همکاری و آموزش تحت نظر یک منتور با تجربه، راهی عالی برای کمک به پیشرفت و رشد شما در حرفه طراحی تجربه کاربری می‌باشد. اما واقعا فایده و مزیت داشتن یک منتور UX چیست؟

توصیه های یک طراح واقعی UX به پیشرفت قطعی شما کمک میکند.

دقیقا چیزی که به شما در مسیر تبدیل شدن به یک طراح موفق می تواند بسیار کمک کند و تاثیرگذار باشد، توصیه هایی است که فقط از زبان یک مربی باتجربه می توانید آنها را بشنوید!

منتور دقیقا کسی است که تجربه های عملی او از حضور در پروژه هایش، بیشتر از هر سخنرانی و یا هر مباحث تئوری می تواند به شما کمک کند. چیزی که امروز بازار کار به آن نیاز دارد و شرکت ها به دنبال جذب آن هستند، نیروی متخصص و با تجربه است، طراحی که اعتبارش کارنامه اوست و نتایجی که بدست آورده.

شما می توانید با استفاده از مهارت ها، حمایت و توصیه های یک منتور موفق، سریع تر پیشرفت کنید و در بازار کار به جایگاهی که لیاقت آن را دارید برسید.

کار با یک منتور از شما فردی مسئولیت پذیر می سازد.

زمانبندی، مدیریت پروژه و نظم در کارها، این سه مورد چیزهایی هستند که یک منتور خوب به شما آموزش خواهد داد. اینکه چطور از ابزار های مدیریت پروژه استفاده و زمان خود را مدیریت کنید، پروژه را فاز بندی کرده و برای هر فاز مستندات پروژه را برای ارائه به کارفرما آماده کنید. مسئولیت پذیری از صفات بارز طراحان موفق است و این ویژگی با استفاده از آموزش های صحیح و تکرار بدست خواهد آمد. بیشتر کارفرماها دوست دارند با طراحانی منظم که در یک چارچوب مشخص کار می کنند همکاری داشته باشند. یکی از مواردی که نشان دهنده میزان نظم و قدرت شما در اجرای یک پروژه می باشد، مستندسازی پروژه است. یک منتور با تجربه به خوبی مستندسازی پروژهای طراحی تجربه کاربری را به شما آموزش میدهد.

با همراهی یک منتور، اعتماد به نفس خود را بهبود خواهید بخشید.

زمانی که یک فرد باتجربه در کنار شماست و از قدم های شما در یک مسیر جدید حمایت می کند، شما با اطمینان بیشتری قدم برمی دارید و دقیقا می دانید به چه سمتی حرکت می کنید و مقصد کجاست. یکی از مشکلاتی که طراحان تازه کار اکثرا با آن درگیر هستند ترس از خراب کردن کار است. شما در حال خلق چیزی با ارزش هستید، تجربه لذت بخش استفاده از یک محصول و وقتی که احساس کنید همه چیز در حال خراب شدن است، متوقف می شوید و شاید دیگر هیچوقت دست به طراحی نزنید. در آغاز و در ادامه مسیر طراحی، حضور، تجربه و حمایت منتور به عنوان یک طراح ارشد در کنار  شما موجب می شود که از نتیجه کار و مسیری که در آن حرکت می کنید مطمئن شوید و به راحتی تصمیم بگیرید و آن را اجرایی کنید.

با کمک منتور می توانید ارتباطات و شبکه خود را گسترش بدهید.

یکی از چیزهایی که به پیشرفت شما در مسیر شغلی تان کمک شایانی خواهد کرد، شبکه ای از افراد است که در جهت دهی و  راهنمایی شما بسیار تاثیر گذار خواهند بود. منتور در شبکه ای از این ارتباطات قرار دارد و می داند برای نیازها و راهنمایی های بخصوصی که نیاز دارید، شما را دقیقا به چه افرادی متصل کند و معرف شما باشد. همچنین منتور ها به شبکه ای از پروژه ها و کارفرما ها متصل هستند که می توانند برای اولین پروژه های شما و فرصت های شغلی پیش رو، افراد مناسبی را به شما معرفی کنند. وقتی یک منتور معرف شما می شود و به افراد لینک می شوید، همه چیز تمام است شما اعتبار دارید!

