روزی با طراحی کار می کردم که نمی خواست عملکرد محصول موردنیاز کاربران را ببیند!

چیز عجیبی بود که نمی توانستم آنرا درک کنم. وسط یک جلسه استراتژیک بودیم و تصمیم گرفتیم درمورد چگونگی یک رویکرد بازاریابی آنلاین صحبت کرده و پیشنهاداتی ارائه دهیم. به طراح پیشنهاد دادیم چگونگی کارکردن محصول را ببیند، اما او گفت “نه، من نمی خواهم از محصول مشتری استفاده کنم و میخواهم دیدگاه عینی خودم نسبت به آنرا ارائه کنم و طبق آن پیش بروم!”

و من واقعامتعجب شدم.

برای من لحظات عجیبی بود اما این نشانه یک اعتقاد خاص در بین جامعه طراحان خلاق است! اعتقاد بر این بود که آنها مجموعه ای از مهارتهای خاص را برای خلق ایده داشتند اما این اعتقاد، مانع یادگیری مهارتهای غیرمرتبطی می شود که بر بهبودی خروجی کار آنها تاثیر می گذارد. در حقیقت تعصب بر داشتن یک مهارت خاص، مانع یادگیری سایر مهارت ها می شود. لازمست برای پیشرفت تنها به تخصص خود اکتفا نکرده و وسعت یادگیری خود را زیاد کنیم.

شما اگر خلاق باشید، تولیدکننده باشید یا هرشغل دیگری داشته باشید این واقعیت قرن ۲۱ را نمی توانید انکار کنید که امروزه تنها داشتن مهارت و تخصصی خاص کافی نیست و برای ارتقا و بهبود در آن زمینه لازمست مهارتهای غیرمرتبط با آن حوزه را نیز یاد بگیرید تا در ارتقای نگرش و بینش شما تاثیرگذار باشد.

 

آیا این به این معناست که نیازاست همه چیز را بدانیم؟

خیر

به متن زیر توجه کنید:

در چندسال اخیر صحبتهای زیادی درمورد یادگیری مادام العمر شده است، ایده اینست که در قرن ۲۱ اقتصاد، تکنولوژی و نحوه کار کردن ما به سرعت تغییر می کند و این امر غیرقابل اجتنابی است، پس شما به طور مداوم نیازمند یادگیری چیزهای جدید هستید.

 

“یادگیری مادام العمر یک استراتژیست که باید برای موفقیت در حوزه کاری خود آنرا اجرا کنید”

تاثیرگذاری تکنولوزی در سرتاسر زندگی ما بدین معناست که همه مهارت ها به سمت STEM  (علوم پایه، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات  ) حرکت می کنند.برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

پیش بینی می شود تقاضا برای اطلاعات در سال ۲۰۲۰ میزان ۲۸ درصد افزایش پیدا می کند. مهاجرت کسب و کارها به سمت دیجیتالی شدن، تقاضا برای تجربه کاربری و سایر علوم مرتبط را افزایش می دهد.

برای درک این موضوع شما نیازمند یادگیری علوم مختلف ازجمله: تجسم داده ها، برنامه نویسی و آشنایی با پلتفرمهای مختلف هستید. تیم کوک در نشست آموزشی اعلام کرد در آینده رفتن به دانشگاه و سپس بدست آوردن شغل دچار تغییرات اساسی می شود . یادگیری مادام العمر استراتژی است که باید از آن استفاده کنید تا امیدوار باشید در شغل و حرفه خود به موفقیت می رسید.

اما بدین معنا نیست که باید در همه چیز متخصص باشید. درمورد مدل مهارتهای T چیزی شنیده اید؟

این ایده بدین صورتست که مهارتهای شما باید مانند  شکل T باشد، عمیق و طولانی در یک منطقه محدود (که این تخصص شماست) اما به اندازه کافی گسترده، بنابراین می توانید به سرعت تشخیص دهید که روزانه شرکت کردن در کدامیک از مکالمات و رویداد ها برای کارتان لازم و ضروریست و کدامیک نه.

پس اگر یک طراح تجربه کاربری هستید، باید در زمینه عناصر بصری، رابط کاربری و موارد مشابه عمیق باشید ولی درمورد برنامه نویسی، تجسم داده ها و مواردی اینچنین، اطلاعات اندکی داشته باشید. همچنین می توانید درمورد معیارهای کلیدی با مدیر بخش تجارت الکترونیک مکالماتی داشته باشید.

آیا تولیدکننده هستید؟ عالی هست، پس بهتر است در کنار استراتژی محصول خود، درمورد CMS شرکت خود و المانهای تولید که برگرفته از وب، تکنولوژی و … است اطلاعاتی داشته باشید.

