تجربه کاربری، User Experience یا به اختصار UX ، فرایندی است که با بررسی روش‌های استفاده از محصول و بهبود و تسهیل کاربردپذیری ، تجربه‌ کاربران را بهبود می بخشد. با گسترش روز افزون استفاده از وبسایت ها، اپلیکیشن ها و خدمات تحت وب، دانستن نحوه تعامل کاربران با سیستم ها و بهبود بخشیدن این تعامل اهمیت ویژه ای یافته است.

در این علم با روش های مختلف و به روز، حالت های مختلف تعامل یک کاربر با وبسایت، اپلیکیشن و یا دستگاه، در نظر گرفته شده، و بهترین راهکار با محوریت شخصیت، عادات فردی و رفتاری، احساسات و راحتی کاربر، ارائه و به اجرا در می آید. به همین دلیل، آشنایی با مفاهیم طراحی، روانشناسی کاربر، بازاریابی و همزمان، داشتن دیدی کلی نسبت به نیازهای کاربر و نواقص و مشکلات سیستم ها، حداقل تکنیک هایی هستند که یک طراح تجربه کاربری نیازمند تسلط بر آن هاست.

چگونه یک طراح تجربه کاربری باشیم ؟

طراحی تجربه کاربری به یکی از محبوب ترین عناوین شغلی حوزه فن آوری تبدیل شده است.طراحی UX چالش برانگیز، سودآور و جالب توجه است و نیاز به یک ترکیب چشمگیر از مهارت های خلاق هنری، فنی و اجتماعی دارد.

اگر میخواهید یک طراح تجربه کاربری باشید برای شروع، ۸ مرحله پیشنهادی Uxbook  را مطالعه فرمایید :

  1. انگیزه خود را بشناسید

طراح تجربه کاربری بودن مستلزم پشتکار زیاد و عزمی راسخ است و بدون انگیزه قوی مسیری خسته کننده و فرسایشی است. برای تعیین هدف و انگیزه از خودتان بپرسید چرا می خواهید طراح UX باشید؟ و برای آن پاسخی منطقی بیابید.

  1. مطالعه کنید

خواندن کتاب برای یادگیری اصول بنیادی یو ایکس و توسعه دانش در جهت تبدیل شدن به یک طراح بزرگ ضروری است.

  1. در دوره های آموزشی طراحی تجربه کاربری شرکت کنید

علاوه بر کتاب ها و مقالات، کلاس هایی که برای آموزش به مبتدیان برنامه ریزی شده است شما را با تمامی نکات کلیدی و ترفندهای طراحی تجربه کاربری آشنا می سازد.

  1. چگونگی به کارگیری ابزارها و برنامه های طراحی را بیاموزید

برای تبدیل شدن به یک طراح UX ، یادگیری و تسلط بر برخی از ابزارهای طراحی مانند Photoshop،Illustrator ، Sketch و … ضروری است.

  1. حساب کاربری فعال داشته باشید

در شبکه های اجتماعی حساب کاربری ایجاد کرده و صفحات و وب سایت های طراحی تجربه کاربری را برای مرور طرح های خلاق و یا با خبر بودن از سمینارها و .. دنبال کنید.

  1. پورتفولیو و رزومه آنلاین داشته باشید

هنگام جستجو برای یک موقعیت شغلی، یک نمونه کار خوب همیشه بهتر از یک رزومه عمل می کند، بنابراین، همیشه برای نشان دادن استعدادهای طراحی خود، یک نمونه کار خلاقانه داشته باشید.

  1. به دنبال موقعیت شغلی در زمینه UX باشید

موقعیت های شغلی UX  را از طریق سایت های کاریابی دنبال کرده و رزومه و پورتفولیوی خود را برای آنان ارسال کنید. شاغل بودن در این رشته چه به عنوان طراح، چه کارآموز به کسب مهارت بیشتر کمک می کند.

  1. هرگز یادگیری و تمرین را متوقف نکنید

اگر میخواهید یک طراح بزرگ UX باشید، همیشه باید یادگیری و تمرین را برای بهبود مهارت های خود به عنوان طراح تجربه کاربری ادامه دهید.

( پیشنهاد می کنیم کتاب ” چگونه کار خودمان را در ux شروع کنیم؟ ” را مطالعه بفرمایید.)

 

 

برای آشنایی بیشتر و بهتر با مفاهیم تجربه کاربری و دیگر تکنیک های مورد نیاز و همزمان درگیری با پروژه های علمی و عملی میتوانید در دوره های جامع طراحی تجربه کاربری uxbook ثبت نام نمایید :

ثبت نام دردومین دوره جامع عملی طراحی تجربه کاربری uxbook

 

 

ستاره قطبی

نویسنده ستاره قطبی

دانش آموخته هنرهای تجسمی و علاقمند به ادبیات وشعر. در طول 5 سال گذشته در زمینه تولید محتوا SEO و مارکتینگ فعالیت کرده ام؛ طی دو سال گذشته پس از آشنایی و علاقمندی به طراحی تجربه کاربری و گذراندن دوره های آموزشی، در حوزه تحقیقات فعالیت کرده و همچنان در حال مطالعه و آموختن هستم، در حال حاضر به عنوان طراح و UX Writer با استودیو رهنو همکاری می کنم.

نوشته های بیشتر از ستاره قطبی

نظرتان را بگویید