در دنیای طراحی امروز، می شنویم که نمونه کارها بیشتر از مدارک تحصیلی اهمیت دارند. این موضوع، بیشتر، از فاصله بین تئوری و عمل و نشأت می گیرد. بدون توجه به سطح تحصیلات رسمی و غیر رسمی شما، این نمونه کارهای شما هستند که به بهترین شکل ممکن مهارت های شما را به نمایش می گذارند.در واقع کیفیت کارهای گذشته شما و نحوه ارائه آن ها.

(همچنین در انتهای مطلب یک منبع همیشگی را برای شما معرفی می کنیم که تا بطور کامل با روند شروع تا پیشرفت در حرفه تجربه کاربری آشنا شوید.)

در این مطلب توصیه هایی از دنیای واقعی که بر اساس تجاربی که در DesignLab  بدست آمده است و آنها  به هزاران طراح در سراسر دنیا کمک کرده اند، ارائه می کنیم.

در دنیای تجریه کاربری نمونه کار خیلی فراتر از چند اسکرین شات یا طراحی های گرافیکی است. در واقع نمونه کار شما باید نمایانگر،عمق و گستردگی توانایی های شما به عنوان یک طراح بوده و روند پردازش و رویکرد فکری شما را به نمایش بگذارد و همچنین به کارفرمایان بالقوه بینشی از اینکه کارکردن با شما چگونه خواهد بود بدهد.

ولی تهیه یک Portfolio شبیه به یک چالش است. نگران نباشید. در اینجا به مجموعه ای از دستورالعمل هایی اشاره می کنیم که به شما کمک می کنند داستان خود را تعریف کرده و شغل مورد نظرتان را پیدا کنید.

کارهایی که باید انجام دهید
 1. توانایی های حل مسأله خود را نشان دهید

  – در هرصورت و در هر پروژه ،نهایتا شما برای حل یک مسئله طراحی می کنید و هر کسی که طراح UX استخدام می کند، درواقع کسی را استخدام می کند که بتواند به طور سیستماتیک بهترین راه حل را برای مشکلات کاربرانش پیدا کند. همانطور که بخش های مختلف کار را در نمونه کار خود شرح می دهید، مطمئن شوید که یک داستان روشن از اینکه مشکل چه بوده است و شما چطور برای حل آن عمل کرده اید برای خواننده تعریف کنید. برای چه چیزی طراحی کرده بودید؟ چه راه حلی را برای چه مشکلی ارائه کرده و چطور آن را اجراکرده اید.

 2. پروسه و خط فکری خود را نشان دهید

  – در ارتباط با مورد قبلی به عنوان یک طراح UX، شما به میزان زیادی توسط پروسه کاری خود قضاوت می شوید. همانطور که مشکل و راه حل های احتمالی را توصیف می کنید، افراد را در پروسه ای که شما را به آنجا کشانده است همراهی کنید. در مورد هر گونه تحقيق يا تحليل رقابتي ای که انجام داديد صحبت کنيد، درک خود را از نيازمندی هاي محصول / کاربر نشان دهيد، Wireframeهایی که کشیده اید نشان دهید و غيره. شما می خواهید درک خود را از جعبه ابزار طراحی UX و توانایی خود برای استفاده از آن ابزارها و نحوه پردازش صحیح برای حل یک مشکل را بیان کنید. اگر می خواهید در مورد مراحل مختلف فرایند طراحی یاد بگیرید، مطلب راهنمای پروسه و مستندات طراحی UX را مطالعه کنید.

 3. توانایی بصری خود را نشان دهید

  – به خصوص اگر شما دنبال یک موقعیت به عنوان طراح UI / UX هستید، می خواهید علاوه بر فرایندهای خود، مهارت های زیبایی شناختی خود را نیز به نمایش بگذارید. به جزئیات نمونه کارهای خود توجه داشته باشید و مراقب باشید تا از لحاظ بصری خوب به نظر برسند.

 4. در صورت امکان نتایج کار خود را نمایش دهید

  – شرح دهید که چگونه طرح های شما موجب موفقیت یک مجموعه شده اند. اگر نتایجی وجود دارد، آنها را با جزئیات ذکر کنید! در مورد ROI یا نتیجه اجرای کار طراحی خود صحبت کنید (برای مثال کاربران X برابر زمان بیشتری را در اپلیکیشن سپری کرده اند یا شاخص های اصلی X درصد افزایش پیدا کردند.)

کارهایی که نباید انجام ندهید
 1. توجه به ارائه های بصری

  – این روزها انتقاد مشترکی هست تحت عنوان ” Dribbblisation of Design” یا “درگیری طراحی” – به نظر می رسد بسیاری از طراحان محصول بیشتر توجهشان بیشتر به کارهای زیباتر جلب می شود، بدون توجه به عملکرد و کارایی واقعی آن.

 2. درنظر نگرفتن ارائه بصری نمونه کارها

  – در عین حال، شما باید به طور کامل ارائه بصری را در نمونه کار خود نادیده بگیرید. به ویژه اگر شما به دنبال یک موقعیت به عنوان طراح UI / UX هستید، مهم است که مهارت های طراحی بصری خود را نشان دهید. با نمایش درک و شناخت خود از جزئیات کاربردپذیری، حتی در زمانی که طراحی UI خود را به نمایش می گذارید، از بقیه جدا خواهید شد.

 3. غرق  شدن در جزئیات بدون توجه به حل مسأله

  – همانطور که قبلتر هم اشاره شد، قرار است یک داستان عالی در مورد کار خود تعریف کنید. به این معنی که متن مناسبی را در هر نمونه کار قرار داده و رویکرد و راه حل ها را با جزئیات کافی ارائه کنید. هرچند شما نمی خواهید بیش از حد پیچیدگی ایجاد کنید، و خوانندگان خود را با نمایش و بازگویی تک تک Wireframe ها و طراحی های دستی از دست بدهید.

 4. کمیت را بیش از کیفیت برجسته کنید 

  – بهتر است ۲ یا ۳ پروژه ای را انتخاب کنید که در آن می توانید فرآیند آغاز تا پایان طراحی تجربه کاربری را با بیشترین جزئیات توضیح دهید، تا همه کارهای طراحی خود را در Portfolio بگنجانید. احتمالا شما با ضعیف ترین کار خود قضاوت می شوید.هر نمونه کار، توانایی های شما را به خوبی نشان می دهد.

منبع :

https://www.uxpin.com/studio/blog/creating-ux-portfolio-4-dos-donts/

(همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، تیم یوایکس بوک  کتابی با عنوان “راهنمایی جامع و کامل برای مبتدیان” ارائه کرده است که  میتوانید از توسط لینک زیر آن را دریافت کنید.)

طراحی تجربه کاربری – تعیین راهنمای دقیق و نهایی برای مبتدیان

طراحی تجربه کاربری – تعیین راهنمای دقیق و نهایی برای مبتدیان

هومان عماد

نویسنده هومان عماد

کارشناس نرم افزار هستم. اوایل دانشگاه به گرافیک کامپیوتری علاقه پیدا کردم. حدود 10 سال هست در زمینه رابط کاربری خصوصا وب سایت ها فعالیت میکنم. چند سال اخیر به طراحی اپلیکیشن های موبایل و همچنین UX علاقه زیادی پیدا کردم و در حال مطالعه در این زمینه هستم.

نوشته های بیشتر از هومان عماد

پیوستن به بحث و گفتگو یک نظر

نظرتان را بگویید