طراحی مجموعه وسیعی از موضوعات را شامل میشود و صرفا محدود به طراحی گرافیک نیست. وقتی کسی می گوید “من یک طراح هستم” خیلی واضح نیست که واقعا در طول روز چه کارهایی انجام می دهد. تعداد زیادی از مسئولیت ها هستند که با کمک یکدیگر طراحی را سرپا نگه داشته اند.

نقش های مرتبط با طراحی در طیف وسیعی از دامنه ها نظیر طراحی گرافیک، طراحی پارچه، طراحی داخلی، طراحی مد، طراحی سرامیک، طراحی چاپی و غیره.. قرار دارند. با توجه به هجوم اخیر شرکت های فناوری که بر ایجاد رابط کاربری برای صفحه نمایش ها تمرکز دارند، نقش های طراحی بسیار جدیدی پدید آمده اند.

عنوان های شغلی مانند طراح تجربه کاربری(user experience design) یا طراح رابط کاربری(user interface design)، به عنوان آینده نقش های طراحی ظاهر شده اند. به این معنی که حتی برای طراحانی که از سایر صنایع به حوزه فناوری آمده اند نا آشنا هستند.

تفکیک UI از UX

طراحی UX به طراحی تجربه کاربر اشاره دارد، در حالی که طراحی UI به معنی طراحی رابط کاربری است. هر دوی این ها برای یک محصول فناوری اطلاعات بسیار مهم هستند و نیاز به همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند. با وجود اینکه مکمل یکدیگر هستند، نقش ها کاملا با هم تفاوت داشته و فرآیندهای متمایزی دارند.

UX تجربه کاربر است

با وجود بسیاری از شرکت هایی که با این واقعیت روبرو هستند که اگر می خواهند در جذب و حفظ مشتریان موفق باشند در لیست کارمندان به فردی با عنوان “طراح تجربه کاربری” نیاز دارند، طراحی  UX هنوز هم یک حوزه نسبتا جدید است.

بخشی از سردرگمی ممکن است در نام UX باشد: طراحی تجربه کاربری. برای بسیاری از مردم، واژه “طراحی”، با خلاقیت، رنگ و گرافیک همراه است. در حالی که در واقعیت تعریف درست آن در عملکرد آن قرار دارد.

شغل طراحان UX احتمالا در نگاه اول رازآلود به نظر می رسد (“صبر کنید، شما گرافیک تولید نمی کنید؟”) و به نوبه خود گیج کننده است. (“چرا طراح جدید باید با افراد مصاحبه کند؟)

 

مسئولیت تیم طراحی UX، دانستن این موضوع است که “مشتریان هدف” چه کسانی هستند و چطور می توانند لذت بخش ترین تجربه خود را با محصول شما داشته باشند. و به همان اندازه “عملکرد”، “کاربردپذیری” و “سازگاری کاربر با محصول” در اولویت های آنها قرار می گیرد.

طراحان UX به طور کلی بر توسعه محصولات دیجیتال متمرکز هستند، اما نظریه و فرآیند کاری آنها را می توان در مورد هر چیزی اعمال کرد:

استراتژی و زمینه:

 • تجزیه و تحلیل رقبا
 • تجزیه و تحلیل مشتری
 • ساختار/ استراتژی محصول
 • توسعه محتوا

Wireframing و نمونه سازی:

 • Wireframing
 • نمونه سازی
 • آزمون / تکرار
 • برنامه ریزی توسعه

اجرا و تجزیه و تحلیل:

 • هماهنگی با طراح(های) UI و UX
 • هماهنگی با توسعه دهندگان
 • پیگیری اهداف
 • تحلیل و تفسیر

بنابراین نقش UX پیچیده، چالش برانگیز و چندوجهی است. کمی مهارت های بازاریابی، کمی طراحی و قسمتی مدیر پروژه برای این شغل لازم است. همانطور که ملاحظه می کنید، تکرار در طراحی محصول، از آنجا که به آنالیز یا تست متصل شده است دوبار ذکر شده است. اما در واقعیت شما می توانید آن را بین هر دو مورد دیگری در لیست قرار دهید.

در نهایت هدف این است که از طریق فرایند تست و پالایش، اهداف کسب و کار به نیازهای کاربر به گونه ای گره زده شود که هر دو طرف رابطه را راضی نگه دارد.

