برای طراح ux شدن در دنیای امروز به چه چیزی نیاز داریم؟ آیا نیاز به یاد گرفتن برنامه نویسی داریم؟ آیا باید ساختن پروتوتایپ های تعاملی را بلد باشیم؟ و اینکه چه چیزی نه یک طراح خوب، بلکه یک طراح عالی را می سازد؟

ما برای نوشتن این مقاله بطور خستگی ناپذیری راجب این سوالات تحقیق کردیم تا بتوانیم دوره ای مناسب برای طراحان UX بسازیم و بتوانیم به دانش جویانمان تمام آن چیزی که برای آینده به آن نیاز دارند تا شغلشان را به عنوان طراح تجربه کاربری شروع کنند، ارائه کنیم.

تیم ما با دقت زیادی بازار را مورد بررسی قرار داد. در واقع هزاران پیشنهاد کار را بررسی نمود تا درک کند که شرکت ها چه چیزی را از طراح UX خود توقع دارند. این برای جواب دادن به سوالاتی که در ابتدا مطرح کردیم، خیلی کارآمد بود چرا که بینشی با ارزش برای طراحی UX به صورت حرفه ای به ما می دهد و باعث میشود که بتوانیم بروزترین و کارآمدترین و مفیدترین دوره طراحی تجربه کاربری را به بازار ارائه دهیم.

پس ما چه چیزی را در راه فرآیند آموزش ux یاد گرفتیم؟ خوشحالم که پرسیدید! در ادامه ما به یادگیری حرفه هایی که باید در دوره آموزش خود یاد بگیرید تا بتوانید وارد بازار کار شوید می پردازیم.

۱- شما نیازی به یادگیری کدنویسی ندارید

بیایید به یکی از مباحث بحث برانگیز در این زمینه بپردازیم که همیشه پیرامون این کار وجود داشته است. آیا نیاز به یادگیری برنامه نویسی دارید تا یک طراح UX شوید؟

خیلی از طراحان UX که تازه کار هستند نگرانند که نیاز به یادگیری کدنویسی دارند تا بتوانند در زمینه ای که به آن وارد شده اند به خوبی فعالیت کنند. که البته با توجه به اینکه این زمینه چقدر به فرایند development نزدیک است، این نگرانی طبیعی است. اما این مهم است که بدانیم زمینه های development و طراحی از هم جدا هستند! آیا شما از یک برنامه نویس توقع دارید که تحقیقات روی کاربران را انجام دهد و وایرفریم طراحی کند؟ احتمالا نه، این به طور برعکس نیز صادق است!

اما بدانید، با اینکه برای یک طراح UX خوب بودن نیازی به دانستن کدنویسی ندارید ولی دانستن آن به طور قطع به شما کمک میکند. زیرا اگر شما یک معمار هستید و یک ساختمان را طراحی می کنید، احتمالا در واقع ساختمان را خودتان نمی سازید، اما دانستن چگونگی ساخت یک ساختمان به درک کار مهندسین و بقیه کمک می کند. زیرا می توانید با کارگران صحبت کنید تا مشکلات احتمالی پیاده سازی را پیدا کرده و برای حل آن راه حل ارائه کنید.

چنین چیزی برای طراحان UX نیز صدق میکند. خودتان را جای معمار در نظر بگیرید، شما نرم افزار را نمی سازید ولی هر چه بیشتر بدانید نرم افزار را چطور می سازند بهتر است.        

به شخصه به کسانی که میخواهند UX را فرا بگیرند پیشنهاد میکنم که در یک دوره برنامه نویسی ساده شرکت کنند تا بهتر ببینند که کدنویسی چگونه کار میکند. این به شما کمک می کند که بهتر کار مهندسان را درک کنید و موقع صحبت کمی از زبان خودشان بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

خوشبختانه خیلی سایت های برنامه نویسی و دوره های آنلاین برای این مورد به صورت رایگان وجود دارد، اما اگر خیلی علاقه به یادگیری زیر و بم کدنویسی دارید پیشنهاد میکنم در یک کلاس حضوری ثبت نام کنید.

۲- باید با طراحان UX دیگر وقت بگذرانید و تعامل خوبی با آنها برقرار کنید

یکی دیگر از کارهای خیلی مهم در کلاس آموزشی تجربه کاربری، آن است که به دانش جویان نشان دهیم که یک روز کاری طراح UX چگونه میگذرد. این در واقع میتواند مقداری رمزآلود باشد و وقتی که یک دانشجوی UX آینده نگر باشید، این موضوع می تواند برای شما چیزی استرس زا باشد. در نهایت اگر مطمئن نیستید که کارهای روزانه شما چگونه پیش میروند، برای شما شروع کردن اولین شغلتان به عنوان یک طراح رابط کاربری می تواند بسیار استرس زا باشد!