 
حرفه جدید شما، حل کردن مسائل است

به سخنان تیم کوک برگردیم:

او اشاره می کند که همه باید برنامه نویسی را یادبگیرند. او توضیح می دهد:” این یک زبان است و در همه جای زندگی ما وجود دارد. و آن حل کردن مسائل است، شما به تفکری انتقادی نیاز دارید تا بدانید که کدام درست است و کدام جعلی”

 

یادگیری برنامه نویسی عالی است اما این می تواند راهی باشد برای حل یک مسئله، واقعیت اینست که می تواند مهارت شما را گسترش دهد، اما چگونه می توانید مشکلات مربوط به سازمان خود و مشتریانتان را حل کنید؟

هر چه تکنولوژی پیشرفته تری داشته باشیم، کسب و کار پیچیده تر می شود و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کنیم بیشتر می شود. مهارتهایی همچون طراحی تجربه کاربری و استراتژی محصولات با تعدادی از مشکلات مختلف سر و کار دارد و از طرفی راه حلهای بیشتری را برای اینکه چطور آنها را حل کنیم و کدام راه حل بهتر است، ارائه می دهد.

مسئله دیگر همه گیر شدن مهارتهاست:

حدود بیست سال پیش، طراحی صفحات وب به معنای مسلط بودن بر css و html بود اما اکنون، با وجود پلتفرمهایی با توانایی  drag & drop کردن، هر کسی می تواند آنرا انجام دهد. همیشه با وجود مجموعه ای از مهارتها احساس می شود که موانع برای انجام کارها کمتر خواهد بود اما ما به یک سری از مهارتهای جدید دیگر هم نیازمندیم. با پیشرفت تکنولوژی موانع انجام کار کمتر می شود و از طرفی نیاز به دانستن مهارتهای دیگر احساس می شود.

این اتفاق در همه زمینه ها پیش می آید، حتی در زمینه کپی برداری. در این زمینه به عملکرد علی بابا در تجارت الکترونیک یا ویژگی های امکانات صوتی گوگل نگاهی بیندازید.

” مهارتهایی همچون طراحی تجربه کاربری و استراتژی محصولات با تعدادی از مشکلات مختلف سر و کار دارند”

 

برای زنده بودن و پیشرفت کردن چه چیزهایی را باید بدانید؟

من می گویم، به نظر سخت می رسد اما در واقع اینطور نیست به دو دلیل:

  • شما نیاز ندارید که در همه زمینه ها متخصص شوید. حتی افراد با داشتن پایه ای ترین سطح دانش هم می توانند آنرا انجام دهند.
  • وجود تعدد منابع آنلاین شما را غافلگیر می کند. و بهتر از همه، این منابع رایگان هستند.

دیگر نیازی به پیدا کردن دوره های عالی ارائه شده توسط سازمانهای مختلف وجود ندارد و می توانید بهترین منابع را رایگان بدست آورید. حتی می توانید با همکارانتان ارتباط برقرار کنید و نحوه عملکرد آنها را یاد بگیرید. این مهارتها مانند زبان است. لازم نیست در همه زمینه ها روان و سلیس صحبت کنید، اما اگر چندین عبارت را یاد بگیرید، می تواند به افزایش کارایی شما کمک کند.

 

برنامه نویسی را یاد بگیرید اما نه به صورتی که فکر می کنید.

قطعا مفید است که انواع زبانهای برنامه نویسی را بیاموزید اما اگر شما واقعا یک برنامه نویس نیستید، مزیتی که دارد اینست که کمک می کند بدانید این زبانها چه قابلیتهایی دارند، چه کاری را می توانند انجام دهند و چه کاری را نه.

مثلا اگر با قابلیتهای sql آشنایی نداشته باشید، ممکنست ندانید که می توان داده های تله متری را از پایگاه واکشی کرد و آنرا در وب سایت نشان داد و از این راهکار بعنوان تاکتیک بازاریابی استفاده کرد. ممکن است ندانید که سه گام باید بردارید تا به خواسته تان برسید و فکر کنید همه آنها در یک گام خلاصه می شود و این باعث شود نتوانید برنامه ریزی درستی انجام دهید.

 

دانستن قابلیت جاوااسکریپت و سی اس اس بدین معنا نیست که مانند یک شغل به آن نگاه کنید، بلکه بدین معناست که می توانید بفهمید چه کاری انجام می دهند، در گفتگوها شرکت کنید، ارزشی ارائه دهید و یا بعنوان واسط بین برنامه نویسان و سایر عوامل کسب و کار، حاضر شوید. این فعالیت ها باعث ارزشمندی شما می شود.

