Persona

بوسیله اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷ بدون نظر

پرسونا یک شخصیت خیالی‌ست که تمام ویژگی‌های او توسط شما تعیین می‌شود. این ویژگی‌ها بر اساس اطلاعات و داده‌هایی‌ست که از مصاحبه با کاربران و مشتریان خود بدست می‌آورید و تمام آن را بر روی شخصیت یک فرد خیالی پیاده سازی می‌کنید. بر اساس این فرد و نیازهایی که برای او برآورد می‌کنید می‌توانید به بهترین بازدهی برای محصولات و یا سرویس‌های خود برسید.

با توجه به مفاهیم کنونی و روش‌های مارکتینگ نوین می‌توان Persona را به روش دیگر نیز تعریف کرد. برای مثال هدف پرسنا پاسخگویی به سوالاتی از این قبیل است که ما برای چه کسی طراحی را انجام می‌دهیم و از این طریق می‌توانیم بر اساس گروه‌های کاربری مختلف، هدف و استاراتژی تعریف کنیم.

برای شروع می‌توانیم در جداولی تمامی اطلاعاتی که در مورد مشتریان داریم را یادداشت کنیم؛ برای مثال در عنوان جدول‌ها می‌توان موارد مورد مطالعه مثل صنایع، زمان (زمان بازدید یا زمان مورد نیاز)، اهداف، دستگاه (مثل موبایل، کامپیوتر و …)، جنسیت، بازه‌ی سنی و … را در خصوص مشتریان و بازار هدفمان یادداشت کنیم و موارد مشترک و غیرمشترک را بدست آوریم. سپس بر روی این موارد کار کنیم و یا سوالاتی بر اساس آن‌ها مطرح کنیم تا در موردشان با مشتریان و کاربران مصاحبه کنیم. سپس موارد مهم را به صورت عنوان به جدول‌ها اضافه می‌کنیم و بر روی آن‌ها کار می‌کنیم.

در نهایت نتایج را برا همکاران در میان می‌گذاریم تا به این نتیجه برسیم که بازار هدف ما چه کسانی هستند و به چه چیزهایی نیاز دارند تا بتوانیم امکانات را بر اساس آن ایجاد کنیم یا بهبود ببخشیم.

برگشت به فهرست واژه نامه

 

نوشته بعدی
اردشیر بهبود

نویسنده اردشیر بهبود

Interested in translation & resolving web hosting issues. Simply a Market Researcher.

نوشته های بیشتر از اردشیر بهبود

نظرتان را بگویید