شرکت پیشرو و موفق Adobe سال‌ها است که به طراحان و توسعه‌دهندگان در حوزه‌های مختلف کمک زیادی کرده است. اگر در حوزه طراحی‌های بصری نظیر طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری فعالیت داشته باشید، حتما چندین نرم‌افزار از این شرکت قدرتمند را می‌شناسید. این شرکت اقدام به طراحی و ارائه یک نرم‌افزار قدرتمند دیگر به نام Adobe Experience Design کرده است که این نرم‌افزار مانند سایر نرم‌افزارهای ارائه شده توسط این شرکت بسیار کاربردی و مفید بوده و مورد استقبال طراحان قرار گرفته.

 این نرم‌افزار کمک زیادی به طراحان رابط کاربری و تجربه کاربری می‌کند و اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید، ابزارهای موجود در این نرم‌افزار نظر شما را جلب خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی اولیه این نرم‌افزار از جنبه‌های مختلف بپردازیم و بگوییم که چرا استفاده از آن لذت‌بخش و امیدوار کننده است.

نرم‌افزار Adobe Experience Design (xd)، یک ابزار قدرتمند برای طراحان تجربه کاربری

شرکت Adobe ده‌ها نرم‌افزار در زمینه‌های مختلف نظیر تصویرسازی، فیلم و انیمیشن‌سازی، صدا و… دارد که فعالیت اکثر آنها به سال‌ها پیش باز می‌گردد؛ این شرکت در سال ۲۰۱۷ اقدام به ارائه نسخه اولیه نرم‌افزار Adobe Experience Design کرده است که با وجود قدمت کوتاه آن، محبوبیت بسیار زیادی در میان طراحان و توسعه‌دهندگان حوزه وب و اپلیکیشن پیدا کرده است. این شرکت به خوبی می‌دانست که طراحان وب و اپلیکیشن برای ارائه نمونه اولیه از محصولات خود از فتوشاپ استفاده می‌کنند و باتوجه به امکانات زیاد فتوشاپ به خوبی می‌دانست که این نرم‌افزار برای طراحی اپلیکیشن و صفحات وب مناسب نیست!

بنابراین  Adobe در سال‌های اخیر تصمیم به طراحی یک نرم‌افزار بهینه برای طراحی این محصولات گرفت و نتیجه آن ارائه نرم‌افزار Adobe Experience Design یا XD بود. این ابزار کمک زیادی به بهبود کیفیت نمونه اولیه و صرفه‌جویی در زمان برای طراحی می‌کند و در واقع ابزاری بهینه‌تر نسبت به فتوشاپ به منظور طراحی چنین محصولاتی در اختیار شما قرار گرفته است.

بررسی کوتاه و اجمالی نرم‌افزار Adobe Experience Design

اگر بار اول به این ابزار نگاهی کوتاه و اجمالی بیندازیم، متوجه محیط ساده‌تر و آسان‌تر آن نسبت به سایر محصولات شرکت Adobe خواهید شد. در واقع شما تمامی امکانات مورد نیاز برای طراحی یک تجربه کاربری عالی را در اختیار دارید و امکانات پیچیده‌ای را که در این مسیر به شما کمکی نمی‌کنند، مشاهده نخواهید کرد.

 

برخی از مزایای ابزار XD

استفاده از هر ابزاری به منظور آسان‌تر شدن کار طراحی و توسعه است و هر ابزاری مزیت‌های منحصر به فرد خود را دارد. XD نیز مزایای منحصر به فرد خود را دارد که در این بخش به بررسی برخی از آنها خواهیم پرداخت:

 

رابط کاربری XD دوست‌ داشتنی و ساده است!

فعالان حرفه‌ای حوزه طراحی بصری معمولا در کنار زیبایی، سادگی را ترجیح می‌دهند و معتقند انسان‌ها به موارد ساده‌تر، بسیار راحت و سریع علاقه‌مند می‌شوند. شرکت Adobe با تجربه زیادی که از طریق کاربران خود دارد، این مسئله را به خوبی درک کرده است و در طراحی ابزار جدید خود یعنی همان XD، سادگی و زیبایی رابط کاربری را حفظ کرده است؛ در واقع رابط کاربری و محیط این ابزار کاملا ساده طراحی شده و توسعه یافته است و سه بخش اصلی را شامل می‌شود :

