من زمانی فکر میکردم که “برند شخصی” یک کلمه بی اهمیت است. تا وقتی که از این خواب بیدار و متوجه شدم خودم هم یک برند شخصی دارم و این بد نبود. در واقع، اصلا بد نبود بلکه خیلی هم عالی بود.

همه این اتفاقات از بهار سال ۲۰۱۴ آغاز شد. من تقریبا سه سال بود که در این حرفه بودم و در حین افسردگی کاری در یک شرکت جدید استخدام شدم. من یک طراح تازه کار در یک اداره دولتی بودم و مشتاق بودم کار های چالش برانگیزی را انجام دهم. اما مانند دیگران که در شرکت های دولتی کار میکردند، گیر کرده بودم. برای حرفه ایی تر شدن من مجبور بودم خلاق باشم. در آن زمان، من اولین تست از راه دورم را برای یک پروژه معماری اطلاعات با استفاده از ابزار Treejack انجام دادم. مدیر من مرا تشویق کرد تا برای به اشتراک گذاشتن راهنمایی ها و مشاوره هایم برای استفاده از آن ابزار، یک پست وبلاگ بنویسم. ابتدا شک و تردید داشتم اما به هر حال این کار را انجام دادم و در یک روز و در یک لحظه با جسارت، تصمیم گرفتم تا پستم را به Optimal Workshop توییت کنم.

 

سه روز بعد من یک ایمیل از مخاطبینم دریافت کردم، آنها مقاله من را دوست داشتند. حتی اتفاقی بهتر رخ داد، آنها از من خواستند تا برایشان مقاله بنویسم! و همه چیز به یکباره از آنجا سرعت گرفت. در ها باز شد، فرصت ها رونق یافت و من چیز هایی را به دست آوردم که هرگز نمیتوانستم تصور کنم. در کمتر از دو ماه، من از صفر در طراحی تجربه کاربری شروع کردم و به کسی تبدیل شدم که طراحان تجربه کاربری از من به عنوان یک “رهبر فکری محترم” یاد میکردند. این ها به دنبال سخنرانی های رسمی، کنفرانس ها، ارائه یک کتاب و چندین مقاله بود. تمام پیشرفت من به سرعت تا به امروز گسترش یافته و این رشد نشانه ایی از کند شدن نداشته است.

چه بخواهیم و چه نخواهیم هر کدام از ما یک برند محسوب میشویم. آنچه که ما برای برند خود انجام میدهیم ما را قادر میسازد تا شغل تجربه کاربری خود را به گونه ایی شکل بدهیم که ممکن است قبلا حتی نمیتوانستیم آن را تصور کنیم. من به طور تصادفی برند خودم را ساختم، اما در طول راه، یادگرفتم چگونه تفکرم را بر کار اعمال کنم. در اینجا پنج راه برای ساخت یک برند شخصی موفق تجربه کاربری و تعیین سرنوشت شغلی شما وجود دارد.

۱) بدانید که طرفدار چه هستید و برای چه زندگی میکنید

ما اول باید در مورد این موضوع صحبت کنیم، زیرا اگر شما این عنوان را انجام ندهید چهار فاکتور دیگر نیز شکست میخورند. کسی که شما هستید و اهمیت شما به هسته اصلی برند شخصیتان، ارزشها و چگونگی زندگی کردن شما؛ بر نحوه دیدتان به جهان و دید دیگران به شما تاثیر میگذارد.
امروز کمی برای نوشتن چیز هایی که برای شما اهمیت دارد وقت بگذارید. دغدغه های فکری خود را به هر اندازه که میتوانید بنویسید، سپس ۴-۶ مورد را که احساس راحتی بیشتری با آنها میکنید انتخاب کنید. این در مورد نوشتن یک سری لغت های بی معنی یا عوض کردن شما نیست، بلکه این کار برای کشف آنچه که در حال حاضر وجود دارد است، بنابراین شما میتوانید مطمئن باشید که وبلاگ شما، حضور شما در شبکه های اجتماعی و سایر فعالیت های شما منعکس کننده شما است.
برای شروع، کلمات مربوط به من را در زیر میبینید:
• اعتبار
• مشارکت
• جامعه
• شوخ طبعی
• استقامت
آنها واقعا برچسب هایی هستند که معرف زندگی من در سی ساله هستند، اما قرار دادن نام روی آن به من کمک میکند تا تمرکزم را حفظ کنم. همانطور که زندگی اتفاق میافتد و حرفه (تفکر) شما تکامل می یابد، ارزش ها و دیدگاه های شما ممکن است تغییر کند. این نیز خوب است، بنابراین شما احساس نمیکنید که همیشه به آنها چسبیده اید.

