جهت مطالعه بخش اول به لینک زیر مراجعه کنید :

راهنمای جامع برای روش های تحقیقات تجربه کاربری (بخش اول)


مردم چه چیزی می خواهند؟

 

۵ – تکنیک آزمون مفهومی ( Concept Testing )

در این تست، به کاربران یک محصول تقریبی نشان داده می شود تا محققان درک کنند که آیا کاربران آن را می خواهند و یا نیاز به چنین محصول یا خدماتی دارند. این محصول تقریبی باید ماهیت کلیدی یک محصول واقعی را منتقل کند. محقق یک محصول تقریبی ((MVP( Min Viable Product) را با کاربران به اشتراک می گذارد تا تعیین کند که آیا محصول ارائه شده نیازهای مخاطبان مورد نظر را برآورده می کند. تست مفهوم را می توان به صورت یک به یک یا با تعداد بیشتری از شرکت کنندگان و به صورت حضوری یا آنلاین انجام داد.

طراحان اغلب با استفاده از تکنیک های سریع نمونه سازی به ایجاد یک مفهوم یا محتوا می پردازند.

نکته کلیدی : برای در اختیار داشتن یک محصول به طور کامل تولید شده و نهایی صبر نکنید. می توانید یک نمونه اولیه یا مدل نیمه کار (حتی آنهایی که کمترین کاربرد را دارند(Low Fidelity Wireframes) مانند یک نقاشی از صفحه های یک اپلیکیشن که در ذهن دارید) را آزمایش کنید و در زمانی مناسب به کاربران توضیح دهید که چه چیزی از آنها می خواهید.

 

۶ – تکنیک گروه های کاربری ( User Groups )

گروه های کاربری (همچنین Focus Groups نامیده می شوند) مصاحبه هایی هستند که با یک گروه از کاربران به سرعت انجام می شوند (معمولا این روش ، روش ارزانی است). در این مصاحبه ها خواسته ها و نگرش مخاطبان کشف می شوند. مسئول برگزاری این نوع مصاحبه ها ، ۳-۶ شرکت کننده را به بحث در مورد مجموعه ای از موضوعات هدایت می کند و با پرسیدن سوالات از پیش تعیین شده به جمع آوری اطلاعات از نظرات، بازخوردها و پیشنهادات کلامی و کتبی کاربران از طریق تمرین و بحث می پردازد.

این روش تحقیق هنگامی مفید است که یک شرکت نیاز به جمع آوری اطلاعات زیاد در کوتاه ترین زمان ممکن داشته باشد. این روش می تواند به پژوهشگران کمک کند تا پاسخ به سوالات مهمی که در ادامه به آن اشاره می کنیم را پیدا کنند:

 • چگونه کاربران، یک محصول را درک می کنند؟
 • کاربران معتقدند چه چیزی مهمترین ویژگی های یک محصول است؟

علی رغم مزایای آشکار این روش، گروه های کاربر( Focus Groups) اغلب توسط بسیاری از محققان مورد انتقاد قرار می گیرند. مهمترین مشکلات عبارتند از:

 • مردم در پیش بینی آنچه که می خواهند، خوب نیستند (به خصوص وقتی که از آنها در رابطه با یه محتوا سوال می شود).
 • مشکل حرف در برابر عمل : آنچه مردم می گویند و آنچه مردم انجام می دهند اغلب بسیار متفاوت هستند. کاربران می توانند برای خود یک نظر جدید بسازند. آنها همچنین می توانند درباره چیزهایی صحبت کنند که در واقع برای آنها مهم نیستند و هیچ اعتقادی به آن مسائل ندارند، در نتیجه صحبت ها آنها می تواند گمراه کننده باشد.
 • مشکل گروهی فکر کردن : شرکت کنندگان می توانند نظرات و ترجیحات یکدیگر را در گروه تحت تاثیر قرار دهند، به این ترتیب داده های نادرست را ارائه می دهند.

بنابراین استفاده از این روش به تنهایی در جهت اندازه گیری و درک مناسب و دقیق رفتار کاربران، نادرست است.

نکات کلیدی :
 • چند موضوع را انتخاب کنید. به طور متوسط در مورد۳-۵ موضوع برای بحث در یک جلسه ۹۰ دقیقه ای، برنامه ریزی کنید.
 • از اصطلاحات استفاده نکنید. هنگام صحبت با کاربران، به زبان خودشان صحبت کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که درک کنید که واقعا آنها چه چیزی احساس می کنند.
 • بر روی مسائل خاصی که مد نظرتان هست زیاد تمرکز نکنید. انجام این کار باعث می شود مردم رفتار خود را تغییر دهند و پاسخ های خود را بر طبق مسائلی که تاکید می کنید، عوض کنند. این مسئله مخصوصا برای موضوعات مرتبط با طراحی UI رایج است. هنگامی که شما از افراد در مورد عنصری خاص درباره UI می پرسید، آنها خیلی بیشتر از قبل توجه می کنند.
 • سوالات پیشنهادی نپرسید. شما نمی خواهید کاربران به سمتی که مدنظر شماست هدایت شوند، چرا که بر اعتبار مطالعه شما تأثیر می گذارد. پرسیدن یک سوال مانند “چه چیزی را در مورد برنامه بهبود یافته موبایل ما دوست دارید؟” این فرضیه را می رساند که کاربر دارای ذهنیت اولیه مثبتی درباره محصول است فقط به دلیل استفاده از کلمه ” بهبود یافته “.