  • بخش نوارابزار: بخش نوار ابزار همان بخشی است که به شما امکان انتخاب ابزارها و امکانات موجود در این نرم‌افزار را می‌دهد. با استفاده از این بخش می‌توانید شکل‌ها و جلوه‌های موردنظر خود را بر روی نمونه موردنظر پیاده کنید.
  • بخش اصلی: این بخش به Artboard معروف است. از نام این بخش مشخص است که طراحان رابط کاربری و تجربه کاربری هنر خود را بر روی آن پیاده‌سازی می‌کنند؛ در واقع این بخش به شما کمک می‌کند تا بتوانید ابزارهای نرم‌افزار را پیاده‌سازی کنید و نمایش دهید. اگر بخواهیم ساده‌تر این مسئله را بیان کنیم، باید بگوییم که این بخش ظاهر کار شما را نمایش می‌دهد و پیش از آن‌که بخواهید از طرح خود خروجی نهایی بگیرید، در این بخش می‌توانید پیش‌نمایش آن را مشاهده کنید.
  • بخش کناری: در این بخش می‌توانید اطلاعات طرح خود نظیر سایز آن را مشاهده کنید و در صورت نیاز آن را تغییر دهید.

 

قابلیت بررسی طرح بر روی موبایل‌های مختلف با استفاده از ابزار XD

یکی از مهم‌ترین مسائلی که همیشه ذهن طراحان تجربه کاربری را مشغول می‌کند، نحوه نمایش طرح بر روی دستگاه‌های مختلف نظیر موبایل و تبلت‌ها است. تفاوت نمایش طرح در دستگاه‌های مختلف بدلیل تفاوت در سایز‌ صفحه نمایش آن‌ها است. ابزار XD به شما کمک می‌کند تا به راحتی بتوانید طرح خود را بر روی دستگاه‌های مختلف یا همان سایز‌های مختلف صفحه نمایش، بررسی دهید.

طراحی با استفاده از تکرار عناصر مختلف

طراحان تجربه کاربری خلاقیت زیادی دارند و برخی از آنها طرحی را تکرار می‌کنند. اگر بخواهید با فتوشاپ از عناصر تکراری استفاده کنید، باید چندین بار آن را در لایه‌های مختلف ایجاد کرده و سپس آن را نمایش دهید. لذت کار با ابزار XD زمانی است که شما می‌توانید با تعیین محدوده دلخواه، طرح موردنظر خود را تکرار کنید و نیازی به ایجاد لایه‌های مختلف نداشته باشید. این امکان به شما کمک می‌کند تا کیفیت کار بالا و اندازه‌های محدوده تکرار دقیق باشند و از طرفی در زمان شما نیز صرفه‌جویی می‌کند.

 استفاده از انیمیشن‌های جدید در XD

پیشرفت حوزه وب و کدنویسی بسیار امیدوارکننده بوده است و بسیاری از سایت‌ها بدون افت سرعت، اقدام به استفاده از انیمیشن می‌کنند. تیم توسعه‌دهنده XD به خوبی می‌داند که بسیاری از طراحان تجربه کاربری ممکن است به استفاده از انیمیشن در نمونه‌های خود نیاز داشته باشند و این امکان را بر روی XD پیاده‌سازی کرده اند.

 قابلیت استفاده از Drag&Drop با سرعت بالا

در طراحی نمونه‌های مختلف از تجربه کاربری، طراحان نیاز دارند تا بخشی از طرح خود را برداشته و به بخش دیگری منتقل کنند! در ابزارهای Adobe شما باید طرح را بریده و سپس در محل دلخواه خود بچسبانید؛ استفاده از XD به شما کمک می‌کند تا بتوانید خیلی سریع اجزای دلخواه خود را در طرح برداشته و آن را به بخش دیگری منتقل کنید. قابلیت بسیار جالبی که در این بخش نظر ما را جلب کرده است، قابلیت استفاده از Drag&Drop برای فایل‌های SVG است! با این قابلیت شما می‌توانید مستقیما فایل‌های خود به طرح خود منتقل کنید و یک طرح زیبا خلق کنید.

برخی از معایب ابزار XD

هر ابزاری در کنار مزایای خود، معایبی دارد که XD نیز از آن مستثنی نیست و در ادامه به بررسی برخی از محدودیت‌ها و معایب این ابزار حرفه‌ای خواهیم پرداخت:

برخی امکانات موردنیاز طراحان تجربه کاربری در XD پیدا نمی‌شوند!

در پروژه‌های بزرگ گاهی امکاناتی نیاز دارید که باید در طرح از آنها استفاده کنید؛ باتوجه به این‌که XD عمر زیادی ندارد، هنوز کم و کاستی‌هایی وجود دارد که البته تنها در پروژه‌های تجاری بسیار بزرگ به چشم می‌آیند. اگر نیاز به طراحی تجربه کاربری برای پروژه‌های کوچک و متوسط دارید، XD نیاز شما را کاملا برطرف خواهد کرد و نیازی به استفاده از ابزارهای دیگر نخواهید داشت.

