در uxbook تصمیم گرفتیم سری مقالات وب سایت thehipperelement.com را که ۳۱ مقاله می باشد، ترجمه و بر روی وب سایت قرار بدهیم. این مقالات طبق گفته آقای جویل مارش نقطه اصلی و انگیزه او برای شروع نوشتن و ارائه کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” بوده است. تمام این ۳۱ درس بخش های کوچکی از کتاب اصلی هستند. نسخه کاملEBook  کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان را از طریق وب سایت uxbook می توانید تهیه کنید.


مقدمه کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان

نویسنده : Joel Marsh – جویل مارش

این کتاب واقعاً مطالب را به صورت کاربردی آموزش می‌دهد

همه چیز از یک خبرنامه شروع شد، به یک وبلاگ تبدیل شد ، فراگیر شد و اکنون بصورت کتاب در اختیار شماست. قالب این کتاب بر اساس تحقیقات بر روی خوانندگان واقعی نوشته شده است. کتاب توسط طراحان پیشرو در زمینه تجربه‌کاربری بازخوانی شده است تا کتابی جذاب و مفید باشد. ما حتی در زمان نوشتن کتاب نیز بازخوردها را از اینترنت گردآوری می‌کردیم.

این کتاب نوشته شده است زیرا وجود آن لازم است

در حقیقت این درس‌ها بصورت یک خبرنامه ایمیلی منتشر می‌شدند. هنگامی که من با استارتاپ‌ها ، برند‌های معروف و تیم‌های ساخت محصول، همکاری می‌کردم ، چندین و چندین بار سؤالات پایه‌ای تجربه‌کاربری را می‌پرسیدم. بنابراین تصمیم گرفتم خبرنامه‌ای تحت عنوان نکته ‌های حرفه ا‌ی در تجربه‌کاربری برای همکارانم منتشر کنم.

هفته‌ای یکبار، درس‌های کوتاه و جذابی در زمینه تجربه‌کاربری می‌نوشتم و برای شرکت‌ها ارسال می‌کردم. مخاطبین من افراد پرمشغله‌ای بودند که در کار خود حرفه‌ای نبودند و اگر از آن‌ها انتظار داشتم که شغل شخص دیگری را (طراح تجربه کاربری) بیاموزند باید درس‌ها را به شکل سرگرم کننده ای می‌نوشتم . به عبارت دیگر، آن‌ها مبتدی بودند!!

در آغاز، نگران بودم که این کار متکبرانه و آزاردهنده بنظر برسد ولی همه این سبک را دوست داشتند! حتی سؤال‌هایی برای من ارسال می‌کردند تا به آن‌ها پاسخ بدهم. مدت زیادی طول نکشید که من نقل قول مشاوره هایم را در جلسات مشتریان می‌شنیدم و افراد خارج از شرکت نیز درخواست عضویت در خبرنامه را داشتند.

خیلی زود دریافتم که مهم‌ترین سؤال در انجمن‌های تجربه‌کاربری این است که «چگونه می‌توانم یادگیری تجربه‌کاربری رو آغاز کنم؟» و در نتیجه نکته‌ها ومشاوره های من تبدیل به یک وبلاگ شد.

اولین پروژه بزرگ من برای وبلاگ، درس‌های تصادفی تجربه‌کاریری بود. از ژانویه ۲۰۱۴، ۳۱ درس روزانه در مورد اساسی‌ترین چیزها در زمینه تجربه‌کاربری را در وبلاگ قرار می‌دادم. این یک موفقیت بزرگ و فراتر از انتظار بود. این درس‌های تصادفی بدون پرداخت حتی ۱ سنت برای ارتقای آن، تا به حال میلیون‌ها بار خوانده شده ‌است!

این وبلاگ مشوق من برای این کتاب است و اگر دلایل بیشتری می‌خواهید که چرا به وجود این کتاب نیاز است، این را در نظر بگیرید که عنوان “طراحی تجربه‌کاربری برای افراد مبتدی” تا به حال برای کتابی انتخاب نشده‌ و ما می‌توانیم آن را برای این کتاب انتخاب کنیم چرا که در مورد شغلی صحبت می‌کنیم که در لیست شغل‌های پرتقاضا، رتبه چهاردهم را در سال ۲۰۱۵ در آمریکا داشته است.

تصمیم جدید من برای سال ۲۰۱۴ این بود که افراد بیشتری در رشته طراحی تجربه کاربری ( UX ) مشغول به کار شوند. من در ماه ژانویه، هر روز یک درس در وبلاگم thehipperelement پست کردم و صدها هزار نفر برای یادگیری به وبلاگ من مراجعه کردند !

در قسمت زیر شما لینک‌های مربوط به هر ۳۱ درس روزانه را پیدا خواهید کرد.

(این لیست به مرور زمان تکمیل خواهد شد . ۳۱ مقاله بر روی سایت uxbook قرار خواهد گرفت و به لیست مقالات اضافه خواهد شد.)