آیا مردم از این محصول خاص می توانند استفاده کنند؟

 

۷ – تکنیک تست کاربردپذیری  ( Usability Testing )

تست کاربردپذیری برای ارزیابی یک محصول یا خدمات است که با آزمایش آن توسط نماینده کاربران انجام میشود. در آزمایش کاربردپذیری، شما برخی از شرکت کنندگان در این تست را استخدام می کنید و مجموعه ای از سناریو ها را به آنها می دهید که منجر به استفاده از جنبه های خاص یک محصول (یا نمونه اولیه) می شوند. هدف اصلی این تست که یکی از مهمترین تکنیک ها در تجربه کاربری می باشد، شناسایی مشکلات استفاده از محصول، جمع آوری داده های کیفی و تعیین رضایت کلی کاربران از محصول است. به گفته گروه Nielsen Norman :” اگر می خواهید تنها یک نوع تحقیق کاربری را برای پروژه خود انتخاب کنید، آن مورد باید آزمایش کیفی کاربردپذیری باشد.”

تست کاربرد پذیری اغلب به صورت رسمی انجام می شود ( که یک محقق ، شرکت کنندگان را استخدام می کند، آنها را به آزمایشگاه خود دعوت میکند، جلسه را ثبت و ضبط می کند).

همچنین می توان تست را غیر رسمی انجام داد (جایی که یک محقق به نزدیکترین کافی شاپ می رود، شرکت کنندگان را پیدا می کند، آنها به مدت ۱۰ دقیقه با یک محصول کار می کنند و پس از آن به آنها هدیه ای به عنوان تشکر داده می شود).

 نکات کلیدی :

 • تا ۸۵ درصد از مشکلات استفاده از یک محصول را می توان با مشاهده فقط ۵ نفر در حال استفاده از آن محصول پیدا کرد. با توجه به تحقیق Jakob Nielsen، با استفاده از پنج کاربر و اجرای بسیاری از تست های کوچک که می توانید هزینه آن را بپردازید، بهترین نتایج حاصل از تست کاربرد پذیری بدست می آید.
 • بعضی ها فکر می کنند که تست کاربرد پذیری بسیار پرهزینه است و باید فقط برای پروژه های طراحی با بودجه های عظیم انجام شود. این درست نیست. علی رغم افکار عمومی، امکان تست کاربرد پذیری بر اساس بودجه شما وجود دارد. شما می توانید تست گوریلا (Guerilla Testing) که یک روشی از تست کاربرد پذیری می باشد که ساده تر و ارزان تر است را انجام دهید. هنگامی که یک نمونه اولیه از محصول دارید، از دفتر کار خود بیرون بیایید، افرادی را پیدا کنید که حداقل به کاربران هدف شما شبیه هستند و شروع به آزمایش کنید! پیدا کردن مهمترین مشکلات  کاربردپذیری در آزمایش با افرادی که با محصول شما آشنا نیستند، آسان تر است.
۸ – تکنیک دسته بندی کارت هاCard Sorting )

روش دسته بندی کارت از کاربر می خواهد که مورد ها (اطلاعات) را در گروه های مشخص سازماندهی کند (این دسته بندی اغلب بر اساس ویژگی های اصلی مشترک یا موضوعات مربوط به یک محصول انجام می شود) و سپس هر گروه را زیر مجموعه ای از یک گروه اصلی قرار دهد. این روش به ایجاد یا اصلاح معماری اطلاعات یک سیستم (نحوه برچسب گذاری منوها، گروه بندی محتوا، نقشه سایت و غیره) بر اساس مدل ذهنی کاربران کمک می کند.

دسته بندی کارت می تواند به صورت دسته بندی باز یا بسته انجام شود:

 • دسته بندی با انتخاب : شرکت کنندگان کارت ها را به گروه های مختلف دسته بندی می کنند و سپس هر گروه را خودشان نامگذاری می کنند.
 • دسته بندی بی انتخاب : یک محقق برای کاربران دسته بندی هایی را تعریف می کند تا کارت ها را مرتب سازند.

دسته بندی کارت می تواند به هر دو صورت آفلاین (به صورت حضوری توسط کارت) و یا آنلاین (با استفاده از برنامه ای مانند  Optimal Sort) انجام شود.

نکته کلیدی : در حالی که برای دسته بندی کارت نسبت به یک تست کاربرد پذیری نیاز به کاربران بیشتری دارید، بهتر است که از بیش از ۱۵ کاربر استفاده نکنید تا بازدهی بیشتری را  به دست آورید.

جمع بندی :

برای طراحی یک تجربه کاربری عالی، تحقیقات خوب در مورد کاربران بسیار مهم است. انجام تحقیقات کاربری به شما اجازه می دهد تا به عمق زیر سطح آنچه فکر می کنید که کاربران خود می خواهند، و در اصل به چیزی که آنها در واقع نیاز دارند دست پیدا کنید. حالا شما باید از این چند روش مختلف یکی را در زمان مناسب انتخاب و اجرا کنید. با تمرین و تکرار، تجربه شما بیشتر خواهد شد و برای شرایط مختلف بهترین روش ها را انتخاب خواهید کرد.

راهنمای جامع برای روش های تحقیقات تجربه کاربری (بخش اول)

 منبع : https://theblog.adobe.com/a-comprehensive-guide-to-ux-research-methods

آناهیتا باقرپور

نویسنده آناهیتا باقرپور

فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر و هوش مصنوعی از دانشگاه کالیفرنیا، ارواین هستم. حدود ۳ سال سابقه کاری در زمینه تجربه کاری دارم و بیشتر در زمینه تحقیقات کاربری (UX Research) فعال هستم.

نوشته های بیشتر از آناهیتا باقرپور

نظرتان را بگویید