یو ایکس رایتینگ، نقشی جدید در بازار کسب و کارهای اینترنتی است. همانطور که از عنوان شغل پیداست یو ایکس رایتر نویسنده ای است که با تیم تجربه کاربری همکاری می کند.

امروزه شرکت های بزرگی مانند گوگل، فیسبوک، آمازون و دراپ باکس همواره به دنبال نویسنده تجربه کاربری و یا تیم طراحی محتوا هستند که علاوه بر آشنایی با مقوله طراحی تجربه کاربری، نویسندگانی قهار و مسلط بر نگارش و ویرایش زبان نیز باشند.

نویسندگی تجربه کاربری در واقع نوعی طراحی است. طراحی کلمات و متونی که کاربر هنگام تعامل با نرم افزار با آن سرو کار دارد. از بسیاری جهات، همان نویسندگی است با رعایت تمامی نکاتی که در نوشتن باید رعایت شود: شفافیت، انسجام، دقت، بازبینی و توجه به محتوا و خواسته مخاطب، با این تفاوت که اختصار نقش پررنگی را در متون تجربه کاربری ایفا می کند.

از این نقش بیشتر در شرکت های نرم افزاری و آژانس های دیجیتال که تعامل زیادی با کاربر دارند استفاده می شود.

تفاوت کارشناس تولید محتوا، کپی رایتر و نویسنده تجربه کاربری در چیست ؟

کارشناس تولید محتوا نویسنده ای ارشد است، آشنا به فنون نویسندگی و با دانش سئو و اطلاعات عمومی قوی در زمینه های مختلف که با کمک گرفتن از جستجو، اقتباس و نگارش اقدام به تولید محتوا در نوع و قالب مورد نظر جهت جذب مخاطب و افزایش بازدیدکننده وب سایت یا سایر شبکه های اجتماعی می نماید. در اصل وظیفه یک کارشناس تولید محتوا انتقال مفهوم به بهترین و ساده ترین شکل به مخاطب است به گونه ای که مخاطب بتواند با مطالعه متن پاسخ تمامی سوالات خود را بیابد.

کپی رایتر به کسی گفته میشود که علاوه بر آگاهی از فنون نویسندگی دستی در علوم بازاریابی نیز دارد و با استفاده از تکنیک های نویسندگی، دانش شناخت بازار، شرکت ها و برندها به قصد بازاریابی موثرتر و فروش بیشتر محصولات و خدمات، محتوای مفید و جذاب تولید می کند. عمده فعالیت های یک کپی رایتر در طراحی متون تبلیغاتی، چه برای رادیو و تلویزیون چه در تهیه بروشورهای تبلیغاتی یا بازاریابی اینترنتی، خلاصه می شود.

نویسنده تجربه کاربری نویسنده ای است که علاوه بر هوشمندی در انتخاب واژگان، دانش نگارش و ویرایش و آشنایی با سئو و بازاریابی و برندسازی، آشنایی کاملی با کاربر و بینش او نیز دارد. نویسنده تجربه کاربری، با همکاری محقق یو ایکس، پس از استخراج بینش کاربر با توجه به نیاز کاربران محتوای رابط ها در وب یا اپلیکیشن را خلق میکند.

مهارت های مورد نیاز نویسنده تجربه کاربری

نویسندگی تجربه کاربری مبتنی بر همکاری با سایر تیم هاست. یک یو ایکس رایتر باید خلاق، صبور، مهربان، کمک دهنده، اهل چالش، سخنور و دارای روحیه مشارکت باشد تا بتواند از زمان زیادی که در جلسات برای تعامل با سایر تیم ها با تخصص، تجارب و ایده های متفاوت میگذراند، به نفع پروژه های سازمان و تیم طراحی محتوا بهره گیرد.

همه نویسندگان نمی توانند نویسنده تجربه کاربری باشند. نویسنده تجربه کاربری باید توانایی موجز نوشتن را داشته باشد. حتی اگر نگارش بخشی از طراحی محتوا باشد همیشه محدودیت هایی برای استفاده از کلمات به دلیل محدودیت صفحه نمایش رایانه ها، گوشی ها و ساعت های هوشمند پیش روی نویسنده تجربه کاربری قرار دارد.

از آنجا که نویسنده تجربه کاربری بیشترین وقت خود را در روز به نوشتن و ویرایش اسناد نوشتاری میگذراند، آشنایی و کار با برنامه هایی چون Google Docs , Dropbox Paper و Quip می تواند باعث تسریع روند کار ایشان گردد. همچنین آشنایی با برخی از تعاریف و مهارت ها، در طول فرایند توسعه و تعامل با تیم طراحی کاربری، می تواند برای آنها مفید باشد که از آنها میتوان به آشنایی با عناصر طراحی، پرسونای مخاطب، فرایند طراحی UX، تحقیق کاربری، چگونگی کار با ابزار های تست ,A/B Prototyping و ابزارهای مدیریت پروژه مانند Trello اشاره کرد.

نویسندگانی در حوزه تجربه کاربری موفق ترند که علاوه برآشنایی با موارد ذکر شده در مورد سئو، برند سازی، بازاریابی و طراحی سایت مطالعه داشته و اطلاعات خود را به روز نگه می دارند.

نگارش : ستاره قطبی

ستاره قطبی

نویسنده ستاره قطبی

دانش آموخته هنرهای تجسمی و علاقمند به ادبیات وشعر. در طول 5 سال گذشته در زمینه تولید محتوا SEO و مارکتینگ فعالیت کرده ام؛ طی دو سال گذشته پس از آشنایی و علاقمندی به طراحی تجربه کاربری و گذراندن دوره های آموزشی، در حوزه تحقیقات فعالیت کرده و همچنان در حال مطالعه و آموختن هستم، در حال حاضر به عنوان طراح و UX Writer با استودیو رهنو همکاری می کنم.

نوشته های بیشتر از ستاره قطبی

پیوستن به بحث و گفتگو 2 نظر

نظرتان را بگویید