۲) شروع به وبلاگ نویسی کنید

من یک راز را به شما خواهم گفت. هنگام نوشتن، من هر چیزی را که در سرم میگذشت مینوشتم. هیچ فرمول یا روش ساختاری برای آن وجود نداشت، من فقط فکر هایم را در کلمات ضبط میکردم و به جای حرف زدن می نوشتم.
وقتی که تمام فکر های من از مغزم به مانیتور منتقل میشد، آنرا ویرایش میکردم. این زمانی است که جادوی واقعی اتفاق میافتد. من سازماندهی و ساختاردهی اطلاعات را به گونه ای که منطقی باشد و یک موضوع را شرح دهد انجام میدهم (مهارت هایی از تجربه کاربری که همه ما داریم). شما حتما نباید یک نویسنده حرفه ایی باشید تا شروع کنید به وبلاگ نویسی. تمام چیزی که شما نیاز دارید یک ایده یا یک نظریه ایی است که شما میدانید آن ایده در مورد چه چیزی صحبت میکند.
درباره چیز هایی که آموخته اید، افرادی که ملاقات کرده اید، تجربه کاربری های عالی، تجربه کاربری های بد، تجربه کاربری هایی که دیجیتال نیستند بنویسید. در مورد چیزی که شما را خوشحال، ناراحت و یا آزرده میکند بنویسید. شما میتوانید وبلاگ طراحی تجربه کاربری خودتان را راه اندازی کنید و یا میتوانید پست های خود را به عنوان بخشی از نمونه کار های آنلاین تان منتشر کنید. انتشار در LinkedIn یا Medium هر دو نقطه هایی برای یک شروع آسان هستند.

۳) به ملاقات ها و دورهمی ها بروید

خودتان را نشان دهید و دیگر افراد فوق العاده در تجربه کاربری را ملاقات کنید.
دورهمی درمورد استفاده از افراد یا ساخت کارت ویزیت برای هر رویدادی که در آن شرکت میکنید نیست، بلکه در مورد ارتباط با دیگران و یادگیری است.
هر معارفه جدید یک فرصت برای یادگیری و پیشرفت است. شما هرگز نمیدانید که چه موقعیت هایی برای شما پیش خواهد آمد و چگونه به شما کمک خواهد کرد. جامعه تجربه کاربری یک اکوسیستم است و به نظر میرسد هر موج کوچکی به همه ما کمک میکند.

 

۴) در شبکه های اجتماعی بیشتر حضور داشته باشید

هنگامی که یک برند شخصی در حرفه تجربه کاربری خلق میکنید حضور هدفمند شما در شبکه های اجتماعی ضروری است. این صدای حرفه دیجیتال شما است و باید شنیده شود(انتخاب من توییتر و لینکدین است).
منظورم از هدفمند این است که حضور شما در شبکه های اجتماعی باید مرتبط با برند شخصی تجربه کاربری شما باشد. شما هنوز هم میتوانید مثل مردم عادی تصویری از یک غذای فوق العاده یا کفشی که خریده اید را به اشتراک بگذارید اما سعی کنید حداقل ۷۵ درصد از محتوای شما مربوط به حرفه شما باشد. آخرین کتاب یا مقاله ایی را که خوانده اید به اشتراک بگذارید و یک بحث در مورد آن ایجاد کنید و یا یک گفتگو را با شخصی که مورد تحسین قرار میدهید، شروع کنید.

 

۵) داوطلب باشید

اعلام آمادگی برای فرصت های داوطلبانه تجربه کاربری یکی از بهترین روش ها برای امتحان کردن کار هایی است که شما ممکن است به طور معمول آن کار را انجام ندهید. چند سال پیش UX Mastery یک پنل گفتگو برای طراحان تجربه کاربری در UX Australia Redux 2014 در شهر ملبورن راه اندازی کرد. آنها یک پنل کوچک بودند، و وقتی آنها برای مدیریت شبکه های اجتماعی در خواست دادند، من این فرصت را پذیرفتم.
من در نقش یک تازه کار در این حرفه کار میکردم و هیچ تجربه ایی در صحبت های عمومی نداشتم، اما اجازه ندادم که این مرا متوقف کند. من آنرا به عنوان یک محیط امن برای تمرین کردن مهارت های فن بیانم، گذراندن وقتم با دوستانم در UX Mastery ، آشنایی با افراد جدید و شنیده شدن صدایم، دیدم.

 UX Mastery

قرار گرفتن در معرض ارائه از طریق این جامعه منجر به مذاکره برای حضور در دو کنفرانس (یکی خارج از کشور) شد که به نوبه خود مذاکرات بیشتری را به دنبال داشت. داوطلب بشید و بعد هرگز نمیدانید که چه اتفاقی خواهد افتاد. بدانید که به کدام یک علاقه دارید بلاگ، دورهمی و یا استفاده هدفمند از شبکه های اجتماعی و داوطلب بشید برای فرصت های تجربه کاربری اینها عنصر های اصلی برای ساخت یک برند شخصی موفق و قدرتمند در تجربه کاربری هستند. این ها تحولات جدیدی نیستند، اما هنگامی که با هم و به روش درست به کار گرفته شوند، تاثیرات مثبتی و بزرگی را میگذارند.

شما از چه تکنیک هایی برای ساخت برند شخصی موفق تجربه کاربری خود استفاده میکنید؟ برای این مقاله کامنت بگذارید.

لینک کوتاه مطلب :  https://uxbook.org/bcVTJ

منبع : https://uxmastery.com/build-your-ux-personal-brand

رسول آخوندی

نویسنده رسول آخوندی

رسول آخوندی هستم دانشجو کامپیوتر شهید بهشتی تهران و علاقه مند به شاخه UI/UX.عاشق خوندن مطالب جدید و دیدن طراحی های جذاب و خلاقانه پاتوقم هم سایت Awwwards و شاید دلیل علاقم به UX این باشه که طراح رو یه خالق میدونم و دوست دارم خالق ایده های نو و طرح های با حال باشم. پر انرژی و از کار کردن تو UI/UX خسته نمیشم. اینم آدرس سایتم واسه دیدن نمونه کارام خوشحال میشم یه سر بهم بزنید :) RasoulAkhoundi.ir

نوشته های بیشتر از رسول آخوندی

نظرتان را بگویید