UI رابط کاربری است

 

یک رابط کاربری مانند یک لطیفه است. اگر نیاز به توضیح داشته باشد جذاب نخواهد بود.

مارتین لولبن – Martin Leblanc

همه ما می دانیم که یک هواپیما از کابین خلبان می تواند پرواز کند. UX نیز مانند یک هواپیما برای پرواز کردن وجود دارد، اما کنترل ها به نحوی مرتب شده اند که بصری نیستند و دارای یک رابط کاربری پیچیده هستند.

ایجاد UI خوب یک چالش است، خصوصا به این دلیل که باید بصری باشد. هنگامی که در یک تحقیق از افراد سوال شد که گوشی های سامسونگ را دوست دارند یا گوشی های Apple، اکثر آنها اظهار داشتند که گوشی های Apple را دوست دارند. با وجود اینکه هر دوی این برندها تجربه مشترکی از یک گوشی به عنوان یک محصول ایجاد می کنند اما چرا عمده مردم یکی را بر دیگری ترجیح می دهند؟

در پاسخ به این سوال که چرا گوشی Apple را بیشتر دوست دارند، جواب واضح و فوری بود: “به نظر من گوشی Apple رابط بصری بهتری دارد”.

واکنش مصاحبه کنندگان در مورد این سوال: ” آیا می توانید مثال های مشخصی از بصری بودن آن بزنید؟”

جالب است، شادی آنها به شک و وحشت تبدیل می شود و می گویند: “البته که Apple رابط بصری بهتری دارد، چطور این سوال را می پرسید؟”

از این نقطه به بعد آنها با یک دست پاسخ هایی چون “خوبه دیگه”، “خوب کار میکنه”، “ساده تره” و “اپلیکیشن های Apple ظاهر و حس یکپارچه ای دارند” دست و پنجه نرم می کنند.

در گوشی های آیفون Apple، به خوبی UI  وUX در آمیخته شده است، بطوریکه حتی احساس نمی شود وجود دارد. هرچه UI یکپارچه تر باشد، محصول احساس بصری بودن بیشتری را به مشتری منتقل می کند.

طراح UI این کارها را انجام می دهد:

ظاهر و حس :

 • تجزیه و تحلیل مشتری
 • تحقیقات طراحی
 • برندسازی و توسعه گرافیک
 • راهنما/خط داستان کاربر

پاسخگویی و برقراری تعامل :

 • نمونه سازی UI
 • تعامل و انیمیشن
 • سازگاری با همه اندازه های صفحه نمایش
 • پیاده سازی با توسعه دهنده

یک طراح رابط کاربری تکنولوژی را برای استفاده افراد، آسان و بصری می کند. طراحان رابط کاربری روی بخش هایی از یک محصول کار می کنند که کاربران مستقیما با آنها در تعامل هستند.

بهتر است یک مثال بزنیم : سایتی که به نظر فوق العاده اما استفاده از آن دشوار است نمونه یک UI خوب و UX ضعیف است. و در مقابل سایتی که خیلی کاربردی است ولی ظاهر وحشتناکی دارد نمونه یک UX خوب و UI ضعیف است.

وقتی روی این موضوع دقیق شوید، می بینید که این درک غیرکارشناسانه از دیدگاه یک کاربر کاملا صحیح نیست. اگر هر یک از دو آیتم  UI یا UX ضعیف باشند، کاربر احساس می کند با یک محصول نامرغوب مواجه است. بنابراین هر دو آیتم  UI و UX باید فوق العاده باشند.

منبع : https://hackernoon.com/what-is-ui-ux-design-1f01e9dbbf02

هومان عماد

نویسنده هومان عماد

کارشناس نرم افزار هستم. اوایل دانشگاه به گرافیک کامپیوتری علاقه پیدا کردم. حدود 10 سال هست در زمینه رابط کاربری خصوصا وب سایت ها فعالیت میکنم. چند سال اخیر به طراحی اپلیکیشن های موبایل و همچنین UX علاقه زیادی پیدا کردم و در حال مطالعه در این زمینه هستم.

نوشته های بیشتر از هومان عماد

نظرتان را بگویید