انعطاف پذیری ساعت کاری مشاغل مستقل برای بسیاری از مردم جذاب است، اما به نظر می رسد کارجویان تا زمانی که وارد این شیوه کار نشده اند درک درستی از آن ندارند.

 به عنوان فریلنسر، شما می توانید شغل رویایی خود را با شرایطی که خود انتخاب می کنید ادامه دهید. اگر شغلی آنچنان که مد نظر شماست درآمد نداشته باشد می توانید به سراغ شغل دیگری بروید و یا برای کسب درآمد بالاتر همزمان روی چند پروژه کار کنید. در حال حاضر شرکت های زیادی توانایی استخدام کارمند تمام وقت را نداشته و برون سپاری را ترجیح می دهند، در نتیجه شما برای انتخاب پروژه و یا حتی کارفرما کاملاً آزادی عمل دارید.

با شروع کار خود به عنوان فریلنسر، وقت کمتری را در ترافیک می گذرانید و به همان نسبت هزینه رفت و آمد شما کاهش می یابد. به دلیل قابلیت کار در خانه، می توانید وقت بیشتری را با خانواده بگذرانید و از آنجایی که رییس خود هستید ساعت کاری انعطاف پذیری دارید و برنامه ریزی ساعت کاری، استراحت و تعطیلات کاملاً به اختیار شماست. از همه جذاب تر این که، دیگر هیچ وقت دیر به سر کار نمی رسید.

پس چرا میخواهید کارمند باقی بمانید؟ آیا می خواهید روزانه با مردم در تعامل باشید؟ به دنبال احساس امنیت حاصل از پرداخت بیمه و حقوق و مزایا هستید؟ و یا  اطمینان خاطر بابت پرداخت قبوض و اقساط ؟ دغدغه های شما کاملا منطقی و بجاست.

کار کردن به عنوان کارمند برای شما امنیت شغلی به همراه خواهد داشت، حقوقی ثابت با بیمه و مزایا و هیچگاه به خاطر ریزش تعداد مشتریان شرکت از حقوق شما کسر نمی شود. معمولا کارمندان، بیمه سلامت و بیمه بازنشستگی را تحت حمایت کارفرمایان دریافت می کنند در حالی که فریلنسرها باید هزینه بیمه را خود بپردازند، در غیر اینصورت هزینه های درمان، از نظر اقتصادی لطمات زیادی به آن ها می زند.

در اکثر شرکت ها برای کارمندان ارزیابی های دوره ای برگزار میشود، و بنا بر ارزیابی، کارمند نمونه ترفیع رتبه گرفته و یا هزینه حضور وی در یک کنفرانس و یا شرکت در کلاس های آموزشی حین خدمت پرداخت خواهد شد. فریلنسرها از چنین مزایایی برخوردار نیستند و مشغله کارفرمایان بیشتر از آن است که بازخوردی بر روی کار فریلنسرها بدهند به همین دلیل آن ها برای ارزیابی کار خود از منتقدین و مربیان  کمک می گیرند و به شخصه راه خود را در کنفرانس ها و سمینارها باز می کنند که اکثرا برای آنان هزینه ای در بر خواهد داشت.

کارمندان برای روزهای مرخصی، تعطیلات و یا روزهایی مثل روز کارگر حقوق دریافت می کنند. این در حالی است که فریلنسرها فقط برای زمانی که مشغول به کارهستند دستمزد دریافت می کنند مگر فریلنسرهایی که حتی در زمان بیکاری از فروش کتاب الکترونیک و یا برگزاری وبینار کسب درآمد می کنند. از آنجایی که فریلنسرها ساعتی یا پروژه ای کار می کنند ممکن است برای جبران عدم پرداخت در مرخصی ها و تعطیلات، مبلغی را به هزینه انجام پروژه اضافه کنند.

در برون سپاری اگر کار در مهلت مقرر انجام نپذیرد دستمزدی به فریلنسر تعلق نمی گیرد ، که این انگیزه ای بسیار قوی برای مدیریت زمان در فریلنسرها ایجاد می کند.

اگر فردی بسیار کوشا و با انگیزه هستید، تنظیم برنامه شخصی برای شما کاری ساده است و با چارچوبی که خود برای خود تعیین می کنید کار را پیش می برید، اما اگر به قرار گرفتن در نظم و ساختار نیاز دارید، و باید چارچوب و قانونی برایتان در نظر گرفته شود، سعی کنید خود این ساختار را برای خود به وجود آورید و یا با کار کردن برای فردی دیگر کنار بیایید.

انتخاب با شماست، می توانید بر اساس شاخص هایی چون ریسک پذیری، امنیت، میزان درآمد، تجربه و ثبات، برای انتخاب شیوه کاری خود تصمیم گیری کنید اما بهتر است پیش از هر تصمیمی، این سوالات را از خود بپرسید:

آیا تجربه کافی برای تبدیل شدن به یک فریلنسر را دارید؟ در تصمیم گیری های شغلی امنیت را ترجیح می دهید یا ریسک پذیر هستید؟ آیا قادر به مدیریت زمان و مشتریان خود هستید؟ آیا با انتخاب این شیوه، درآمد و سود شما بیشتر از دستمزد شما در حال حاضر خواهد بود ؟ و …

ستاره قطبی

نویسنده ستاره قطبی

دانش آموخته هنرهای تجسمی و علاقمند به ادبیات وشعر. در طول 5 سال گذشته در زمینه تولید محتوا SEO و مارکتینگ فعالیت کرده ام؛ طی دو سال گذشته پس از آشنایی و علاقمندی به طراحی تجربه کاربری و گذراندن دوره های آموزشی، در حوزه تحقیقات فعالیت کرده و همچنان در حال مطالعه و آموختن هستم، در حال حاضر به عنوان طراح و UX Writer با استودیو رهنو همکاری می کنم.

نوشته های بیشتر از ستاره قطبی

نظرتان را بگویید