 

توانایی درک و تجسم داده ها

تعداد دفعاتی که با تحلیلگران تحصیل کرده و باهوش صحبت کرده ام و متوجه حرفهای آنها نشده ام، زیاد است، من تنها فردی نبوده ام که چنین مشکلی با آنها داشته ام. داده ها بسیار مفید و کاربردی هستند اما چیزی که مفیدتر است اینست که بتوانیم داده ها را در قالب داستان ببریم و تبدیل به اطلاعات درست کنیم، و در زمان درست، به افراد درست نشان دهیم (معماری اطلاعات). ابزارهای تجسم داده همچون Tableau راه فوق العاده ای برای انجام این کار است اما متاسفانه بسیاری از افراد نمی دانند چطور از این ابزار ها استفاده کنند.

داده ها راه خلاقانه ای برای نمایش این است که کسب و کارتان چیست؟ چه تصمیماتی گرفته می شود، این تصمیمات چگونه عملی می شوند و اقداماتی که در حال انجام است را توضیح می دهند. داده ها ابزارند و قادرند به روایتهایی ترجمه شوند که برای مردم قابل درک باشند و این برای مردم ارزشمند است.

 

تحلیل آماری را یاد بگیرید

باید بدانید با همه اطلاعاتی که دارید، چه باید کنید؟ توانایی نگاه کردن به شکلها، تجزیه و تحلیل آنها و تصمیم گیری بدین معناست که درمورد احتمالات و علم آماری حداقلهایی را بدانید.

 

توانایی کار با رباتها را بدست بیاورید

منظور از ربات، می تواند یک ربات متنی باشد یا در حالت پیچیده تر، منشی تلفنی هوشمند که از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می کند، برای موفقیت بهتر است این ابزار را بشناسید. فقط کافیست به آماری که منتشر می شود توجه کنید: شرکت IBM تخمین زده در سال ۲۰۲۰،  ۸۵% خدمات ارتباط با مشتریان غیر انسانی خواهد بود.

 

این ابزارها تنها در زمینه نحوه خرید کفش آنلاین تاثیرگذار نیستند، بلکه نقش به سزایی را در آینده کسب و کار ایفا می کنند. فهمیدن اینکه چه کارهایی انجام می دهند، و چه کارهایی انجام نمی دهند، و چگونه رضایت مشتریان را حداکثر می کنند، مهم است. این حل مسئله ای پیچیده و منطقی است، هر چه بیشتر بدانید، بهتر است.

از نحوه عملکرد کسب و کارتان اطلاعات دقیق بدست آورید

کافی نیست که تنها خلاق باشید، بلکه نیازمند این هستید که بدانید برای اینکه به اهداف تجاری خود دست یابید، چگونه باید کار کنید.

به شاخص های کلیدی خود فکر کنید، درمورد تولیدکنندگان، سرپرستان تیم و حتی مدیرعامل خود فکر کنید. هیئت مدیره، سهامداران و سایر افراد چه کسانی هستند؟ اساس شرکت کجاست و به چه سمتی حرکت می کند؟

با مالکان محصول، و سازندگان در سایر بخشهای شرکت، ارتباط برقرار کنید، ببینید چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است؟ به دقت فکر کنید که چگونه می توانید در راستای استراتژی های شرکت کار کنید، و شروع کنید به دادن پیشنهادهایی که در راستای این استراتژی، روالها را تسهیل کند. با دیگران همکاری کنید تا اهداف محقق شوند، با تولیدکنندگان خود صحبت کرده و آنها را متقاعد کنید با شما همکاری کنند. یکی دیگر از مهارتها، هنر متقاعد سازیست.

شما به اندازه کافی خوب هستید

اگر شما به اندازه کافی در شغل خود خوب باشید، به سمت حرفه ای شدن حرکت می کنید. بسیاری اوقات شما تنها در حیطه ای که کار می کنید حرفی برای گفتن دارید اما اگر می خواهید در یک صنعت، نامی برای خود داشته باشید باید مهارتهای مرتبط را تا جایی که امکان دارد، بیاموزید.

منبع:

https://www.invisionapp.com/inside-design/skills-arent-enough/

فاطمه مسیبی

نویسنده فاطمه مسیبی

من ارشد آی تی دارم و در زمینه طراحی تجربه کاربری کار می کنم. مبحث ux رو خیلی دوست دارم . معتقدم توجه به کاربر مهمترین بخش هر کسب و کاره و موفقیت یا شکست هر پروژه دست کاربران اون حوزه هست. چون علاقه به مباحث روانشناسی در کنار تکنولوژی دارم، این رشته رو انتخاب کردم.

نوشته های بیشتر از فاطمه مسیبی

نظرتان را بگویید