ماموریت من در ارائه این ۳۱ درس این است که ، طراحان (یا طراحان مشتاق) بیشتری در طراحی تجربه کاربری شروع به کار کنند. بهترین مکان برای شروع یادگیری هر چیز از ابتدای آن است.

@JoelMarsh


اکنون که اهداف خود در طراحی را ایجاد کرده اید، کاربران خود را مورد بررسی قرار داده اید و معماری اطلاعات را انجام داده اید، وقت آن است که این مطالعات را در طراحی استفاده کنید، بنابراین امروز ما در مورد چارچوب صفحه (Page Framework) صحبت میکنیم.

چارچوب صفحه

اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که بخواهید وایرفریم های خود را از همان ابتدای شروع طراحی صفحه به صفحه اجرا کنید، ولی سعی کنید این کار را انجام ندهید! این یکی از ضرب المثل های معرروف است “دو بار اندازه گیری کن و یک بار برش بده”، به این معنی که قبل از  شروع هر طراحی، اطلاعات خود را تا این مرحله دوباره چک کنید و سپس مرحله به مرحله طراحی را انجام دهید.

به عنوان یک قانون کلی، شما باید اجرای وایرفریم های خود را مثل اجرای خال کوبی انجام دهید. ابتدا با ترسیم قطعات بزرگ شروع کنید و سپس جزئیات را به آن اضافه کنید. در مورد طراحی سایت،” ناوبری و پاورقی”  قسمت های بزرگی هستند که در همه ی صفحات تکرار می شوند و طراحی را از آن ها شروع می کنند.

پاورقی (Footer)

پاورقی، معمولا لیستی از لینک های استاتیک است که تا حدی عمومی و کم اهمیت می باشند، در حدی که آن ها را  به صورت مستقیم در ناوبری اصلی سایت پیدا نمی کنید. باید توجه کنید که بعضی از سایت ها طراحی های بسیار خوبی برای پاورقی دارند، اما اگر کاربران به صورت روزمره، به این لینک ها برای انجام کارهای اصلی سایت نیاز داشته باشند، قرار دادن آن ها در پاورقی اشتباه است.

به عنوان مثال از خودتان بپرسید: «آیا قرار است صفحاتی با اسکرول طولانی و نامحدود داشته باشیم؟» اگر پاسخ شما بله است، مطمئن شوید که همه چیز در بخش دیگری از سایت به غیر از پاورقی موجود باشد. مثلا اگر بخش “انتخاب زبان سایت” در پاورقی قرار دارد و کاربر همیشه از آن استفاده میکند، قرار دادن آن در پاورقی اشتباه است.

ناوبری (Navigation)

منوها حداقل به دو بخش تقسیم می شوند: منوی اصلی و زیر منو.

منوی اصلی (Main Menu) :

اگر شما معماری اطلاعات خود را به درستی انجام داده باشید، بر اساس آن می دانید در منوی اصلی چه بخش هایی قرار می گیرند. این بخش ها، اولین قسمت از لینک های موجود، در زیر لینک صفحه اصلی در نقشه سایت شما می باشد.

بخش های منو به ترتیب، از چپ به راست یا بالا به پایین، باید از بیشترین تا کمترین میزان محبوبیت آن ها قرار گیرد، که این میزان محبوبیت در مطالعات قبلی بر اساس علاقه کاربر، نه به میزان علاقه شخصی شما، اندازه گیری شده است.

اگر طرح شما یک منو کاملا جدید است، ابتدا بخش های منو را فقط حدس بزنید و به برنامه نویس ها بگوید که می خواهید فعلا به آسان ترین شکل ممکن طرح را اجرا کنند تا بعدا دوباره آن ها را مرتب کنید. هنگامی که سایت شما بازدید زیادی دارد، مطمئن شوید که ترتیب قسمت های منو و محبوبیت آن ها با نیاز کاربر مطابقت دارد و در صورت عدم تطابق، آن را اصلاح کنید.

زیر منو  (Sub-Menu):

زیر منو، یک لیست از صفحاتی می باشد که کاربر در آن قرار دارد و در نقشه سایت شما (که آن را در مراحل قبل درست کرده اید) موجود است.

اصلی ترین موضوع در طراحی زیر منو این است که باید در همه صفحات در جای کاملا مشخص و ثابتی قرار گیرد، حتی اگر لینک ها همواره در آن تغییر کنند. به این ترتیب کاربران به سرعت متوجه خواهند شد که چگونه و در کجا آن را پیدا کنند.

به این نکته توجه کنید که : زیرمنوهای بزرگ همیشه یک ایده خوب نیستند.

زمانی که کسی اصرار می کند مگا منو بهترین روش اجرا ناوبری سایت است، من همیشه تعجب میکنم، به این دلیل که، این دقیقا به معنی نمایش همزمان و یک جای معماری اطلاعاتی می باشد و بدون در نظر گرفتن طراحی مناسب برای سایت شما. این روش ارائه آسان ترین روش ناوبری در دنیا است.

در انتها توجه کنید که تعداد منوها در طراحی اهمیت دارد، اگر بیشتر از ۷ یا ۸  قسمت دارید، بدانید جایی اشتباه کرده اید.

لینک کوتاه مطلب :  https://uxbook.org/pCL2R

منبع : http://thehipperelement.com


در uxbook تصمیم گرفتیم سری مقالات وب سایت thehipperelement.com را که ۳۱ مقاله می باشد، ترجمه و بر روی وب سایت قرار بدهیم. این مقالات طبق گفته آقای جویل مارش نقطه اصلی و انگیزه او برای شروع نوشتن و ارائه کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” بوده است. تمام این ۳۱ درس بخش های کوچکی از کتاب اصلی هستند. نسخه کاملEBook  کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان را از طریق وب سایت uxbook می توانید تهیه کنید.

طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان

مریم صادقیان

نویسنده مریم صادقیان

مریم صادقیان هستم، مسیرم رو در طراحی با رشته معماری شروع کردم. همیشه اعتقاد داشتم که به عنوان یه طراح، اولین قدم در نظر گرفتن کاربر پروژه و نیازهاشه، به همین دلیل در کنار تلاش برای بهتر کردن دید طراحیم به مطالعه در زمینه های روانشناسی پرداختم. امروز به عنوان طراح تجربه کاربری و دانشجو در این زمینه مطالعه و فعالیت دارم :)

نوشته های بیشتر از مریم صادقیان

نظرتان را بگویید