ما برای این موضوع پاسخ فوق العاده ای پیدا کرده ایم. زمانی که شما یک دانشجو دوره تجربه کاربری بشوید، ما شما را به یک UX designer معرفی می کنیم که سال های زیادی را مشغول به این کار بوده است. این مربی شما را به درستی به سمت دنیای طراحی UX هدایت میکند. و شما می توانید زمان زیادی را با یکدیگر سپری کنید و نظر و ایده های راجب کارهای روزمره به عنوان طراح UX را دریافت کنید. با همه اینها شما می توانید سوال های زیادی راجب صنعت طراحی و بهترین ابزارها برای انجام طراحی و خیلی موارد دیگر که به رشد شما کمک می کنند، از مربی خودتان بپرسید.

در نهایت، بعد از پایان دوره آموزشی خود شما این درک را خواهید داشت که کارهای روزانه شما چه خواهند بود. هنگامی که میخواهید کار خود را به عنوان طراح UX شروع کنید، دانستن این موضوع خیلی به شما کمک می کند تا یک سر و گردن از بقیه بالاتر باشید، زیرا با سورپرایزهای کمتری در زمان  شروع کار خود در روز اول مواجه خواهید شد.

 

۳- شما باید بتوانید پروتوتایپ های تعاملی خلق کنید

ساخت پروتوتایپ، یکی از زمینه هایی است که به راحتی یک طراح تازه کار را به شک می اندازد. وقتی بلد نیستید کد بزنید، چگونه یک پروتوتایپ تعاملی می خواهید بسازید؟ باور کنید یا نکنید، شما نیازی به نوشتن حتی یک خط کد برای انجام این کار ندارید. با استفاده از نرم افزار مناسب، شما می توانید پروتوتایپی بسازید که تقریبا با یک برنامه کد نویسی شده و ساخته شده توسط مهندسان تفاوتی نداشته باشد.

هدف یک پروتوتایپ با جزییات این است که بتوانید تجربه یک کاربر را بدست آورید بدون آنکه نیازی به ساختن کامل یک اپلیکیشن داشته باشید. این برنامه ها معمولا drag-and-drop هستند، یعنی اینکه ایجاد تغییر در طراحی و همراه کردن و جلب بازخورد درست از دیگران راحت است و در نتیجه پول و زمان زیادی صرفه جویی میشود و دیگر نیازی به کدنویسی و پیاده سازی به طور کامل نیست.

در دوره های آموزشی، خیلی به فاز prototyping اهمیت داده میشود و روی آن باید تمرکز کنیم زیرا این یکی از حرفه های خیلی مهم یک طراح UX است. هر اپلیکیشن برای prototyping سختی های خودش را برای یادگیری دارد، پس ما روی یک نوع اپ به صورت دقیق کار میکنیم ولی حتما ضعف ها و برتری اپ های دیگر را برای شما مشخص میکنیم تا شما از آنها استفاده کرده و موردی که برای شما مناسب تر هست را انتخاب کنید.

 

۴- شما باید یاد بگیرید که با معمولی ترین ابزارهای طراحی UX کار کنید

خیلی ابزارهای زیادی برای طراحی UX وجود دارند که بعضی از آنها خیلی عالی هستند، برخی خوب هستند و برخی ارزش زمان شما را ندارند. یک دوره ی خوب آموزش UX به شما یاد می دهد که چگونه بهترین بهره را از این ابزار ها ببرید.

به یاد داشته باشید که این ابزارها همه چیز نیستند! مهم تر از اینکه بتوانید با همه این ابزارها کار کنید، این است که بتوانید از هر ابزار برای یک کار مشخص استفاده کنید. خیلی از طراحان UX ابزار مخصوص خود را برای  Wireframing , flowchart و design دارند. در یک دوره آموزشی به شما مهم ترین ابزارها و اینکه از کدام بهتر است استفاده کنید نشان داده میشود ولی در نهایت اینکه کدام ابزار را انتخاب می کنید کاملا به شما بستگی دارد!

در ادامه پرطرفدارترین ابزارها برای طراحی UX را معرفی می کنیم. در یک دوره ی ux تمامی این ابزار ها بررسی شوند و دلایل استفاده یا عدم استفاده هر کدام نام برده می شود تا شما درک کنید که کدام مورد برای شما بهترین گزینه است.

Invision

این ابزار برای ساخت پروتوتایپ های تعاملی و به اشتراک گذاشتن آن با تیمتان عالی است.

