روز سه شنبه آخر آبان‌ماه و بارونی که یکی دو ساعت پیش از نشست شروع به باریدن گرفت نشون می داد که آذر خیلی زودتر از اونچه فکرشو میکردیم به کرمان رسیده. من به سمت لندیما می رفتم تا با دوستانم اولین نشست تجربه کاربری کرمان رو برگزار کنیم. پس از رسیدن به لندیما و گپ و گفتی با دوست خوبم محسن شعاعی فر مدیر داخلی لندیما و همچنین دوستان دیگر در تیم های حاضر و مشغول به کار در فضای کار اشتراکی لندیما چیزی نگذشت که ساعت به ۶ عصر نزدیک شد و همه چیز برای یک شروع عالی آماده بود.

خیلی وقت بود که دوست داشتم تا اجتماعی شکل بگیره که در کرمان همچنین دورهمی هایی داشته باشیم تا علاوه بر بهبود کیفی مبحث تجربه کاربری در شهر خودمون، قرار نباشه تا برای یادگرفتن چیزی به تهران، شیراز و یا دیگر شهرها بریم. جنبه مثبت دیگه حضور افرادی در جلسه بود که واقعا برای پیگیری و ادامه این جلسات به بهترین نحو بهم انرژی می داد. جلسه با کمی تأخیر و با معرفی افراد شروع شد تا هم همدیگه رو بهتر بشناسیم و هم احساس راحت‌تری در نشست داشته باشیم. از اونجا که تعدادی افراد بدون ثبت نام هم بهمون اضافه شده بودند، نشست شلوغ تر از اونچه فکر می کردیم شد. حتی چند نفر هم مجبور به آوردن صندلی اضافه شدند.

شروع صحبت با دوست خوبم محمدرضا شیرعسکر بود که در مورد اهداف و روند این نشست ها صحبت کرد و با بیان تعاریفی از مباحث ابتدایی و پایه ای تجربه کاربری سعی در نشان دادن شروع مسیر برای افرادی که تازه با این مبحث آشنا شده بودند داشت.

پس از اتمام ارائه محمدرضا تعدادی از حاضرین سوال هایی پرسیدند و صحبت هایی در مورد مباحث مهم و اصلی تجربه کاربری از جمله کاربرد پذیری صورت گرفت، پس از شنیدن و پاسخ دادن به تعدادی سوالات ادامه گفتگو به انتهای نشست موکول شد. با توجه به سوالاتی که قبلا هم از من پرسیده شده بود، من ( علیرضا حسن زاده ) شروع به صحبت در مورد موقعیت‌ها و فرصت‌های شغل تجربه کاربری کردم و با آوردن نکاتی به گفتن این موضوع پرداختم که بدون هیچ سابقه کار و تجربه ای چه کارهایی می توان انجام داد تا به عنوان یک طراح تجربه کاربر مشغول به کار شد.

نیازی که خود من حس کردم، نیاز به گفتن این موضوعات در همین جلسات ابتدایی بود تا افرادی که آشنایی کمتری با مباحث دارند با ما همراه شوند و با عمق بیشتری در جلسات آینده به سراغ موضوعات مفهومی‌تر برویم.

با توجه به گذشت بیش از سه چهارم زمان نشست پس از حرف های من (منم زیاد حرف میزنم!)، به گفتن جملاتی در مبحث تعامل با مشتری بسنده کردیم و ادامه صحبت در مورد این موضوع را به جلسه بعد منتقل کردیم سوالاتی که از میانه جلسه مانده بود را با کمک همدیگه حل و فصل کردیم. در انتها درخواست اکثریت شرکت کننده ها این بود که جلسه بعد هرچه زودتر تشکیل شود و این بهترین نتیجه‌ای بود که می‌شد از این دورهمی گرفت.

جلسه در حالی که هنوز در گروههای چند نفره صحبت‌هایی ادامه داشت به پایان رسید! در آخر باید تشکر کنم از محسن شعاعی فر عزیز که لندیما رو در اختیارمون گذاشت، سرکار خانم احمدی برای عکس ها، دوست گلم محمدرضا شیرعسکر برای ارائه و بقیه دوستانی که آغاز این راه رو برای ما آسون تر کردند.

در ادامه اتفاقات خیلی خوبی منتظر ما هستند. علیرضا حسن زاده آخر آبان ۹۷

لینک کوتاه مطلب : https://uxbook.org/FXyEC

علیرضا حسن زاده

نویسنده علیرضا حسن زاده

من علیرضا حسن زاده هستم، ۲۶ ساله و طراح رابط کاربری، از هشت سال پیش طراحی میکنم و از چهار سال پیش به این فکر افتادم که طراحی میتونه کاری باشه که قراره برای آینده انجام بدم. راستش ازونجا که ساکن بودن رو دوست ندارم در اوقات فراغت هم سفر می کنم تا تجربه های جدیدی بدست بیاورم.

نوشته های بیشتر از علیرضا حسن زاده

نظرتان را بگویید