واقعا یک روزعادی برای یک طراح تجربه کاربری چگونه است؟ وارتباط این موضوع با کسی که به این زمینه علاقه دارد چیست؟

در این هفته ما یک ایمیل فوق العاده از یک دانشجو بیست ساله دریافت کردیم که چندین سوال پرسیده بود. قسمتی از ایمیل را در زیر می ­بینید:

“من شروع کردم به خواندن هر آنچه در مورد ux به دستم می ­رسید و همچنین چند جلد کتابی که خریده بودم. اما بعد به این فکر افتادم : تجربه کاربری دقیقا چیست؟ هیچ کدام از آن کتاب ها توضیح دقیقی نداده بودند که یک طراح ux دقیقا چه کاری انجام می­دهد. و این دلیلی شد به جای خرید کتاب های بیشتر از شما کمک بگیرم. می خواهم  بدانم که یک طراح تجربه کاربری کارش چیست و یک روز کاری او چگونه سپری میشود؟؟”

البته ما در ویدئو تجربه کاربری چیست؟ (که بیشتر از هفده هزار بار در یوتیوب دیده شده) به طور مختصر درباره وظایف طراح تجربه کاربری صحبت کرده ایم، اما خیلی وارد جزئیات نشدیم. آیا برای هر طراح تجربه کاربری یک روز کاری نمونه وجود دارد؟ نوع پروژه ها وعملکرد هر فرد متفاوت است.

من با خودم فکر کردم که بهترین راه برای فهمیدن این موضوع چیست؟

جواب : خب من یک کمیک ایجاد کردم که در هر عکس یک ساعت از روز کاری من را نشان می­دهد. من ادعا نمی­کنم که این مفهوم را اختراع کرده ام.(فکر می­کنم این کمیک برای اولین بار در مجموعه داستان های گرافیکی اتفاق افتاد.) با این حال به غیر از  روش فیلم برداری از من! این کمیک بهترین گزینه است برای نشان دادن انواع فعالیت های یک طراح تجربه کاربری. و دیگران را هم تشویق می کنم این کار را انجام دهند.

برخی توضیحات در مورد کمیک زیر:

– این تصویر دقیقا یکی از روز های کاری من است اما نه هر روز. زیرا هر روز کاری متفاوت است. در حال حاضر یکی از مشتریان من دو ساعت دیگر با قطار  برای جلسه به من می­رسد، یکی ده دقیقه دیگر با دوچرخه و یک نفر هم از منزل خودش با من کار می­کند. برخی از آنها بودجه زیادی را برای تحقیق در مورد کاربر صرف می­کنند و بعضی به سختی متقاعد می­شوند تا یک مرحله ی آزمایشی برای کاربر قبل از راه اندازی پروژه اجرا کنند.

–  این کمیک فقط یک نمایش لحظه ای است نه مجموعه ای جامع از آنچه من انجام می­دهم. جلسات تست کاربر، نوشتن گزارش ها، طراحی رابط کاربری در فتوشاپ و مصاحبه ها با کاربر این ها کارهایی است که در کمیک نیامده است.

– ساعت های قبل و بعد از کارم را قرار دادم برای این که کمیک شخصی تر شود. اگر جنبه های خارج از وظایف حرفه ام را حذف کنم بیش از یک کمیک ساده به نظر می­رسد.

– من برای شرح دادن هر فعالیت یک سری یادداشت های اضافی را بعد از عکس قرار دادم.

با تمام این توضیحات کمیک من اینجاست!

 

یادداشت های مربوط به کمیک :

۶ ق.ظ: بعضی وقت ها خودم از خواب بیدار میشم اما اغلب اوقات با آمدن دختر دو ساله ام به تخت از خواب بیدار میشوم 🙂

۷ ق.ظ: من قهوه خوب صبحگاهی رو مدیون قهوه سازی هستم که همسرم چند سال پیش آنرا در یک مسابقه تلوزیونی برد.

۸ ق.ظ: من عاشق رفت و آمد با دوچرخه هستم. با این حال باید اعتراف کنم که این نقاشی دقیق نیست معمولا یک پیراهن دوچرخه سواری زرد می­پوشم چون امن تر است.

۹ ق.ظ:  من فهمیده ام که جلسات ایستاده خیلی خوب است اما هر شرکتی از آن استقبال نمی­کند.

۱۰ ق.ظ: من همیشه در جلسه با ذینفع پروژه اینقدر خنده رو و با اعتماد به نفس نیستم. این به اون شخص و جایگاهش بستگی دارد! 🙂

۱۱ ق.ظ: واقعا چه قدر گوگل آنالیتیکس خوب است؟ و تازه رایگان! گوگل آنالیتیکس هر دفعه من را متحیر می­کند.

۱۲ ب.ظ: من یک مقاله مقدماتی برای ایجاد پرسونا در SitePoint نوشتم که ممکنه برای شما مفید باشد (تولید محتوا).