منتورها به شما کمک می کنند تا در رویارویی با چالش های طراحی پیروز شوید.

همیشه در فرایند طراحی با مسائل مختلفی روبرو خواهید شد و هر پروژه خود به تنهایی یک چالش جدید خواهد بود. حال برای اینکه با این چالش ها روبرو بشوید دو راه در پیشرو دارید. راه اول این است که با روش آزمون و خطا پیش بروید و شانس خود را امنحان کنید این راه خوبی است و گاهی موجب می شود که اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند (البته در صورتی که در مسیر درستی قدم بردارید)، ولی در آن روی سکه اشتباهات از اعتبار شما در نزد کارفرما می کاهد.

در کنار مهارت ها فنی، همیشه این مهارت های نرم (Soft Skill) هستند که به شما در پروژه ها کمک بسزایی می کنند تا بتوانید چالش ها و مشکلات را پشت سر بگذارید. مهارت هایی مانند  :مهارت‌های ارتباطی،مدیریت پروژه، کار تیمی، صبر و بردباری، انعطاف‌پذیری، ذهنیت باز و خلاق، با قاطعیت صحبت کردن، ایجاد همدلی،  . . . و این مهارت ها حاصل تجربه سال ها تلاش و فعالیت است، چیزی که فقط در اختیار یک منتور واقعی است!

منتور به شما کمک خواهد کرد تا به منابع با ارزشی برای طراحی دسترسی پیدا کنید

شما هر روز با وب سایت ها، ابزارها، مقالات، و محتوای آموزشی مختلفی آشنا می شوید که هر کدام می توانند به یادگیری و پیشرفت شما در فرایند طراحی کمک کنند، اما به راستی استفاده از چه منابعی بهترین نتیجه را برای شما به همراه خواهند داشت؟ منتور ها همیشه آرشیو منتخبی از فایل ها و محتوای آموزشی را در اختیار دارند که می توانند به بهترین شکل شما را در مسیر درست هدایت کنند. طراحان باتجربه (منتور ها) به دلیل کار به صورت تیمی و همکاری با بسیاری از کسب و کارها، به بانک جامعه ای از اطلاعات با ارزش دسترسی دارند که حاصل سال ها تجربه کاری آنها است و برای این مورد واقعا نمونه مشابه ای وجود ندارد. همچنین یک منتور از وجود وب سایت ها و ابزار هایی اطلاع دارد که شاید شما به ندرت در نتایج جستجو های خود به آنها برخورد کنید.

در پایان این مقاله به شما پیشنهاد می کنیم تا در دوره غیر حضوری آموزشی و پروژه محور ux mentorship ثبت نام کنید. اساس این دوره بر تجربه عملی و کار بر روی یک پروژه واقعی در نظر گرفته شده، ارتباط بین منتور و کارآموز یک به یک خواهد بود و شخص کارآموز برای آموزش و پیش برد گام های پروژه به صورت مستقیم با منتور در تماس خواهد بود. هدف اصلی دوره های منتورینگ انتقال تجربه منتور  و آماده سازی شخص کارآموز جهت ورود به بازار کار می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.instagram.com/saman_vahdat/

سامان وحدت

نویسنده سامان وحدت

سامان وحدت هستم در زمینه طراحی و توسعه سیستم های نرم افزاری فعالیت می کنم . اعتقاد دارم که در فرصت کوتاه زندگی باید آموخت ، آموزش داد و برای بهبود زندگی خودمون و دیگران تلاش کرد . خلاقیت مهمترین چیز برای پیشرفت هست . نگرش و تفکر سیستمی در تمام وجه های زندگی رو به عنوان یک اصل قبول دارم . و همیشه باور دارم که باید خوب تمام بشیم و به گفته دکتر فرهنگ خوبی ها رو زندگی کنیم .

نوشته های بیشتر از سامان وحدت

نظرتان را بگویید