Sketch app

یک استاندارد جهانی برای طراحی UI.

Adobe XD

ابزاری از شرکت ادوبی که دقیقا برای طراحان UX ساخته شده است.

Omnigraffle

ابزاری استاندارد برای طراحی فلوچارت و وایرفریم.

User Testing

وب سایتی برای تست پروتوتایپ های شما با کاربران واقعی

UXPin

ابزاری کامل برای پلتفرم UX که با ابزارهای دیگر نیز به صورت هماهنگ کار می کند و با آن وارفریم و پروتوتایپ نیز تولید می کنند.

Optimizely

به راحتی تست های A/B را روی برنامه های مبتنی بر اینترنت و صفحه لندینگ انجام دهید.

Balsamiq

یک نرم افزار و استانداردی جهانی برای ساخت وایر فریم های سریع و تعاملی.

 

۵- شما باید آزمایش کاربری (user testing) و تحقیقات واقعی را انجام دهید

یکی از مهم ترین بخش های شغل یک طراح تجربه کاربری، انجام تحقیق و تست کاربری است. این کار در واقع هنر یک طراح است که مشکلات کاربر را بتوانیم بهبود دهیم. طراحان UX معمولا این کار را با ساخت پروتوتایپ و تست آن بر روی کاربران دارای پتانسیل یا کاربران موجود انجام داده و حرکات و رفتارهای آنها را بررسی می کنند.

در کجا دچار مشکل می شوند؟ در کجا دچار سردرگمی می شوند؟ چگونه نیازهای اصلی خود را برطرف می کنند؟ اینها نمونه سوالاتی هستند که با تحقیق و تست می توانیم به آنها پاسخ دهیم.

وقتی چیزهایی که در طراحی شما مشکل ایجاد میکند را پیدا می کنید، می توانید برای پیدا کردن راه حل ها تلاش کنید، آنها را تست کنید و جلو بروید، و دوباره همان کارها را از ابتدا انجام دهید تا بتوانید چیزی ببینید که خیلی به عالی نزدیک تر است تا آن چیزی که در اول کار طراحی کردید.

 

اگر شما به تغییر شغل خود به طراح UX فکر می کنید، اینکه می توانید انتخاب های زیادی داشته باشید و اینکه کدام را انتخاب کنید می تواند برای شما سخت باشد. امیدوارم این مقاله بتواند به شما کمک کند تا بدانید که به دنبال چه چیزی باشید و بدانید که در یک دوره آموزشی تجربه کاربری چه مهارت هایی را یاد می گیرید!

چیزهایی که باید الان انجام دهید :

۱- اگر دوست دارید با طراحی UX آشنا شوید – اینجا برای دریافت یک کتاب طراحی UX به صورت رایگان کلیک کنید.

۲- اگر به شغل طراح تجربه کاربری علاقه مند هستید، دوره ی تجربه کاربری ما را چک کنید(شما چیزهایی که کارفرماها نیاز دارند را یاد میگیرید).

۳- اگر دوست دارید تا با یک مشاور شغلی حرفه ای صحبت کنید تا ببینید که چگونه می توانید شغلی را در این زمینه از تکنولوژی داشته باشید با ما در پشتیبانی تلگرام به صورت رایگان در ارتباط باشید.

اگر از این مطلب لذت بردید ،دوستانتان شما نیز لذت خواهند برد، پس چرا آن را به اشتراک نگذاریم!

لینک کوتاه مطلب :  https://uxbook.org/MuesT

منبع :https://careerfoundry.com/en/blog/ux-design/ux-course-content

رضا دانشیان

نویسنده رضا دانشیان

من متولد 25 شهریور 1378 هستم ، علاقه زیادی به طراحی دارم و همیشه دوست داشتم که کاری کنم که مردم خوشحال بشن و از طرفی کار خسته کننده هم نباشه، واسه همین طراحی توی زندگیم وارد شد، دیزاین لوگو بصورت خیلی معمولی میساختم و میفروختم بعد در سن 18 سالگی شروع کردم به تدریس زبان انگلیسی برای حدود یک سال بصورت خصوصی و توی آموزشگاه بودم. بعدا هم که با ui اشنا شدم و بعدا فهمیدم ux هم چیز جالبیه و در حال حاضر دارم جفتشو یاد میگیرم و ایلتس 8 دارم و کمی ترجمه هم بصورت معمولی و نه حرفه ای کار کردم.

نوشته های بیشتر از رضا دانشیان

پیوستن به بحث و گفتگو 4 نظر

نظرتان را بگویید