اصول اولیه UX : چگونه شروع کنیم؟

لیست زیر تمام چیزی نیست که شما می‌توانید در UX یاد بگیرید. این یک مرور سریع است، بنابراین می‌توانید هر چه سریع‌تر از صفر به یک قهرمان طراح تجربه کاربری تبدیل شوید (یک طراح تجربه کاربری عمومی / Generalist ). در این مقالات شما معنی و کاربرد عملی همه بخش‌های UX را یاد خواهید گرفت، و حس نیاز به یادگیری بیشتر در شما بوجود خواهد آمد.

ترتیب این درس‌ها یک فرآیند واقعی UX را انجام می‌دهد، تا شما بتوانید این ایده‌ها را به کار ببرید. همچنین هر درس به تنهایی می تواند مورد مطالعه قرار بگیرد، بنابراین احساس آزادی بیشتری خواهید داشت و می توانید آن‌ها را به عنوان یک مرجع در نظر بگیرید.

دوره فشرده تجربه کاربری : ۳۱ اصل در تجربه کاربری

* * * * * * * * * * * * * * *

بخش ۱ : مقدمه و ایده‌های کلیدی

# ۱ – تجریه کاربری چیست؟

# ۲ – اهداف کاربر و اهداف کسب و کار

# ۳ – ۵ عنصر اصلی تجربه کاربری

* * * * * * * * * * * * * * *

بخش ۲ : چگونه کاربران را درک کنیم

# ۴ – تحقیقات کاربری چیست؟

# ۵ – چگونه از افراد سوال کنیم؟

# ۶ – ایجاد پروفایل های کاربر

# ۷ – طراحی برای دستگاه ها

# ۸ – الگوهای طراحی

* * * * * * * * * * * * * * *

بخش ۳ : معماری اطلاعات

#  ۹ – معماری اطلاعات چیست؟

# ۱۰ – داستان‌های کاربر و انواع معماری اطلاعات

# ۱۱ – یک Wireframe چیست؟

* * * * * * * * * * * * * * *

بخش ۴ : اصول طراحی بصری

# ۱۲ – وزن بصری، کنتراست و عمق

# ۱۳ – رنگ

# ۱۴ – تکرار و شکستن الگوها

# ۱۵ – تنش خطی و تنش سطحی

# ۱۶ – تراز و نزدیکی در عناصرطراحی

* * * * * * * * * * * * * * *

بخش ۵ : طراحی صفحه‌بندی به صورت کاربردی

# ۱۷ –  الگوی Z ، الگوی F ، و سلسله ‌مراتب بصری

# ۱۸ – مرور، جستجو، کشف

# ۱۹ – چارچوب صفحه

# ۲۰ – زمینه، تصاویر، سرخط عناوین

# ۲۱ – محور تعامل

# ۲۲ – فرم‌ها

# ۲۳ – دکمه های CTA ، دستورالعمل ها و برچسب‌ها

# ۲۴ – دکمه‌های فرعی و دکمه‌های اصلی

* * * * * * * * * * * * * * *

بخش ۶ : روان‌شناسی کاربر

# ۲۵ – شایسته سازی

# ۲۶ – ترغیب

# ۲۷ – چگونه تجربه، تجربه را تغییر می دهد؟

* * * * * * * * * * * * * * *

بخش ۷ : طراحی توسط داده ها

# ۲۸ – داده‌ها چه چیزی هستند؟

# ۲۹ – خلاصه آمار

# ۳۰ – نمودار شکل ها

# ۳۱ – آزمایش‌های A / B

* * * * * * * * * * * * * * *

تمامی ۳۱ درس را مطالعه کردید؟ یک دنباله از این درس ها را برای شما در نظرگرفته ام:

دوره فشرده تجربه کاربری : روان‌شناسی کاربر

* * * * * * * * * * * * * * *

اگر فرد دیگری را می‌شناسید که می‌خواهد UX را یاد بگیرد، لطفا این دوره کوتاه را به اشتراک بگذارید !

اگر شما این کار را انجام دهید، وبلاگ مرا کشف کرده اید، و دوستی ما در اینجا متوقف نمی‌شود ! من کارهای زیادی در مورد UX، طراحی، ترغیب و روانشناسی کاربران انجام می‌دهم. آیا به توضیحات، سوال‌، و یا مشورت نیاز دارید؟ می توانید حساب کاربری آقای جویل مارش را در توییتر با نام کاربری @ JoelMarsh دنبال کنید. و همچنین توسط کانال تلگرام @uxbook با ما در تماس باشید.

سامان وحدت

نویسنده سامان وحدت

سامان وحدت هستم در زمینه طراحی و توسعه سیستم های نرم افزاری فعالیت می کنم . اعتقاد دارم که در فرصت کوتاه زندگی باید آموخت ، آموزش داد و برای بهبود زندگی خودمون و دیگران تلاش کرد . خلاقیت مهمترین چیز برای پیشرفت هست . نگرش و تفکر سیستمی در تمام وجه های زندگی رو به عنوان یک اصل قبول دارم . و همیشه باور دارم که باید خوب تمام بشیم و به گفته دکتر فرهنگ خوبی ها رو زندگی کنیم .

نوشته های بیشتر از سامان وحدت

پیوستن به بحث و گفتگو 2 نظر

نظرتان را بگویید