدانید که ممکن است شما یک سری عادات بد را در فرآیند شرکت ‌تان وارد کرده باشید.

ایده کلی :

وایرفریم یک سند فنی‌ست، مثل تصویر فوق (اما نه الزامن به زیبایی آن). خطوط، کادرها، برچسب ها(عناوین)، تک رنگ یا دو رنگ، و فقط همین! وایرفریم‌ ها را معمولا با نقشه‌ها اشتباه می‌گیرند چرا که هردو یک هدف مشابه دارند.

نقشه‌ها به سازنده‌ها چگونگی اجرای طرح معمار را می‌گویند. نه اینکه چه نوع کاغذدیواری و یا مبلمانی را انتخاب کنند. نقشه‌ها همیشه جدی گرفته می شوند. آنها پیشنهاد ، یا یک «طرح خشن» یا یک «ماکت سریع» نیستند. تمام آن طرح‌هایی که شما روی تخته سفید یا در حین جلسه طوفان فکری ترسیم می‌کنید ارزشمندند، اما آنها وایرفرم نیستند. آنها افکار شما در مورد وایرفریم ‌هایی هستند که شما بعدا ایجاد خواهید کرد.

یک وایرفریم ممکن است تنها یک ساعت زمان ببرد تا ترسیم شود، اما برنامه ‌ریزی آن می‌تواند هفته‌ها یا ماه ‌ها زمان ببرد. این مهم است که همکاران و مشتریانتان آن را درک کنند. اگر که توسعه دهنده رابط کاربری یا طراح رابط کاربری هنوز نمی‌توانند از «وایرفریم»شما استفاده کنند، پس چیزی که به آنها تحویل داده اید یک وایرفریم نیست. این هنوز یک طرح اولیه است.پس به کارتان ادامه دهید.

ممکن است که این مقاله، یک درس کامل به نظر نرسد اما من بحث را همینجا متوقف می‌کنم. (نسخه کامل این آموزش را می توانید در کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” مطالعه کنید)

در ۱۲ مقاله بعدی – و تقریبا نیمی از این مقاله – وایرفریم ها را با درست کردن آنها به خوبی یاد گرفته و بهبود خواهید بخشید، آن هم وایرفریم هایی کاربردی و نه فقط چیزهایی که خوب به نظر برسند.

منبع : http://thehipperelement.com


در uxbook تصمیم گرفتیم سری مقالات وب سایت thehipperelement.com را که ۳۱ مقاله می باشد، ترجمه و بر روی وب سایت قرار بدهیم. این مقالات طبق گفته آقای جویل مارش نقطه اصلی و انگیزه او برای شروع نوشتن و ارائه کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” بوده است. تمام این ۳۱ درس بخش های کوچکی از کتاب اصلی هستند. نسخه کاملEBook  کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان را از طریق وب سایت uxbook می توانید تهیه کنید.

طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان

مهدی شاه امیریان

نویسنده مهدی شاه امیریان

توسعه دهنده وب، علاقه مند به ساده سازی و بهینه سازی فرآیندهای وب برای کاربران. در حال مطالعه و فعالیت در زمینه تجربه کاربری بصورت مکمل حرفه خودم هستم و دوست دارم سهمی هرچند اندک در ارتقاء دانش در این حوزه داشته باشم.

نوشته های بیشتر از مهدی شاه امیریان

پیوستن به بحث و گفتگو یک نظر

نظرتان را بگویید