ماموریت من در ارائه این ۳۱ درس این است که ، طراحان (یا طراحان مشتاق) بیشتری در طراحی تجربه کاربری شروع به کار کنند. بهترین مکان برای شروع یادگیری هر چیز از ابتدای آن است.

@JoelMarsh


تجربه کاربری چیست؟

هر چیزی دارای یک تجربه کاربری است. شغل ما خلق کردن تجربه کاربری نیست. کار ما به دست آوردن یک تجربه کاربری خوب است.

منظور من از تجربه کاربری «خوب» چیست؟

معمولا تصور می ‌شود تجربه کاربری خوب، تجربه‌ ای است که کاربران را خوشحال کند. اما این درست نیست! اگر هدف ما تنها شادی کاربران بود،‌ می‌توانستیم ازتعدادی از تصاویر وب سایت lolcats یا compl‌‌iment  استفاده کنیم و به خانه برگردیم!!

lolcats

یکی از تصاویر بامزه از وب سایت lolcats !!

اگرچه این بدترین کاری نیست که می‌توانستم تصور کنم شما آن را انجام بدهید، اما رییس شما ممکن است از نتایج ناراضی باشد.

هدف یک طراح تجربه کاربری این است که کاربران را به افرادی اثربخش تبدیل کنید.

 

تجربه کاربری تنها نوک یک کوه یخی است :

 

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند «تجربه‌‌ کاربری» به معنای تجربه ‌ی یک کاربر است. اما در واقع تجربه‌‌ کاربری درباره «انجام» پروسه‌ی طراحی تجربه‌ کاربری است. تجربه ‌ی فردی یک کاربر، آگاهی‌ و تفکر شخصی ‌اش از اپلیکیشن یا وب سایت شماست. گاهی اوقات بازخورد کاربر مهم است، اما طراحان تجربه کاربری کارهای بسیار زیادتری از بررسی باز خوردهای کاربر، برای انجام دادن دارند.

 

کوه یخی UX

«انجام دادن» تجربه کاربری :

طراحی تجربه کاربری (‌UXD) شامل فرایندی بسیار شبیه به انجام یک فرایند علمی  است : ما برای درک کردن کاربران تحقیق می‌کنیم، ایده‌هایی برای حل نیازهای کاربر و نیازهای کسب‌و‌کار ارائه می‌دهیم، راه‌حل‌ها را پیاده ‌سازی کرده و در جهان واقعی کارکردشان را بررسی می‌کنیم.

در این دوره آموزشی شما درباره تمام این موارد خواهید آموخت. اما اگر طراحی تجربه مساله شما نیست، وب سایت lolcats همچنان به عنوان یک گزینه سریع و راحت برای شما وجود دارد!!

در درس دوم در رابطه با دو نوع از اهداف تجربه کاربری که باید تمام طراحی‌های شما را تغییر دهد، خواهیم آموخت.

منبع : http://thehipperelement.com


 

در uxbook تصمیم گرفتیم سری مقالات وب سایت thehipperelement.com را که ۳۱ مقاله می باشد، ترجمه و بر روی وب سایت قرار بدهیم. این مقالات طبق گفته آقای جویل مارش نقطه اصلی و انگیزه او برای شروع نوشتن و ارائه کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” بوده است. تمام این ۳۱ درس بخش های کوچکی از کتاب اصلی هستند. نسخه کاملEBook  کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان را از طریق وب سایت uxbook می توانید تهیه کنید.

 

فرناز حسن‌زاده

نویسنده فرناز حسن‌زاده

دانش‌آموخته رشته نرم‌افزار هستم. فکر می‌کنم اهمیت بالای یک تجربه کاربری خوب در تمام جنبه‌های زندگی دیده می‌شه. و به عنوان یک منجم آماتور، باور دارم موثرترین راه برای ساختن دنیایی بهتر، ترویج علم هست.

نوشته های بیشتر از فرناز حسن‌زاده

پیوستن به بحث و گفتگو یک نظر

 • Avatar آریافر گفت:

  سلام، اون اثربخشی که شما میگید بالاخره درونش یک رضایتی باید باشه تا این اثربخشی رقم بخوره و اگر برخی ها تعریف شادی رو میکنن منظورشون حتما همین رضایت است که حاصلش میتونه کاربر رو در سایت به یک فرد اثربخش تبدیل کنه. ولی جمله زیر رو من دقیقا نفهمیدم:
  “بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند «تجربه‌‌ کاربری» به معنای تجربه ‌ی یک کاربر است. اما در واقع تجربه‌‌ کاربری درباره «انجام» پروسه‌ی طراحی تجربه‌ کاربری است”
  اون افکار رو احساسات کاربران درباره سایت محصول و … تجربه کاربری است دیگه، جمله دوم که شما میگید تعریف طراحی تجربه کاربری است نه خوده تجربه کاربری.
  البته این نظر من بود و ممکنه اشتباه باشه
  ممنون برای مقاله

نظرتان را بگویید