ماموریت من در ارائه این ۳۱ درس این است که ، طراحان (یا طراحان مشتاق) بیشتری در طراحی تجربه کاربری شروع به کار کنند. بهترین مکان برای شروع یادگیری هر چیز از ابتدای آن است.

@JoelMarsh


جدیدترین اصلی که میخواهیم یاد بگیریم در مورد این است که چگونه بدون افزودن المانی دیگر، به المان های یک طرح ترتیب و معنی اضافه کنیم. این نکته ظریفی به نظر می رسد اما روی هر چیزی که در طی روز می بینید تأثیرگذار است :

تراز و نزدیکی عناصرطراحی

امروز ما با اردک های پلاستیکی قدیمی خداحافظی کرده ایم، اما قرار است دو اصل اساسی در ادراک بصری را به ما نشان دهند. اردک ها فقط دارای چهره زیبا نیستند!

هم ترازی :

در اولین تصویر بالا گروهی از ۶ اردک بسیار خوش تیپ را می بینیم، همچنین بدلیل نحوه چیدمان آنها شاهد روابط زیادی بینشان هستیم.

  • دو سطر اردک را می بینیم
  • اردک سمت راست با اردک سمت چپ به نظر “جدا از هم” هستند
  • دو اردک وسط بیشترین سازمان یافتگی را با هم دارند
  • همه اردک ها به یک سمت در حرکت هستند
  • اگر حرکت آنها را تصور کنیم، اردک سمت چپی “دور از بقیه” خواهد ماند
  • اگر حرکت آنها را تصور کنیم، اردک سمت راستی به نظر “سرپرست گروه” می رسد

این ۶ اردک یکسان هستند. فقط چیدمان آنهاست که این احساسات را ایجاد می کند.

دکمه هایی که عملکرد مشابهی دارند می تواند هم تراز هم باشند. سطوح مختلف محتوا می توانند هم تراز باشند. اطلاعات می توانند در یک شبکه ای از ردیف ها و ستون ها مانند یک صفحه گسترده در جهت ایجاد معانی پیچیده قرار گیرند.

نزدیکی:

نزدیکی یا فاصله بین دو شیء احساس ارتباط یا عدم ارتباط آنها را ایجاد می کند. این فاصله نزدیکی(Proximity) نامیده می شود.

در تصویر دوم شما ۶ اردک یکسان می بینید که بصورت افقی یا عمودی هم تراز نیستند اما ما قطعا دو گروه می بینیم. اردک های هر گروه مثل اعضای یک “تیم” یا یک خانواده به نظر می رسند. تنها چیزی که موجب چنین احساسی می شود نزدیکی آنهاست.

در طرح هایتان المان های مرتبط را کنار هم نگه دارید و غیرمرتبط ها را دور.

به عنوان مثال: سرتیتر، یک بلوک متنی و یک دکمه که به یک عملیات خاص مثل خرید یا دانلود یک اپلیکیشن مرتبط هستند معمولا بصورت یک “پکیج” طراحی می شوند. این موضوع به کاربر امکان می دهد قبل از خواندن متوجه شود که آنها به یک موضوع مرتبط هستند.

لینک کوتاه مطلب : https://uxbook.org/7pQin

منبع : http://thehipperelement.com


در uxbook تصمیم گرفتیم سری مقالات وب سایت thehipperelement.com را که ۳۱ مقاله می باشد، ترجمه و بر روی وب سایت قرار بدهیم. این مقالات طبق گفته آقای جویل مارش نقطه اصلی و انگیزه او برای شروع نوشتن و ارائه کتاب “طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان” بوده است. تمام این ۳۱ درس بخش های کوچکی از کتاب اصلی هستند. نسخه کاملEBook  کتاب طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان را از طریق وب سایت uxbook می توانید تهیه کنید.

طراحی تجربه کاربری برای مبتدیان

هومان عماد

نویسنده هومان عماد

کارشناس نرم افزار هستم. اوایل دانشگاه به گرافیک کامپیوتری علاقه پیدا کردم. حدود 10 سال هست در زمینه رابط کاربری خصوصا وب سایت ها فعالیت میکنم. چند سال اخیر به طراحی اپلیکیشن های موبایل و همچنین UX علاقه زیادی پیدا کردم و در حال مطالعه در این زمینه هستم.

نوشته های بیشتر از هومان عماد

نظرتان را بگویید