رشته دانشگاهی من در کالج  روانشناسی بود، اما تصمیم گرفتم یک طراح حرفه ای در زمینه تجربه کاربری باشم. روانشناسی، اطلاعات زیادی را در همه جنبه های حرفه ux که اخیرا مطرح شده است به ما می دهد. درنتیجه من شروع به درک این ارتباطات نه چندان واضح کردم. مطالعات روانشناسی، من را در توسعه و به کارگیری درک مستقیم از هسته نیازهای انسانی و تجربه خلاقانه راهنمایی و کمک کرد. و همچنین این مطالعات به من آموزش داد که کاربران در شرایط مواجهه شدن با عدم اطمینان در مورد یک موضوع، چگونه تصمیم گیری می کنند.

درک هسته نیازهای انسانی

روانشناسان رفتار انسان را در زمینه های مختلف مطالعه می کنند تا متوجه شوند چه چیزهایی به انسان انگیزه می دهد و ما انسان ها چگونه جهان را درک می کنیم. برخلاف قوانین ثابت طبیعت، نظریه های روانشناختی (نظیر بسیاری از نظریه های علوم اجتماعی) با عناوین اکتشافی برای درک رفتار انسان در زمینه های مختلف ارائه می شوند. داشتن درک وسیعی از این اکتشافات به من کمک کرد تا به یک طراح  مهم و با تجربه تبدیل شوم.

اگر سلسه مراتب نیازهای انسانی در هرم مازلو (Maslow) را به عنوان یک چارچوب شناخته شده برای درک انگیزه های انسان در نظر بگیرید، هنگامی که ابتدایی ترین نیازهایمان را برآورده می کنیم (به طور مثال: سرپناه، ایمنی و …)، انگیزه ما برای برآورده ساختن نیازهای بالاتر مانند : احساس تعلق داشتن، خود شکوفایی و …..  تغییر می کند.

از آنجایی که من برای یک شرکت خودروسازی کار می کنم، اغلب اوقات راجع به وسایل نقلیه خودگردان یا بدون سرنشین (AV) با دیگران گفتگو می کنم، اینکه مردم نسبت به آینده این خودروهای مستقل خوش بین و یا بدبین هستند، کاملا بستگی به ایمنی این خودروها دارد که موضوع ایمنی، یکی از مباحث اصلی راجع به اینگونه از خودروها می باشد. در واقع، یا در ایمنی خودروهای (AV) اعتماد کامل وجود دارد که از رانندگان انسان ایمن تر هستند و یا اینکه بی اعتمادی در آنها وجود دارد. طراحان می توانند از چارچوب هرم نیازهای انسانی مازلو برای هدایت کارشان بهره بگیرند.

به عنوان مثال : چگونه طراحان می توانند این اطمینان را حاصل کنند که مسافران در درجه اول، احساس امنیت کنند قبل از اینکه به نیازهای بالاتر خود، توجه کنند.

از آنجایی که رشته تحصیلی من روانشناسی بوده است، به طور طبیعی به دنبال چگونگی هماهنگ شدن محصولات مختلف، با نیازهای اصلی انسان هستم. زمانی که ارتباط میان یک محصول و نیاز به آن محصول مشخص نیست، این یک علامت اخطار است که تفکر مجدد برای هماهنگی این محصول با نیازهای انسانی باید رخ دهد. طراحان می توانند این غریزه را از طریق تکرار سوال های غریزی مانند : چرا؟ چیست؟چگونه … تقویت کنند. به طور مثال : چرا ما این محصول را طراحی می کنیم؟ چه چیزهای انسان نیاز دارد که این محصول می تواند آن را ارئه دهد؟ آیا ما به علت اینکه به تکنولوژی دسترسی داریم، محصولات را ساده تر میسازیم؟

“ما اغلب فکر می کنیم که اینترنت به ما قدرت انجام کارهای جدید را می دهد. اما مردم فقط می خواهند همان کاری را که همیشه انجام داده اند انجام دهند.”

یو ویلیامز

طراحان به عنوان دانشمندانی خلاق

روانشناسان همانند سایر دانشمندان علوم اجتماعی چیزهایی را مطالعه می کنند که نمی توانند مستقیما مشاهده شوند. البته طراحان برای انجام آزمایشات جنجالی و خلاقانه در طول تاریخ شناخته شده اند.