قابلیت ایجاد کتابخانه‌ای از طرح‌های آماده در XD به چشم نمی‌خورد!

اگر از فتوشاپ استفاده کرده باشید، حتما می‌دانید که در فتوشاپ قابلیت ایجاد طرح‌های آماده با عنوان کتابخانه وجود دارد و کار طراح را تسریع می‌بخشد. این قابلیت هنوز در XD به چشم نمی‌خورد و درج چنین قابلیتی در این ابزار حرفه‌ای یک نیاز بسیار ضروری است و امیدواریم در بروزرسانی‌های بعدی شاید اضافه شده بخش کتابخانه به این ابزار باشیم.

گاهی فراخوانی فایل‌ها از فتوشاپ و Illustrator با مشکل مواجه می‌شود!

طراحان فتوشاپ برای ایجاد یک طرح ده‌ها یا صدها لایه ایجاد می‌کنند تا بتوانند در صورت نیاز به ویرایش طرح، به سادگی آن را ویرایش کنند. هنگام انتقال و فراخوانی فایل‌ها از فتوشاپ و Illustrator به صورت مستقیم گاهی با مشکل مواجه می‌شود و تمامی لایه‌ها وارد XD نمی‌شوند.

عدم قابلیت ذخیره‌سازی طرح با فرمت PDF در XD کمی غیرحرفه‌ای است!

به عنوان یک طراح تجربه کاربری برای انتقال فایل از یک دستگاه به دستگاه دیگر ممکن است از PDF که یک فرمت عمومی برای تمامی پلتفرم‌ها است، استفاده کنید. این ابزار در حال حاضر امکان ذخیره‌سازی طرح با فرمت PDF را نمی‌دهد و باید آن را به صورت غیرمستقیم به PDF تبدیل کنید؛ در این صورت نیز ممکن است از کیفیت کار شما کم شود که این مورد کمی غیرحرفه‌ای بودن XD را می‌رساند! البته بازهم باید توجه داشته باشید که این ابزار در سال ۲۰۱۷ عرضه شده است و هنوز جای پیشرفت زیادی دارد.

قابلیت استفاده از نسخه رایگان یا نسخه آزمایشی

در حال حاضر نسخه آزمایشی (Beta) به صورت کاملا رایگان در دسترس است و در اختیار تمامی کاربران قرار گرفته است! اگرچه این ابزار در حال حاضر محدودیت‌های زیادی دارد، اما توانسته نظر تعداد زیادی از طراحان تجربه کاربری را به خود جلب کند و این موضوع کاملا امیدوارکننده است. از دیگر مزایای این ابزار می‌توان به پشتیبانی از پلتفرم‌های مختلف نظیر ویندوز و همچنین قابلیت استفاده بر روی دستگاه‌های iPhone، iPad و iPad Touch اشاره کرد.

نتیجه‌گیری

ابزار XD یک ابزار بسیار قدرتمند در زمینه طراحی نمونه محصولات وب و اپلیکیشن است و چیزی بین دو ابزار Sketch و Invision است. قابلیت بررسی نمونه طراحی شده بر روی دستگاه‌های مختلف با استفاده از این ابزار بسیار جذاب و شگفت‌انگیز است! اگر از نیاز به طراحی نمونه‌های بسیار بزرگ و حرفه‌ای دارید، از نسخه حرفه‌ای آن استفاده کنید اما اگر بخواهیم منصفانه با این مسئله برخورد کنیم، نسخه آزمایشی آن هم می‌توانید نیاز بسیاری از طراحان را برطرف کند.

وحید زعفرانلو

نویسنده وحید زعفرانلو

وحید زعفرانلو هستم! دانشجوی رشته عمران و در زمینه‌های طراحی‌ سایت، دیجیتال مارکتینگ، طراحی رابط کاربری و سئو فعالیت می‌کنم. در حال حاضر به‌ عنوان کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا در چندین مجموعه در مشغول هستم و امیدوارم بتونم در تیم UXbook اطلاعات مفیدی در اختیار کاربران قرار بدم.

نوشته های بیشتر از وحید زعفرانلو

پیوستن به بحث و گفتگو یک نظر

  • Avatar حسین ملک‌علایی گفت:

    قبل از اینکه adobe xd به این مرحله برسه که ادعا کنیم تقریبا صفر تا صد پروژه رو به کمک PS و AI میشه پیاده‌سازی کرد، از ترکیب sketchapp و principle استفاده میکردم اما سوییچ کردن بین مرحله طراحی و پروتوتایپ اصلا آسون نبود! adobe xd این کار رو بهتر از همه انجام داده!

نظرتان را بگویید