۱ ب.ظ: یکی از مشتریان فعلی من در اسکله ساکن است، پس بله من واقعا ساندویچم را در چمن در حالی که به قایق ها نگاه می­کردم و کفشم را در­آورده بودم خوردم. 🙂

۲ ب.ظ: من وقتی کارم را با تمرکز انجام می­دهم اخم می­کنم و مطمئنم شما هم این کار را می­کنید!

۳ ب.ظ: من عاشق سناریو کاربرم. کمیک کشیدن فوق العاده است.

۴ ب.ظ: Balsamiq Mockups در حال حاضر انتخاب من است برای تولید wireframe. هر چند ابزار های دیگری برای این کار وجود دارند.

۵ ب.ظ: گاهی اوقات از شرکت تحقیقاتی بازار برای پیدا کردن نامزدهای تست کاربر استفاده می کنم، اما در سازمان های بزرگ، معمولا از یک مجموعه بزرگ و متنوع از مردم کمک می­گیرم و حداقل در مراحل اولیه از کارکنان استفاده می­کنم.

۶ ب.ظ: دوچرخه سواری بعد از کار عالیست البته اگر هوا بارانی نباشد.

۷ ب.ظ: دختران من همیشه این کار را به خوبی سر میز شام انجام نمی دهند.

۹ ب.ظ: بله واقعا تلوزیون ما بزرگ است. این بازی تلوزیونی نشان می­دهد که من از همسرم گذشتم؟ او همچنین یک ویدئو پروژکتور را در این مسابقه برد. همسر من فوق العاده است.

۱۰ ب.ظ: این بخش ساعتی از روز هست که من روی پروژه های شخصیم کار می­کنم.

۱۱ ب.ظ: این ساعت کمی زود تر از ساعتی  هست که معمولا می­خوابم آخه یه خرده مثل جغدم! مخصوصا اگه کتابی که مطالعه میکنم هم خوب باشه.

 الان من از شما میخواهم که :

دوست دارم اگر شما به عنوان طراح تجربه کاربری فعالیت می­کنید نسخه مربوط به خود را از این کمیک تهیه کنید. من حتی یک قالب آماده تهیه کرده ام که شما می­توانید آنرا دانلود کرده و تکمیل کنید. لازم نیست که یک نقاش کمیک باشید تا در این کار مشارکت کنید همانطور که در سناریوی کاربر و دیگر آثار هنری ایده اصلی این است که هر چه با دیگران انجام می­دهید را ثبت کنید. خب کارهایی که باید انجام دهید:

۱) یک قالب را دانلود کنید (می­توانید از بین PSD یک کدام را انتخاب کنید.)

۲) یک روز آنرا با خودتان حمل و در طول روز آنرا تکمیل کنید. وقتی که در شرکت مشتری هستید یا در خانه کار می­کنید. هر چه را  که فکر می­کنید بیشتر جذاب، منطقی و بازتابی است از این که روزتان را چگونه سپری کردید را یادداشت کنید.

۳) مجبور نیستید هر کاری را که در یک ساعت انجام می­دهید دقیق ثبت کنید. این کمیک فقط برای آشنایی افراد مبتدی با کار های شما ساخته شده است نه یک فیلمبرداری خسته کننده. و شامل بخشی از جنبه های زندگی شخصی شما که قابل اشتراک هستند و جنبه طنز دارند می باشند.

۴) خیلی درمورد نقاشی ها وسواس به خرج ندهید چون ما بیشتر مشتاق هستیم بدانیم که در طول روز چه کار هایی انجام می­دهید تا این که چه قدر یک گرافیست خوب هستید.

۵) وقتی آن را تمام کردید اسکن کنید و در گروه یک روز از زندگی طراح تجربه کاربری در فلیکر آپلود کنید.

۶) کمیک خودتون رو همان طور که من شرح دادم در توضیحات فلیکر شرح دهید. (اختیاری)

۷) لینک کمیک خود را در زیر این پست کامنت بزارید.

و به زودی ما یک گالری جالب و متنوع از کار های یک طراح تجربه کاربری در طول روز خواهیم داشت. »

اگر از این کمیک لذت بردید حتما به آرشیو کوین چنگ سر بزنید.

رسول آخوندی

نویسنده رسول آخوندی

رسول آخوندی هستم دانشجو کامپیوتر شهید بهشتی تهران و علاقه مند به شاخه UI/UX.عاشق خوندن مطالب جدید و دیدن طراحی های جذاب و خلاقانه پاتوقم هم سایت Awwwards و شاید دلیل علاقم به UX این باشه که طراح رو یه خالق میدونم و دوست دارم خالق ایده های نو و طرح های با حال باشم. پر انرژی و از کار کردن تو UI/UX خسته نمیشم. اینم آدرس سایتم واسه دیدن نمونه کارام خوشحال میشم یه سر بهم بزنید :) RasoulAkhoundi.ir

نوشته های بیشتر از رسول آخوندی

پیوستن به بحث و گفتگو 2 نظر

نظرتان را بگویید