آزمایش های میلگرم  “Milgram experiments” به این منظور طراحی شد که آزمایش کند آیا مردم از خواسته های یک شخصیت قدرتمند اطاعت می کنند؟و حتی اگر برخلاف وجدان اخلاقی آنها باشد!! علیرغم نارضایتی واضح ناشی از اعمال زور به اشخاص دیگر، اکثریت افراد اطاعت می کردند و نتایج مشابهی در سراسر جهان بدست می آمد.

امروزه دستورالعمل های اخلاقی از انجام مکرر آزمایشات جنجالی پیشگیری می کند، اما خلاقیت در تحقیقات و روندهای علمی همچنان ادامه دارد. روانشناسان معمولا با پرسش و پاسخ اولیه و یا بررسی فرضیه ها بر اساس آنچه تصور می کنند درست است، کارشان را شروع می کنند. سپس روانشناسان آزمایش هایی را برای جمع آوری داده هایی انجام می دهند که یا ازصحت فرضیه ها پشتیبانی می کند و یا ثابت می کند که این فرضیه ها اشتباه هستند. این روند تا زمانی که اطمینان حاصل کنند فرضیه های آنها حمایت می شود، ادامه پیدا خواهد کرد.

اکثر الگوها در تجربه کاربری، با هریک از طرح ها به عنوان یک فرضیه که آزمایش می شود برخورد می کند. علم روانشناسی به من آموخت که چگونه با دقت کامل سوال های مناسب را بپرسم تا بتوانم متد و روش مورد نظر را انتخاب کنم وهمچنین داده ها را با همان متد بدون اندکی تعصب تحلیل و بررسی کنم. طراحان، هم در فضای آموزشی و هم درعمل به طور فزاینده، روش های مبتنی بر داده ها را برای کسب تجربه کاربران اتخاذ و پیشنهاد می کنند.

پیشرفت در  شرایط مواجه شدن با عدم اطمینان

علم روانشناسی در زمینه شناخت رفتار انسان، به من آموخت که ما هرگز نمیتوانیم ۱۰۰% مطمئن باشیم که نتیجه یک آزمایش منجر به چیزی شود که ما آن را میخواهیم. نتایج یک آزمایش ممکن است متناسب با فرهنگ و زمینه های مختلف کاملا تغییر کند. روانشناسان معمولا اطلاعات را بدست می آورند و نتایج را بر اساس اینکه چقدر مطمئن هستند بعضی چیزها درست هست، ترسیم می کنند. “احتمال” و “درجه اطمینان”از عوامل کلیدی هستند که به روانشناسان کمک می کنند در زمینه درک ذهن انسانی پیشرفت کنند. من اغلب راجع به احتمال درست بودن یک آزمایش، حس تردید دارم و به جای تلاش برای اطمینان ۱۰۰% راجع به تصمیماتی که گرفتم، فقط آن اطلاعاتی را بدست می آورم که برای پیشرفت در آینده به آنها احتیاج خواهم داشت. واژه “عدم اطمینان” می تواند کمتر دلهره آور باشد به شرط اینکه ما قبول کنیم همیشه یک سری چیزها ناشناخته وجود دارند. اما زمانیکه اطمینان حاصل کردیم، می توانیم به سرعت بر اساس دانشی که داریم بهترین تصمیم را بگیریم و به راحتی این فرایند می تواند در درازمدت منجر به دستاوردهای بزرگی شود.

لینک کوتاه مطلب : https://uxbook.org/96Xxs

منبع : https://uxplanet.org/how-majoring-in-psychology-prepared-me-for-ux-bdcbcef8517f

رامونا مومنی کیان

نویسنده رامونا مومنی کیان

من رامونا مومنی کیان دانش آموخته رشته مهندسی نرم افزار و فوق لیسانس رشته زبان انگلیسی از تهران هستم یکی از نویسنده های UXbook و به مباحث برنامه نویسی سمت کاربر (Front end) و پیاده سازی وبسایت بر اساس سیستم مدیریت محتوای وردپرس علاقه مند ام.

نوشته های بیشتر از رامونا مومنی کیان

نظرتان را بگویید